اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » مصئون ترین و خطرناکترین خطوط هوایی

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

مصئون ترین و خطرناکترین خطوط هوایی

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 17 دی 1393 | بازدیدها: 1979

0
امن ترین و ناامن ترین خطوط هواپیمایی


وبسایت هوانوردی ایرلاین ریتنگ فهرست سالانه 10 خطوط هواپیمایی مصئون و همچون خطوط هوایی نامصئون و خطرناک خود را نشر نموده است. امسال هم یکبار دیگر خطوط هوایی آسترالیایی کانتس (Qantas) درین فهرست رده اول مصئون ترین خطوط هوایی جهان را بخود اختصاص داده است.

این وبسایت میگوید، خطوط هواپیمایی کانتس یکبار دیگر جایگاه اول را بنابر نوآوری های امنیتی و خدمات بهترش، درین عمر کوتاه 8 ساله خود بدست آورده است. این خطوط هوایی الگویی از خدمات عالی است و همه امور امنیتی هوایی را بسیار بخوبی و درستی در نظر گرفته است.

پس از خطوط هوایی کانتس، خطوط هوایی فن ایر از فنلند، خطوط هوایی کاتی پاسفیک از سنگاپور، خطوط هوایی نیوزیلاند، خطوط هوایی سنگاپور ایرلاینز، خطوط هوایی اتحاد از امارات، خطوط هوایی امارات (امارات ایرلاینز)، خطوط هوایی بریتانیا (بریتیش ایرلاین)، خطوط هوایی لوفتهنزا از آلمان و خطوط هوایی ایوا ایر از تایوان در جایگاه های دوم تا دهم مصئون ترین خطوط هوایی جهان قرار گرفته اند.

این فهرست براساس نوآوری های امنیتی و راه اندازی هواپیماهای جدید ساخته میشود و خطوط هوایی براساس نتایج بررسی نهادهای حمل و نقل هوایی و همچنان نتایج بررسی دولتی و تعداد حادثات این خطوط رده بندی میشوند. این رده بندی همچنان تاریخ عملیاتی، سوابق حادثه و برتری عملیاتی خطوط هوایی را نیز در نظر میگیرد.

از میان 449 خطوط هوایی که این وبسایت بررسی نموده، تنها 149 خطوط رده امنیتی هفت ستاره یا امتیاز را بدست آورده اند و متباقی از یک تا شش ستاره در رابطه با امنیت و تسهیلات امنیتی بدست آورده اند.

این وبسایت همچنان فهرست ده خطوط ارزان و امن را نیز نشر نموده است که براساس آن خطوط هوایی ایر لنگس (Aer Lingus) از جمهوری ایرلند، الاسکا ایرلاین از آیالات متحده، آیسلند ایر از آیسلند، جیت بلو از آیالات متحده، جیت ستار از آسترالیا، کولوله دات کام (Kulula.com) از آفریقای جنوبی، مونارک ایرلاینز از انگلیس، توماس کوک از انگلیس، توی فلای (TUIfly) از آلمان و ویست جیت از کانادا، مصئون ترین خطوط هواپیمایی ارزان جهان میباشند.

همه این خطوط هوایی تمامی معیارات بررسی امنیت عملیاتی سازمان حمل و نقل هوایی بین المللی (International Air Transport Association Operational Safety Audit) را تکمیل نموده اند.
خطوط هوایی ارزان به معنی مصئونیت پائین نیست.

یک حادثه هوایی برای هر 1.3 ملیون پرواز

این فهرست در یک زمان خیلی حساس هوانوردی نشر شده است. سال 2013 یکی از مصئون ترین سالهای تاریخچه هوانوردی جهان بوده است، اما 2014 یکی از نامصئون ترین سالهای هوانوردی بوده است. درین سال مجموعاً 21 حادثه مرگبار هوایی رخ داده است که منجر به کشته شدن 986 تن گردید. اما در طول سال 2014، مجموعاً 111 حادثه سقوط هواپیما رخ داده است که این تعداد نسبت به سالهای پیش بسیار اندک بوده است.

در طول سال 2014، تمامی خطوط هوایی مجموعاً 3.3 ملیارد تن را در 27 پرواز از یک جا به جای دیگری انتقال داده اند و تنها 21 حادثه مرگبار هوانوردی رخ داده است. بدین معنی که یک حادثه برای هر 1.3 ملیون پرواز. تنها دو حادثه خطوط هوایی مالزی از پروازهای MH370 و MH17 منجر به کشته شدن تعداد زیادی (مجموعاً 537) تن گردید. پرواز 370 خطوط هوایی مالزی در ماه مارچ سال گذشته حین پرواز از کوالالمپور به پکن همراه با 239 سرنشین مفقود شد و با گذشت بیش از ده ماه هنوز هم اثری از آنها پیدا نشده است. همچنان در ماه جولای همین سال پرواز 17 همین خطوط حین پرواز از فراز اوکراین شمالی، تیرباران و سقوط داده شد که منجر به کشته شدن 298 تن گردید. بدین سبب خطوط هوایی مالزی درین فهرست پنج امتیاز از جمله هفت امتیاز یا ستاره بدست آورده است.

همچنان خطوط هوایی ایر آسیای اندونزی، قبل از سقوط پرواز QZ8501 بر فراز دریای جاوا در 28 دسامبر سال گذشته که منجر به کشته شدن 162 سرنشین آن گردید، هیچ حادثه هوایی را تجربه نکرده بود. این خطوط هوایی 4 امتیاز داده شده است.

ناامن ترین و خطرناک ترین خطوط هوایی

وبسایت ایرلاین ریتنگ میگوید، اگر یک خطوط هوایی با یک حادثه مرگبار روبرو شود که در آن حداقل یکتن از سرنشینان یا خدمه آن کشته شود، درین رده بندی یک امتیاز را از دست میدهد. براین اساس از مجموع 449 خطوط هوایی که به بررسی گرفته شدند، حدود 50 خطوط هوایی سه یا کمتر از سه امتیاز بدست آورده اند و چهار خطوط هوایی؛ تارا ایر و نیپال ایرلاینز از نپال، سکات ایرلاینز از قزاقستان و کام ایر از افغانستان تنها یک امتیاز بدست آورده اند. این چهار خطوط هوایی نمیتوانند به کشورهای اتحادیه اروپا پرواز داشته باشند.


منبع: سی ان ان

موضوعات: اقتصاد جهان, خبرهای اقتصادی, دانستنی, تکنولوژی و فناوری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید