اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 21 دی 1393 | بازدیدها: 4497

0
2014 سال پرتنش و بحرانی برای اروپا، به خصوص کشورهای یونان، قبرص، ایتالیا، اوکراین و تعدادی از کشوری اروپایی بود. بحران های مالی و سیاسی و تنشهای جیوپولیتیک، و همچنان بی ثباتی یورو در مقابل دالر و بالآخره در اواخر سال 2014، کاهش چشمگیر قیمت نفت و مواد نفتی و ضربه شدید اقتصادی برای روسیه و صادرکنندگان نفت در اروپا، این قاره را بشدت در بحران نگهداشته بود.

در اوایل سال 2014، اقتصاددانان و پژوهشگران مالی و اقتصادی، این سال را سال امیدوار کننده برای اقتصاد اروپا میدانستند. بحران مالی قبرص، ارثیه از سال گذشته تا بحران بانکها در یونان و ایتالیا، و اقدامات ویژه اتحادیه اروپا و بانک مرکزی اروپا برای نجات این کشورها از ورشکستگی، بویژه نگهداری و ثبات یورو در منطقه، تاهنوز به جاده عمل پیاده نشده بود که بحران تازه اوکراین و تنشهای جیوپولیتک در منطقه سر بر افراشت. رشد اقتصادی اروپا بشدت متضرر شد و در سه ماهه نخست 2014، تنها 1.2 درصد رشد سالانه اقتصادی داشت.

2014 حالا به پایان رسیده، اما نگرانی های اقتصاددانان و پژوهشگران اقتصادی هنوز هم پابرجاست. بسیاری نگرانند که منطقه یورو به رکود فاحش مواجه میشود. این پژوهشگران تنها در مورد لیتوانیا که در نخستین روز سال 2015 به این حوزه پیوست و کشور ایرلند، خوشبین اند که رشد متوازنی در سال جدید میلادی خواهند داشت. نگرانی ها در مورد سقوط ارزش واحد پولی این گروه 19 کشوری (بجز لیتوانیا و ایرلند)، همه روزه در حال افزایش است. تورم در ماه اکتبر 2014 به پائین تر از 0.4 درصد سقوط کرد که از آنچه بانک مرکزی اروپا توقع داشت؛ 2 درصد، به مراتب پائینتر است. این سقوط تورم، بدهی های کشورهای عضو این حوزه را سنگینتر میسازد. نسبت بدهی عمومی بر تولید ناخالص داخلی 7 کشور عضو این حوزه، در سال جدید میلادی بالاتر از 100 درصد پیشبینی میشود و نسبت بدهی های نکولی یا عدم پرداخت شده در پرتغال، ایتالیا و یونان در حال رشد است. باوجود تلاشهای بانک مرکزی اروپا برای مهار این وضعیت و بالا بردن رشد، (با کاهش نرخ بهره به 0.05 درصد و خریداری اوراق قرضه تحت پوشش از سرمایه گذاران) وضعیت همچنان شکننده و تحت فشار است.

در داده نماهای ذیل، وضعیت اقتصادی و مالی کشورهای اتحادیه اروپا تا پایان سال 2014 میلادی و پیشبینی آینده اقتصادی اروپا در سالهای 2015 و 2016 میلادی بتصویر کشیده شده است.

یورو، واحد پولی 19 کشور عضو اتحادیه اروپا است، از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، یونان، قبرص، اسپانیا، پرتغال، لوگزامبورگ، بلژیک، هالند، سلوانیا، اطریش، سلواکیا، لتویا، لیتوانیا، استونیا، مالت، فنلند و ایرلند. تعدادی از کشورهای اروپا هم واحد پولی خود را با یورو متوصل ساخته اند مانند دنمارک و بلغارستان. در تعداد دیگری از کشورهای اروپایی همانند بریتانیا، سویدن، پولند، جمهوری چک، لهستان، کرواسیا و رومانیا یورو در کنار واحد پولی آن کشورها مورد استفاده است.

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015


تولید ناخالص داخلی به ازای هر نفر
از میان 19 کشور عضو حوزه یورو، لوگزامبورگ با 84700 یورو دارای بلندترین سطح تولید ناخالص داخلی به ازای هر فرد میباشد. این مقدار برای کشورهای غیرعضو درین حوزه، برای دنمارک حدود 44 هزار یورو و برای سویدن حدود 33 هزار یورو هست.

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015


نرخ بیکاری
تا پایان ماه سپتامبر 2014، بیشترین سطح بیکاری در کشورهای یونان (حدود 27 درصد)، اسپانیا (حدود 23.5 درصد) و کرواسیا (حدود 16.5 درصد) بوده است. کمترین سطح بیکاری در کشورهای اروپایی در آلمان (حدود 5 درصد)، اطریش (حدود 5 درصد) و جمهوری چک (حدود 6 درصد) میباشد.

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015


نرخ بیکاری جوانان
تقریباً تمامی کشورهای اروپایی از سطح بیکاری جوانان بالاتر از 20 درصد رنج میبرند. تا پایان ماه سپتامبر 2014، یشترین سطح بیکاری در میان جوانان در کشورهای اسپانیا (حدود 54 درصد)، یونان (حدود 50.5 درصد) و ایتالیا (حدود 43 درصد) بوده است. کمترین سطح بیکاری جوانان در میان کشورهای اروپایی در آلمان (حدود 8 درصد)، اطریش (حدود 9 درصد) و هالند (حدود 10 درصد) میباشد.

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015


بدهی عمومی
بدهی عمومی (کسری بودجه انباشته شده طی چند سال) در تعدادی از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، ایرلند، قبرص، یونان و بلژیک بالاتر از 100 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشورهاست. در بریتانیا، کرواسیا، سلوانیا، فرانسه و اتریش این درصدی بین 80 تا 100 درصد میباشد، درحالیکه در آلمان، لهستان، مالت و فنلند بدهی عمومی دولت بین 60 تا 80 درصد تولید ناخالص داخلی این کشورهاست. تعدادی از کشورهای دیگر اروپایی در وضعیت نسبتاً خوبتر تناسب بدهی عمومی بر تولید ناخالص داخلی قرار دارند. مانند کشورهای سویدن، دنمارک، لتوانیا، پولند، جمهوری چک، لوگزامبورگ، سلواکیا و رومنیا این نسبت بین 40 تا 60 درصد میباشد و در کشورهای بلغارستان و لاتویا، بدهی های عمومی دولت تنها بین 20 تا 40 درصد از تولید ناخالص دولتی این کشورهاست. تنها کشور استونیا نسبت بدهی عمومی بر تولید ناخالص داخلی کمتر از 20 درصد میباشد

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015


تعادل (بیلانس) بودجه
نسبت کسری بودجه بر تولید ناخالص داخلی در بسیاری از کشورهای اروپایی بالاتر از 2 درصد میباشد. بطور مثال این نسبت در کشورهای اسپانیا، فرانسه، کرواسیا، و بریتانیا بیشتر از 4 درصد میباشد، و در کشورهای قبرص، بلغاریا و پرتغال بین 3 تا 4 و در کشورهای ایرلند، دنمارک، هالند، بلژیک، پولند، جمهوری چک، فنلند، سلواکیا، لهستان (هنگری)، سلوانیا، ایتالیا، مالت و رومنیا بین 2 تا 3 درصد میباشد. کشورهای سویدن، لاتویا، لیتوانیا و اطریش بین 1 تا 2 درصد نسبت کسری بودجه بر تولید ناخالص داخلی را تجربه میکنند، درحالیکه آلمان، استونیا و یونان بین 0 تا 1 درصد نسبت کسری بودجه بر تولید ناخالص داخلی دارند.

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015


تعادل اولیه دولت
نسبت تعادل اولیه دولت یا "استقراض و وام خالص دولت" بر تولید ناخالص داخلی در بسیاری کشورهای اروپا، به ویژه کشورهای حوزه یورو، بسیار بالاست. بطور مثال یونان بالاتر از 4 درصد نسبت تعادل اولیه دولت بر تولید ناخالص داخلی دارد و آلمان و ایتالیا، هریک بالاتر از 1.8 درصد نسبت تعادل اولیه دولت بر تولید ناخالص داخلی دارند که نمایانگر استقراض بالای این دولت میباشد. اما در سایر کشورهای غیرحوزه یورو، مانند بلغاریا این نسبت به 3.8- درصد میرسد که نمایانگر وامدهی بالای این کشور است. فرانسه یگانه کشور حوزه یورو با 2.2- درصد نسبت تعادل اولیه دولت بر تولید ناخالص داخلی میباشد که این نسبت در آن کشور بالاتر از 2- درصد باشد.

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015رشد تولید ناخالص داخلی
طی یکسال اخیر ایرلند یگانه کشور حوزه یورو است که بالاتر از 6 درصد (حدود 6.5 درصد) رشد تولید ناخالص داخلی داشته است. کشورهای خارج از حوزه یورو مانند پولند و رومانیا هریک حدود 3.4 و 3.3 درصد رشد تولید ناخالص داخلی داشته اند، درحالیکه این درصدی در لوگزامبورگ حدود 3.2 درصد، لهستان حدود 3.1 درصد، بریتانیا حدود 3 درصد، سلوانیا حدود 2.8 درصد، لیتوانیا و سویدن هریک حدود 2.6 درصد، مالتا و سلواکیا حدود 2.9 درصد، مالتا و سلواکیا هریک حدود 2.7 درصد، جمهوری چک و استونیا هریک حدود 2.4 درصد و لاتویا حدود 2.2 درصد رشد تولید ناخالص داخلی داشته اند. تعدادی کشورهای اروپایی و حوزه یورو هم کمتر از 2 درصد رشد تولید ناخالص داخلی را تجربه کرده اند، مانند بلغاریا و اسپانیا هریک حدود 1.7 درصد، یونان 1.5 درصد، آلمان 1.3 درصد، دنمارک و هالند هریک 1.1 درصد و پرتغال 1 درصد رشد تولید ناخالص داخلی داشته اند. کشورهای بلژیک با حدود 0.8 درصد، فرانسه با حدود 0.4 درصد و اطریش با حدود 0.3 درصد، کمترین رشد تولید ناخالص داخلی را طی یکسال اخیر تجربه کرده اند. درحالیکه تعدادی از کشورهای اروپایی مانند، فنلند با حدود 0.3 درصد، ایتالیا با حدود 0.4 درصد، کرواسیا با حدود 1 درصد و قبرص با حدود 2 درصد رشد منفی تولید ناخالص داخلی را تجربه کرده اند.

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015پیشبینی تولید ناخالص داخلی برای سال 2015
پیشبینی ها برای رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای اروپایی درین سال به ویژه برای حوزه یورو خیلی مثبت است. اقتصادپژوهان پیشبینی میکنند که بسیاری ازین کشورها درین سال بیشتر از 2 درصد رشد تولید ناخالص داخلی را تجربه خواهند کرد. تنها کشورهای لیتوانیا و ایرلند همین اکنون بالاتر از 3 درصد رشد داشته اند. کشورهای بریتانیا، سویدن، استونیا، لاتویا، پولند، جمهوری چک، سلواکیا، هنگری، رومانیا، یونان و مالت بین 2 تا 3 درصد رشد تولید ناخالص داخلی خواهند داشت، درحالیکه هالند، دنمارک، لوگزامبورگ، آلمان، اتریش، سلوانیا، اسپانیا و پرتغال بین 1 تا 2 درصد رشد را تجربه خواهند کرد. اما کشورهای چون بلژیک، فنلند، فرانسه، ایتالیا، کرواسیا، بلغارستان و قبرص کمتر از 1 درصد رشد تولید ناخالص داخلی خواهند داشت.

نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015


پیشبینی تولید ناخالص داخلی برای سال 2016
پیشبینی ها برای رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای اروپایی درین سال نسبتاً خیلی خوبتر از 2015 است. تمامی کشورهای حوزه یورو بالاتر از 1 درصد رشد تولید ناخالص داخلی خواهند داشت و این درصدی برای تعدادی از جمله ایرلند، لاتویا، لیتوانیا، پولند، سلواکیا و یونان بالاتر از 3 درصد خواهد بود. کشورهای بریتانیا، دنمارک، سویدن، استونیا، جمهوری چک، لهستان، سلوانیا، رومانیا، لوگزامبورگ، اسپانیا و مالت بین 2 تا 3 درصد رشد تولید ناخالص داخلی خواهند داشت، درحالیکه کشورهای پرتغال، فرانسه، بلژیک، هالند، آلمان، ایتالیا، اتریش، قبرص، کرواسیا، بلغاریا و فنلند بین 1 تا 2 درصد رشد تولید ناخالص داخلی را تجربه خواهند کرد.


نگاهی بر اقتصاد اروپا در 2015منبع گراف ها: اکونومست
گردآوری و نوشتار: ابتهاج عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, انفوگرافی, English

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید