اندیشکده اقتصاد » عمومی » تزریق دانش به مغز توسط فناوری نوین

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

تزریق دانش به مغز توسط فناوری نوین

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 29 آبان 1397 | بازدیدها: 1768

0
دانش بشر و پیشرفت تکنولوژی به حدی رسيده است كه حالا می‌توان با استفاده از فناوری‌های نوین دانش را مستقیماً در اندکترین زمان ممکن به مغز کاپی یا اپلود نمود، دقیقا همانند انتقال معلومات و داده‌ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دومی یا از کامپیوتر به انترنت.

تزریق دانش به مغز توسط فناوری نوین


براساس گزارش این تارنما، بزودی دانشمندان قادر خواهند بود که همانند فیلم‌های تخیلی، با استفاده از فناوری نوین دانش را در اندکترین زمان به مغز آدمی بارگزاری (upload) نمایند. آنها دستگاه‌های را ساخته اند که با استفاده از آن، میتوان بطور تجربی معلومات و مهارت‌های جدید را در مدت زمان بسیار کوتاه به مغز آدمی تزریق نمود. آنها باور دارند که این دستگاه آزمایشی نخستین گام‌های برای توسعه نرم افزارها و دستگاه‌های پیشرفته‌تری برای «آموزش فوق العاده سریع» خواهد بود، درست همانند فیلم تخیلی «ماتریکس»؛ طوری‌که «مهارت‌های ورزش رزمی کانگفو» در چند ثانیه به مغز «نیو» کاپی می‌شود و او نیز با برخاستن از خواب، یک رزمنده ماهر کانگفو شده است.

پژوهشگران «آزماشگاه HRL» در کالیفرنیا می‌گویند، آنها راه‌های را برای تقویت و تسریع آموزش کشف کرده اند که در آن آنها نخست سگنال‌های الکتریکی در مغز یک خلبان (پیلوت) ماهر را به دقت مطالعه نمودند و سپس آن سگنال‌ها را به افراد نوآموز که به تازگی مهارت‌های خلبانی را در شبیه سازی پرواز آموزش می‌دیدند، کاپی نمودند. نتیجه این آزمایشات و مطالعات که در «ژورنال Frontiers in Human Neuroscience» به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که خلبان‌های نوآموز که این تجربه را فراگرفته اند، مهارت‌های خلبان ماهر را 33 درصد نسبت به سایر خلبان‌ها سریعتر فراگرفته بودند.

داکتر ماتیو فیلیپس، یکتن از دانشمندان این آزمایشگاه می‌گوید: «این سیستم ما، از جمله نخستین سیستم‌های ازین نوع می‌باشد، این یک «سیستم شبیه ساز مغز» است. این کارها به تخیل می‌مانند، اما در عقب ایجاد و توسعه این سیستم، یک بنیه قوی علمی قرار دارد. هدف اصلی ما «خلبانی یک هواپیما» بود، که نیازمند همکاری همزمان شناختی خلبان و فعالیت موتور هواپیماست. زمانی‌که ما چیزی را یاد می‌گیریم، مغز ما عملاً تغییر می‌کند. تعاملات و ارتباطات در یک روندی بنام «انعطاف پذیری عصبی - neuro-plasticity» برقرار و نیرومندتر می‌شود. ما دریافته ایم که بسیاری از ویژگی‌های مغز، همانند حرف زدن و حافظه، در یک بخش مجزای مغز که به اندازه انگشت کوچک آدمیست، قرار گرفته اند.»

تزریق دانش به مغز توسط فناوری نوین


داکتر فیلیپس باورمند است که شبیه سازی مغز را می‌توان به کارهای مانند آموزش رانندگی، آمادگی برای امتحانات و یا هم آموزش زبان استفاده کرد.

او افزود، «کاری که سیستم ما انجام می‌دهد، اینست که همزمان با آموزش چیزی جدید، این سیستم آن بخش‌های مجزای مغز را هدف قرار می‌دهد. این روش‌کاری درحقیقت خیلی قدیمی‌ست. طوری‌که مصری‌های قدیمی 4000 سال قبل برای از افزایش یا کاهش درد، از «ماهی برقی» استفاده می‌کردند. حتی «بین فرانکلین» نیز مغز خود را برق میداد، اما تحقیقات اساسی علمی این روش‌ها در آغاز دهه 2000 روی‌کار گرفته شد. ما نیز با کار روی این تحقیقات انجام شده، در حال هدف گیری و شخصی سازی «شبیه ساز مغز» برای کارهای فوق العاده‌تری هستیم.

پس از انجام این شبیه سازی، مغز شما در انجام یک عمل بسیار متفاوت‌تر از من خواهد بود. چیزی که ما دریافتیم، اینست که شبیه سازی مغز درحقیقت روند آموزش‌گیری را بسیار بهبود و سرعت می‌بخشد.برگردان: ا. عبیدی | منبع: ای‌بی‌سی ستوریز

موضوعات: عمومی, دانستنی, تکنولوژی و فناوری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید