اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » توماس پیکتی نشان "لژیون افتخار" را رد کرد!

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

توماس پیکتی نشان "لژیون افتخار" را رد کرد!

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 12 دی 1393 | بازدیدها: 1215

0
توماس پیکتی نشان "لژیون افتخار" را رد کردسال 2014 یکی از پرچالش ترین سالها برای اقتصاد فرانسه و همچنان سال پردردسری برای فرانسوا اولاند (François Hollande) بود. اما آغازین روز سال جدید 2015 هم برای او با زجر و درد آغاز شد. توماس پیکتی (Thomas Piketty)، اقتصاددان 43 ساله فرانسوی که به ویژه با آخرین اثرش، "سرمایه در قرن بیست و یکم"، آوازه ای جهانی یافت، دیروز اعلام کرد که نشان "لژیون دونور" یا "لژیون افتخار" را که از سوی دولت فرانسه به او اهدا شده، نخواهد پذیرفت.

پیکتی که تازه ترین اثرش در کمتر از 10 ماه بیشتر از 1 ملیون نسخه آن بفروش رسیده، در توضیح این تصمیم خود میگوید، که وظیفۀ دولت نیست که بگوید چه کسی دارای افتخار است و چه کسی فاقد آن و دولت فرانسه نیز بهتر است به جای این کار، رونق را به اقتصاد این کشور و اروپا بازگرداند.

توماس پیکتی که زمانی از نظر سیاسی به حزب سوسیالیست فرانسه نزدیک بود به مرور زمان به یکی از منتقدان سرسخت رییس جمهوری سوسیالیست فرانسه، فرانسوا اولاند، تبدیل شد. دلیل آن رشد بیکاری باوجود تمامی تلاشهای دولت فرانسه بوده است که سیاست های اقتصادی دولت اولاند را همواره مورد نقد قرار داده است، و انتقادهای وی باعث شد رئیس جمهور اولاند محبوبیت خود را از دست بدهد و به نامحبوب ترین رئیس جمهور فرانسه در تاریخ معاصر مبدل شود.

کتاب جدید توماس پیکتی، "سرمایه در قرن بیست و یکم" که در 970 صفحه به چاپ رسیده تاکنون به شماری از زبان ها ترجمه شده و بیش از ١٫۵ میلیون نسخه از آن نیز به فروش رسیده است، موضوع مورد بحث آن، بازتوزیع ثروت متمرکز از راههای متعادل است. و یکی از دلایل رد نشان لژیون افتخار از سوی او هم همین دیدگاه های او در مورد اقتصاد معاصر است. او تصمیم جدید دولت فرانسه برای برداشتن طرح مالیات فوق العاده بر ثروتمندان را نقد نمود، طرحیکه براساس آن کسانیکه عواید سالانه بیشتر از 1 ملیون یورو داشتند، باید 75درصد مالیه میپرداختند. این تصمیم رئیس جمهور اولاند حمایت احزاب چپ را بدست آورد اما عواید ملی را ضربه بزرگی زد.

توماس پیکتی، از کارشناسان مهم نابرابری اقتصادی به شمار می رود و کتاب اخیر او با استقبال بزرگ جهانی به ویژه در آمریکا و انگلستان روبرو شده است. به مناسبت چاپ این کتاب شماری از مشاوران رییس جمهوری آمریکا با پیکتی ملاقات کردند. با این حال، دولت سوسیالیست فرانسه استقبال شایسته ای از این کتاب به عمل نیاورد. "امانوئل ماکرون" وزیر اقتصاد فرانسه گفته است که "سرمایه در قرن بیست و یکم" را خوانده است و با نویسندۀ آن سه ماه دیگر ملاقات خواهد کرد.

با رد نشان لژیون افتخار، توماس پیکتی در صف کلاد مونت، ژان پال سرتری، آلبرت کاموس، هکتور برلیوز و بریگیت باردوت قرار گرفت، همه آنها به دلایلی این نشان را مسترد کردند. این نشان برای نخستین بار در زمان نپولین بوناپارت در سال 1802 به عنوان بلندترین نشان افتخاری دولت فرانسه اهدا میگردید.

امسال در میان سایر نامزدان برای دریافت این نشان، ژان تیرول، اقتصاددان فرانسوی و برنده جایزه نوبل اقتصاد 2014 و پاتریک مودیانو، رمان نویس فرانسوی و برنده جایزه نوبل ادبیات 2014 نیز شامل بودند.

رئیس جمهور اولاند، نه تنها از سوی اقتصاددانان داخل کشورش و حامیان سوسیالیست اش مورد انتقاد قرار گرفته، بلکه از سوی بروسلز هم برای کاهش ندادن کسر بودجه دولت در داخل چارچوب مقررات یوروزون، زیر فشار و انتقاد قرار گرفته است. او سال گذشته بنابر تصمیم بخشیدن 40 ملیارد یورو مالیه به کسب و کارها و برنامه اش برای پس انداز حدود 50 ملیارد یورو تا سال 2017، مورد انتقاد شدید حزب سوسیالیست حمایتگرش قرار گرفت.منابع: آر اف آی و فاینانشیل تایمز
گردآوری و برگردان: ابتهاج عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, خبرهای اقتصادی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید