اندیشکده اقتصاد » عمومی » مطالعه جدیدی نشان می‌دهد هیچ ارتباطی میان بازی‌های ویدیوئی خشونت‌آمیز و پرخاشگری نوجوانان وجود ندارد

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد هیچ ارتباطی میان بازی‌های ویدیوئی خشونت‌آمیز و پرخاشگری نوجوانان وجود ندارد

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 28 بهمن 1397 | بازدیدها: 570

0
مطالعه جدیدی نشان می‌دهد هیچ ارتباطی میان بازی‌های ویدیوئی خشونت‌آمیز و پرخاشگری نوجوانان وجود ندارد


تا به امروز، مطالعات زیادی پیرامون ارتباط بازی‌های ویدیوئی و رفتار نوجوانان صورت گرفته است.

غالب این مطالعات نشان می‌دهند انجام بازی‌های ویدیوئی خشونت‌آمیز و اکشن منجر به پرخاشگری گیمرها می‌شود. بسیاری از والدین با این فرضیه، بازی‌های ویدیوئی خشونت‌آمیز را برای فرزندان خود ممنوع کردند.

اکنون، مطالعه جدیدی نشان می‌دهد هیچ ارتباطی بین بازی‌های خشونت‌آمیز و پرخاشگری نوجوانان وجود ندارد.

این مطالعه توسط موسسه اینترنتی آکسفورد و دانشگاه آکسفورد صورت گرفته و نتایج آن در نشریه Royal Society Open Science منتشر شده است.

به اعتقاد رسانه‌ها، یکی از جامع‌ترین مطالعات صورت گرفته تا به امروز پیرامون ارتباط بازی‌های ویدیوئی با رفتارهای نوجوانان و کودکان است.

چون این مطالعه، ترکیبی از اطلاعات ذهنی و عینی را برای ارزیابی و اندازه‌گیری تحریک و خشونت نوجوانان در ارتباط با بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌کند.

در مطالعات قبلی، اطلاعات کسب شده از خود گیمر مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گرفته ولی در مطالعه جدید دانشگاه آکسفورد، اطلاعات والدین و افراد مراقب و پرستار کودکان و نوجوانان هم مورد استفاده قرار گرفته و در ارزیابی نهایی لحاظ شده است.

بنابراین، هم اطلاعات دریافت شده از گیمر و هم اطلاعات والدین و پرستارها در تعیین سطح پرخاشگری موثر است.

افزون بر این، محتوای بازی‌های ویدیوئی براساس سیستم‌های رتبه‌بندی PEGI و ESRB طبقه‌بندی شده‌اند. در گذشته، تصور عمومی گیمر از بازی ملاک قرار می‌گرفت.

در این مطالعه، نوجوانان ۱۴ الی ۱۵ ساله به عنوان جامعه نمونه انتخاب شده و در حدود ۲۰۰۸ نفر اعم از والدین یا مراقب و پرستار به سوالات پاسخ دادند.


باوری که والدین بیشتر دوست دارند

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد هیچ ارتباطی میان بازی‌های ویدیوئی خشونت‌آمیز و پرخاشگری نوجوانان وجود ندارد


نتیجه مطالعه مذکور نشان می‌دهد هیچ ارتباطی میان انجام بازی‌های ویدیوئی خشونت‌آمیز با افزایش پرخاشگری نوجوانان وجود ندارد.

پروفسور اندرو پرزیبیلسکی، پژوهش‌گر ارشد این تحقیق می‌گوید، اولین بار نیست که اثبات می‌شود افزایش پرخاشگری کودکان و نوجوانان ارتباطی با بازی‌های ویدیوئی ندارد و تحقیقات دیگری هم این موضوع را ثابت کرده است.

ولی والدین و برخی سیاست‌گذاران این باور را دوست دارند و دنبال ایجاد نگرانی در سطح جامعه هستند.

البته، پروفسور اندرو می‌گوید مولفه‌های زیادی در افزایش پرخاشگری نوجوانان مطرح است و باید همه آن‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند.

بازی‌های ویدیوئی می‌توانند تاثیرات ذهنی گسترده‌ای روی نوجوانان داشته باشند. احتمال داده می‌شود گیمرها به مشکلات رفتاری دیگری بر اثر انجام بازی‌های ویدیوئی خشونت‌آمیز مبتلا شوند که باید با تحقیقات کامل‌تری بررسی شوند.

نکته‌ای که در این تحقیق بدان اشاره نشده است؛ میزان ساعت انجام بازی‌های ویدیوئی است. ممکن است در کوتاه‌مدت و برای ساعت‌های کم، تاثیرات پرخاشگری بازی‌ها کمتر باشد.

احتمالا برای برخی از والدین، با فرض دانستن نتایج این تحقیق، باز هم برایشات بسیار سخت باشد که باور کنند پرخاشگری فرزند‌شان پس از انجام بازی‌های ویدیوئی عامل دیگری دارد.ترتیب: میثاق محمدی‌زاده | منبع: فوربس | برگرفته: یک پزشک

موضوعات: عمومی, دانستنی, تکنولوژی و فناوری, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید