اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملی

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملی

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 22 دی 1393 | بازدیدها: 10130

0
زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملی


اسامی نهایی 12 نامزد وزیریکه از سوی رئیس جمهور معرفی شده است:

1. محترم ژنرال شیر محمد کریمی، وزیر دفاع ملی
2. محترم جیلانی پوپل، وزیر مالیه
3. محترم اکلیل حکیمی، وزیر معادن و نفت
4. محترم فیض محمد عثمانی، وزیر حج و اوقاف
5. محترم سعادت نادری، وزیر کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین
6. محترم داوود شاه صباح، وزیر مبارزه با مواد مخدره
7. خانم خاطره افغان، وزیر تحصیلات عالی
8. محترم شاه زمان میوندی، وزیر امور شهرسازی
9. خانم آی سلطان خیری، وزیر اطلاعات و فرهنگ
10. محترم عباس بصیر، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری
11. محترم انجنیر رحمت الله نبیل، رئیس عمومی امنیت ملی
12. محترم ذبیح الله مجددی، وزیر فواید عامه
13. قمرالدین شینواری، وزیر سرحدات، اقوام و قبایل


زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیارکان حرب جنرال شیر محمد کریمی، فرزند ملا محمد کریم زاده 1324 خورشیدی در ولایت خوست. تعلیمات ابتدایی را نزد پدرش دریافت و از صنف سه وارد مکتب شد و تا صنف شش آنجا درس خواند و سپس وارد دانشگاه نظامی (حربی پوهنتون) کابل شده از صنف ششم به بالا ادامه داد. در سال 1342 در دانشگاه نظامی کابل با درجه اول فارغ شد و راهی دانشگاه نظامی انگلستان شد. با فراغت از دانشگاه نظامی انگلستان دوباره به کشور برگشت و قوماندان یک بلاک کماندو در اردوی ملی شد. تحصیلات عالی نظامی را از یک دانشگاه نظامی آیالات متحده تکمیل نمود. وظایف مختلفی را در اردو از قوماندانی بلوک تا رئیس گارد ریاست جمهوری در دوره داوود خان، تا مدیریت های مختلف و ریاست های متنوع، و بالآخره رئیس عمومی ارتش ایفا نموده است. وی در دوران حکومت داوود خان مدتی زندانی بود اما دوباره رها شده به وزارت دفاع برگشت. در دوران طالبان هم وی رئیس تشکیلات وزارت دفاع بود. در آغاز دوره حکومت کرزی به پست رئیس اوپراسیون ستردرستیز وزارت دفاع تعیین شد و با ارتقای جنرال بسم الله خان به وزارت داخله و سپس وزارت دفاع، وی لوی درستیز قوای مسلح افغانستان شد. او کتابهای متعددی به زبانهای انگلیسی و پشتو نوشته است. اکنون رئیس جمهور اشرف غنی او را به وزارت دفاع ملی معرفی کرده است.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیغلام جیلانی پوپل متولد 1955 میلادی در بریکوت کابل و معاون حزب افغان ملت هست. اجداد وی از کندهار به کابل آمدند و در منطقه بریکوت کابل مسکن گزیدند. مکتب را در لیسه حبیبیه خواند و از دانشکده حقوق دانشگاه کابل فارغ شد. او بین سالهای 1982 تا 1989 در شهر پشاور پاکستان مسئول یک نهاد خیریه بود. او نماینده جامعه مدنی افغانستان در ملل متحد بین سالهای 1995 تا 1999 بود. بین سالهای 1990 تا 2000 او نهاد انکشافی افغانها را تاسیس کرد. او بین سالهای 2003 تا 2005، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه بود و از سالهای 2007 تا پایان 2010 رئیس ارگانهای محل دولت افغانستان بود. در سال 2012، مشاور حکومتداری رئیس جمهور حامد کرزی تعیین شد. اکنون رئیس جمهور او را به وزارت مالیه معرفی کرده است.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیاکلیل احمد حکیمی فرزند عبدالوكيل حكيمی، در سال ۱٣۴٧ خورشیدی در شهر کابل زاده شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مکتب استقلال به پایان برد و مدرک کارشناسی خود را از دانشکدۀ پلی‌تکنیک کابل در سال ۱٣٧٠ خورشیدی (۱۹۹۱ میلادی) به‌دست آورد. دانش تخصصی او در رشته مهندسی و برنامه‌ریزی استراتژیک است. سپس ادامه تحصیل خود را در ایالات متحده آمریکا به پیش برد و پس از آن، در پروژه‌های مختلف مهندسی، خرید و فروش، مدیریت، بازاریابی، و برنامه‌ریزی استراتژیک اشتغال ورزید. او در سمت‌های مختلف دولتی از جمله به‌عنوان مشاور در زمینه تدوین سیاست، اصلاحات دولتی و ظرفیت‌سازی نهادی در اصلاحات اداری و خدمات ملکی و کمیسیون دفتر معاون رئیس جمهور، در طول سال‌های ٢٠٠٢ و ٢٠٠۵ کار کرده است. در سال ٢٠٠۵، حکیمی به‌عنوان سفیر فوق‌العاده دولت افغانستان در جمهوری خلق چین منصوب شد، در حالی که خدمت به‌عنوان سفیر غیر مقیم در مغولستان و جمهوری سوسیالیستی ویتنام را نیز به عهده داشت. او همچنین به‌عنوان سفیر افغانستان در ژاپن نیز خدمت کرد و در سال ٢٠۱٠ به‌عنوان معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی گماشته شد. در اوایل سال ٢٠۱۱ میلادی، حکیمی به‌عنوان سفیر کبیر افغانستان در ایالات متحده آمریکا منصوب شد و علاوه بر این انتساب، او به‌عنوان سفیر غیر مقیم افغانستان در مکزیک، برزیل، کلمبیا و آرژانتین نیز خدمت می‌کند. اکنون وی به وزارت معادن و نفت معرفی شده است.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیفیض محمد عثمانی، ایشان از ولایت کندز و به قوم ترکمن مربوط میشوند. ایشان در علوم اسلامی از ایران لیسانس دارند و قبلاً هم استاد دانشگاه بودند. مدتی هم گرداننده برنامه های اسلامی در تلویزیون طلوع بودند. اکنون از سوی رئیس جمهور به وزارت حج و اوقاف معرفی شده اند.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیسید سعادت منصور نادری، از ولایت بغلان، در سال ۱۹۹۹ لیسانس خود را در رشته اقتصاد از یکی از دانشگاه‌های لندن گرفته است. بعد از آن در شرکت‌های مختلف کار کرده و خود نیز بازرگان است. آقای نادری فرزند سید منصور نادری از بزرگان فرقه اسماعیلی در افغانستان است و از رهبران حزب پیوند ملی افغانستان به حساب می‌آید. قبل از این به عنوان مشاور بانک مرکزی افغانستان کار کرده و علاوه بر آن صاحب یکی از شرکت‌های بزرگ بیمه در افغانستان است. او در انتخابات ریاست جمهوری همراه با پدرش سید جعفر نادری از اشرف غنی حمایت کرد. اکنون او به وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین معرفی شده است.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیداوود شاه صبا، متولد 1964 در هرات از قوم پوپلزی پشتون. مکتب را در هرات خواند و در سال 1986 از دانشگاه پلی تخنیک کابل در رشته زمین شناسی اقتصادی مدرک کارشناسی گرفت. مدت شش سال درین دانشگاه تدریس میکرد. در سال 1996 دکترا خود را در زمین شناسی از دانشگاه مومبی هند بدست آورد. او شهروندی کانادا را نیز دارد و مدت 20 سال در عرصه توسعه بین الملل، منابع طبیعی و مدیریت محیط زیست تجربه دارد. مدت زیادی را هم در پروژه های مختلف انکشافی در افغانستان کار کرده است. قبلاً مشاور انکشاف بشری رئیس جمهور کرزی بود و در سال 2010 والی هرات تعیین شد، اما بنابر اعتراضات مردمی از مقامش کنار زده شد. اکنون رئیس جمهور غنی او را به وزارت مبارزه با مواد مخدر معرفی کرده است.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیخاطره افغان در مورد ایشان هیچگونه معلوماتی تاهنوز بدسترس ما قرار نگرفته. فقط همینکه ایشان از سوی رئیس جمهور اشرف غنی به وزارت تحصیلات عالی معرفی شده اند.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیآی سلطان خیری، 50 ساله از ولایت فاریاب و به قوم ازبیک تعلق دارد. ایشان در ادبیات ترکی دکترا دارند و مدتی هم رئس کار و امور اجتماعی ولایت بلخ بودند. ایشان اکنون استاد دانشکده ادبیات دانشگاه کابل میباشند. رئیس جمهور اشرف غنی ایشان را به وزارت اطلاعات و فرهنگ معرفی کرده است.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیدکتر عباس بصیر، از ولایت غزنی و از قوم هزاره میباشند. ایشان قبلاً ریس پیشین دفتر کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهور پیشین حامد کرزی بودند. قبلاً ایشان معاون پالیسی و روابط بین المللی اداره ملی حفاظت محیط زیست بودند. ایشان یک نویسنده چیره دست و عضو حزب وحدت اسلامي افغانستان میباشند و در انتخابات 2014 از دکتر اشرف غنی حمایت میکردند. اکنون ایشان به پست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری معرفی شده اند.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیانجینیر رحمت الله نبیل، نامزد ریاست امنیت ملی، ۴۶ سال دارد و متولد ولایت میدان وردک و از قوم پشتون است. آقای نبیل مکتب را در کابل به اتمام رسانده و در پاکستان در رشته مهندسی لیسانس خود را گرفته است. او در نهادهای غیر دولتی و از جمله کمیساریایی عالی سازمان ملل در امور پناهندگان کار کرده است. آقای نبیل قبل از اینکه به عنوان رئیس امنیت ملی افغانستان تعیین شود به عنوان معاون مشاور شورای امنیت ملی و رئیس نیروهای ویژه محافظت از رئیس جمهور افغانستان کار کرده است. او در دوران انتخابات، به دلیل اینکه نیروهای امنیتی اجازه حمایت از نامزد مشخصی را نداشتند، به صورت علنی از کسی حمایت نکرد. اکنون ایشان دوباره به ریاست امنیت ملی معرفی شده اند. آقای نبیل تنها چهره در کابینه جدید است که در گذشته در کابینه حضور داشته و در همین پست ریاست امنیت ملی کار کرده است.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیدکتر ذبیح الله مجددی، پسر صبغت الله مجددی (رئیس جمهوری پیشین) و والی پیشین ولایت کابل بین سالهای 2009 تا 2011. لیسانس را در سال 1971 در مهندسی عمران از دانشگاه هوایی آیالات متحده گرفت و ماستری اش را هم دو سال پس در همین بخش از انستیتیوت پولی تخنیک ورجینیا و دانشگاه ستیت آیالات متحده گرفت. دکترای خود را در بخش علوم مهندسی و میخانیک در سال 1977 از همین دانشگاه بدست آورد. ایشان در دوران جهاد در کنار پدرشان دبیرکل حزب محاذ ملی افغانستان بودند. مدت 8 سال در نهادهای کمک رسان بین المللی در نقش های مختلف ایفای وظیفه نمودند. مدت ده سال هم در آیالات متحده در بخشهای مختلف مهندسی از جمله کنترل معیار، اداره پروژه ها، توسعه اراضی، طراحی ساختمانها، زه کشی و ساختار جاده ها تجربه اندوخته است. همچنان مدت 12 سال در دانشگاه های مختلف آیالات متحده تدریس نموده است. در دوران حکومت مجاهدین وی معاون نخست وزیر بود. در آغازین سالهای حکومت حامد کرزی وی معین وزارت تحصیلات عالی بود، اما در سال 2009 از سوی رئیس جمهور کرزی، به ولایت کابل منصوب شد. در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2014، در کنار اشرف غنی احمدزی ایستاد. اکنون از سوی رئیس جمهور به وزارت فواید عامه معرفی شده است.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیقمرالدین شینواری، رئیس شورای اجتماعی ولایات شرقی افغانستان از ننگرهار و از قوم پشتون میباشد. او در انتخابات ریاست جمهوری 2014 در کنار دکتر اشرف غنی ایستاد و یکی از همپیمانان و حامیان جدیی وی در جریان رقابت‎های انتخابات ریاست جمهوری بود. در آغازین روزهای ریاست جمهوری اشرف غنی به عنوان دادستان کل در عوض الکو تعیین شد، اما بنابر مخالفت دکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، امر تنصیب وی برگردانده شد. اکنون او به وزارت سرحدات، اقوام و قبایل معرفی شده است.

زندگینامه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور دولت وحدت ملیشاه زمان میوندی، در مورد ایشان هم معلومات دقیق تا بحال بدسترس ما قرار نگرفته است.برای دیدن زندگینامه وزرای معرفی شده از سوی رئیس اجرایی اینجا بفرمایید.

ترتیب: ابتهاج عبیدی
کپی برداری با ذکر منبع لطفاً!

موضوعات: اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید