اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » بالآخره، عربستان سعودی تصمیم گرفت، بریک بگیرد.

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بالآخره، عربستان سعودی تصمیم گرفت، بریک بگیرد.

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 16 دی 1393 | بازدیدها: 1134

0
بالآخره، عربستان سعودی تصمیم گرفت، بریک بگیرد.عربستان سعودی، بزرگترین تولید کننده نفت در جهان تصمیم گرفته است تا در ماه فبروری قیمت نفت خام را برای کشورهای آسیای افزایش دهد و به بدترین سقوط قیمت نفت در 5 و نیم سال گذشته نقطه پایان بگذارد.

بلومبرگ گزارش میدهد که "سعودی آرام کو (Saudi Aramco)"، شرکت استخراج و نفت دولتی عربستان سعودی تصمیم گرفته است تا قیمت نفت خام صادراتی اش را در ماه فبروری به کشورهای آسیایی افزایش و در بدل برای کشورهای اروپایی و آمریکایی کاهش بدهد.

طی چند ماه اخیر قیمت نفت خام در جهان حدود 48 درصد کاهش یافت و دلیل آن افزایش تولید نفت از سوی کشورهای عضو اوپک و همچنان افزایش استخراج بی سابقه نفت شیل در چند ایالت، ایالات متحده بود که عرضه نفت را بالا برد و در عوض تقاضا برای نفت در جهان افزایش نیافت. کشورهای عضو اوپک، به خصوص عربستان سعودی برای ورشکسته ساختن صنعت نفت شیل، تولید نفت خام را کاهش ندادند و گذاشتند تا قیمت نفت به کمترین سطح برسد تا باعث ضرر دیدن صنعت نفت شیل و توقف استخراج آن شود.

براساس گزارش بلومبرگ، شب گذشته قیمت نفت در اروپا به کمترین سطح خود به 53.11 دالر هر بشکه* و 49.77 دالر هر بشکه در آمریکا رسید که از ماه اپریل 2009 بدینسو کمترین سطح قیمت نفت خام بوده است. اما اکنون عریستان سعودی با کاهش دادن تخفیف قیمت نفت به کشورهای آسیایی از 2 دالر به 1.4 دالر در ماه آینده میلادی، باعث بالا رفتن قیمت نفت خواهد شد و گفته میشود هر بشکه تا 80 دالر هم برسد.

* یک بشکه یا بیرل (Barrell) نفت خام حدود 158.9873 لیتر میباشد.


منبع: بلومبرگ 1 و 2

موضوعات: اقتصاد جهان, خبرهای اقتصادی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید