اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 25 فروردین 1399 | بازدیدها: 2474

0
کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!


شاید بسیار خوانده باشید و از هر کسی هم شنیده باشید که آیالات متحده دارای «اقتصاد توسعه یافته» و «تکامل یافته» می‌باشد، اما آمار و ارقام تازه پسا کرونایی، پرده از روی اقتصاد آن کشور بر می‌دارد.

وقتی سوزان فینلی علائم شبیه آنفلوانزا را بروز داد، وی به پزشک مراجعه نکرد، زیرا از هزینه بالای تداوی هراس داشت. اقوام فینلی بعداً جسد او را در آپارتمانش یافتند. او تنها 53 سال داشت.

فینلی از اثر بیماری کووید -19 نمرد. او در سال 2016 به دلیل سیستم مراقبت‌های بهداشتی آمریکا درگذشت - سیستمی که باعث شد او از ترس بدهکار شدن، از درمان آنفولانزای عادی نیز ابا ورزد. این همان سیستمی‌ست که حالا تحت فشار همان بیماری همه‌گیر در حال شکستن و ریختن قرار گرفته که کارشناسان خیلی وقت پیش در مورد آن هشدار داده بودند، اما دولت‌ها نتوانستند در برابر آن آمادگی لازم بگیرند. این سیستمی است که هرگز نمی‌توان آن را «توسعه یافته» نامید.

آیالات متحده، کشوری که همه؛ از رئیس جمهور تا به سازمان ملل، آن را «اقتصاد توسعه یافته» نام می‌گیرند. این اصطلاح «توسعه یافته» همه چیز را برازنده می‌سازد. اقتصادهای توسعه یافته را فقط می‌توان زمانی باور کرد که با کشورهای فقیرتر و «در حال توسعه» بمقایسه گرفت. بیماری کووید-19 خیلی ساده شکست و ریخت‌های یک همایش بازاریابی موفق را که آیالات متحده راه انداخته است، را بنمایش گذاشته است.

کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!


آمارها نشان می‌دهد که برای هر 1000 نفر در ایالات متحده، 2.9 تخت شفاخانه‌ای وجود دارد. این کمتر از ترکمنستان (7.4 تخت برای 1000 تن) ، مغولستان (7)، آرژانتین (5) و لیبی (3.7) می‌باشد. در حقیقت، ایالات متحده در میان 182 کشوری‌که مورد تحلیل و ارزیابی سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته اند، در رده 69 ام قرار گرفته است. این کمبود تخت شفاخانه‌ها، پزشکان را در سراسر آن کشور وادار می‌کند تا بیماران کووید-19 را بشکل نوبتی تحت مراقبت قرار دهند، بدین سبب درصدی مرگ و میر قابل پیش‌گیری در آن کشور نیز بشکل روز افزونی در حال افزایش می‌باشد.

آمار پزشکان درین کشور نیز قابل دقت است. آیالات متحده برای هر 1000 تن، تنها 2.6 پزشک دارد، یعنی کمتر از ترینیداد و توباگو (2.7) و روسیه (4 پزشک به ازای هر 1000 نفر - کشوری که «در حال توسعه» نامیده می‌شود). سطح «امید به زندگی در بدو تولد» در ایالات متحده، از شیلی و چین کمتر است. میزان مرگ و میر مادران در آیالات متحده نیز بالاتر از ایران و عربستان سعودی است.

کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!


کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!


کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!


کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!


این آمار تنها در بخش صحت چنین نیست. دسترسی به اینترنت در بحرین و برونئی (دو کشوری که سازمان ملل آن‌ها را اقتصادهای توسعه یافته تسلیم نمی‌کند) نسبت به ایالات متحده خیلی بهتر است. آمار نابرابری در آمریکا بیشتر از مالی و یمن است. تنها کشور نزدیکتر به آمار نابرابری آمریکا، اسرائیل است، کشوری‌که عنوان یک کشور آپارتاید را یدک می‌کشد.

کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!


از نظر نمایندگی زنان در سیاست، آیالات متحده در جایگاه 81 ام در میان کشورهای جهان قرار دارد. با این آمار، اگر شما در ویتنام یا آلبانی زندگی کنید، شانس بهتری خواهید داشت تا به یک جایگاه و مقام بلندتر سیاسی برسید. کشورهای آفریقایی نسبتاً قابل مقایسه تر با آیالات متحده آمریکا می‌باشند، 24 درصد کرسی‌های مجالس نمایندگان کشورهای آفریقای سیاه یا زیرصحرایی مربوط به زنان می‌شود، رقمی مشابه با آمار در آیالات متحده آمریکا.

کرونا ویروس نشان داد، اقتصاد آمریکا چقدر شکننده و غیرواقعی هست!


در ایالات متحده، 83 درصد دانش آموزان از لیسه فارغ می‌شوند. این رقم در بلاروس، اوکراین، قزاقستان، باربادوس، ارمنستان، بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو خیلی بالاتر است. هیچ یک از این کشورها از سوی سازمان ملل متحد «اقتصاد توسعه یافته» بحساب نمی‌آیند.

بنابراین چرا سازمان ملل، باوجود تضاد خیلی آشکار در آمار، آیالات متحده آمریکا را «اقتصاد توسعه یافته و پیشرفته» عنوان می‌کند، درحالی‌که آمار خودشان برعکس آن را نشان می‌دهد. شاید کسی استدلال کند که این‌جا حرف از ثروت و تولید ناخالص داخلی (GDP) کشورهاست، به عنوان گسترده ترین روش اندازه گیری اقتصاد سرانه کشورها.

اما اگر این معیار توسعه‌یافتگی کشورها باشد، کشورهای اروپایی مانند رومانی، مجارستان و اسلواکی نباید واجد شرایط اصطلاح «اقتصاد توسعه یافته» باشند، درحالی‌که برمودا، قطر، سنگاپور و چین باید همه شامل این فهرست شوند. در ضمن، تولید سرانه ناخالص داخلی در کشورهایی مانند ایالات متحده که در آن، پنج درصد ابرثروتمندان، دو سوم ثروت ملی را در اختیار دارند، روش قابل اطمینانی برای سنجش رفاه عامه نمی‌تواند باشد.

واقعیت‌ها به همان اندازه که خسته‌کننده هستند، جامع نیز می‌باشند. یک نتیجه گیری ساده از همه اینها وجود دارد. ما فریب خورده ایم. به ما گفته شده كه آمريكا، مانند ساير كشورهای اکثراً سفيد پوست، برازنده عنوان «اقتصاد توسعه يافته» می‌باشند. این چنین نیست. شا نمی‌توانید از خانمی که تازه طفلی بدنیا آورده، برای بدست آوردن نوزادش، 39.95 دالر هزینه مطالبه کنید. شما نمی‌توانید شفاخانه‌های‌تان را به هدف سودجویی بیشتر، به حد اعظمی ظرفیت آن مورد استفاده قرار دهید. دستیابی به منابع خصوصی در سیستم های عامه، نه از دید اخلاقی قابل توجیه است و نه هم از دید عملی.

آخر چی اهمیتی دارد که کشوری را توسعه یافته نامید یا خیر؟ چون بدین معنی‌ست که سیاست‌گذاران درین موارد بخوبی می‌توانند رای‌دهندگان را طوری اغفال نمایند که بحران‌ها دایماً دپلوماتیک اند و یا هم نظامی و یا تجاری، درحالی‌که مشکل اساسی که آیالات متحده برای رفع آن سریعاً باید اقدام نماید، بحران سلامتی و آموزش در آن کشور هست. اگر به این مشکلات پیشاپیش رسیدگی می‌شد، ملت آمریکا چنین از سیستم موجوده ناامید نمی‌شدند.نوشته: مونا چلابی | برگردان: ا. عبیدی | منبع: گاردین

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید