اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 30 تیر 1397 | بازدیدها: 2158

0
یک زمانی شرکت‌های موترسازی غول‌های جهان پنداشته می‌شدند، چون فورد (آمریکا)، تویوتا (جاپان)، وولکس‌واگن (آلمان)، هیوندای (کوریای جنوبی)، ولوو (سویدن) و تاتا موترز (هند).

اما اکنون شرکت‌های فناوری و شرکت‌های انترنتی حرف اول را در میان غول‌های جهان می‌زنند، حتی فراتر از غول‌های انرژی (نفت و گاز)، بانکداری و ادویه جات.

در تازه ترین گزارش از نهاد «ماری میکر» 20 شرکت برتر و باارزش دنیای فناوری به معرفی گرفته شده است که همه این غول‌های انترنتی تنها در دو کشور جهان؛ آیالات متحده و چین، قرار گرفته اند.

هر یکی ازین شرکت ها بین 900 تا 30 میلیارد دالر ارزش‌گذاری شده اند، و ارزش مجموعی این‌ها به حدود 5.9 تریلیون دالر می‌رسد.

یک نکته جالب دیگر در مورد این فهرست این‌ست که ارزش مجموعی ده شرکت اولی، بیش از 81 درصد ارزش مجموعی را تشکیل می‌دهد و همه این ده شرکت بیشتر از 450 میلیارد دالر ارزش دارند و پس ازین‌ها، باارزش‌ترین شرکت تنها 173 میلیارد دالر ارزش دارد. در میان ده شرکت برتر این فهرست، تنها دو شرکت چینی «تینسنت» و «علی‌بابا» توانسته اند، جای گیرند، متباقی همه شرکت‌های آمریکایی می‌باشند.

نکته دیگر قابل تامل درین فهرست اینست که در سال 2013، از جمله 20 شرکت برتر و باارزش جهان، 13 تای آن در آیالات متحده، 3 شرکت در چین، 2 شرکت در جاپان، یک شرکت روسی و یک شرکت دیگر در کوریای جنوبی قرار داشتند، اما فهرست 2018 نشان می‌دهد که در میان 20 شرکت باارزش جهان، هیچ شرکت غیر آمریکایی و غیرچینی قرار ندارد.

درین رده بندی، شرکت آمریکایی اپل با ارزش حدود 915 میلیارد دالر در رده نخست، شرکت آمریکایی امازون با ارزش کلی 828 میلیارد دالر در رده دوم، شرکت آمریکایی الفابیت (گوگل) با ارزش مجموعی 781 در جایگاه سوم، شرکت آمریکایی مایکروسافت با ارزش 771 میلیارد دالر در رده چهارم و شرکت شبکه اجتماعی فیس‌بوک با ارزش مجموعی 556 میلیارد دالر در جایگاه چهارم قرار دارند.

فهرست کامل را اینجا ببینید.


بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان


بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهانمنبع: مجمع جهانی اقتصاد | ترتیب: ا. عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, انفوگرافی, تکنولوژی و فناوری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید