اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » زندگینامه خلیل صدیق، نامزد ریاست بانک مرکزی افغانستان

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

زندگینامه خلیل صدیق، نامزد ریاست بانک مرکزی افغانستان

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 23 دی 1393 | بازدیدها: 4920

0
زندگینامه خلیل صدیق، نامزد ریاست بانک مرکزی افغانستانخلیل الله صدیق، اقتصاددان و بانکدار سابقه‌دار که بیشتر از 30 سال تجربه کاری در بخشهای مختلف بانکداری در خارج و داخل کشور دارد، در کابینه جدید منحیث رئیس بانک مرکزی افغانستان (د افغانستان بانک) معرفی شده اند که همراه با سایر نامزدان وزراتخانه ها و ریاست های مستقل دولتی، برای رای اعتماد گیری به مجلس نمایندگان کشور خواهند رفت.

آقای صدیق، بانکدار باتجربه 65 ساله، زاده 1949 در کابل میباشند که به قوم پشتون تعلق دارند. ایشان مدرک کارشناسی (لیسانس) خود را در سال 1970 در رشته اقتصاد کلان از دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل بدست آوردند. پس از فراغت از دانشکده اقتصاد، وی در سال 1971 کارمند بانک مرکزی شد. او برای مدتی به شهر سلور سپرنگ، میریلند آیالات متحده آمریکا رفت و شهروندی آیالات متحده را بدست آورد. در ماه فبروری 1980 وی به افغانستان برگشت و رئیس تجارت عمومی وزارت تجارت شد. در ماه اپریل 1981 وی دوباره به بانک مرکزی رفت و مدیر عمومی آمریت تحقیق بانک مرکزی شد. در ماه می 1982 وی به عنوان معاون بانک مرکزی انتخاب شد و تا جون 1986 درین پست ایفای وظیفه نمود. از جولای 1986 تا نوامبر 1989 وی مشاور ارشد بانک مرکزی افغانستان بود، اما در دسامبر 1990 وی منحیث رئیس بانک مرکزی افغانستان تعیین شد، اما مدت کوتاهی درین پست باقی ماند و پس از سقوط رژیم دکتر نجیب الله دوباره به آیالات متحده آمریکا رفت و در بانکها و موسسات مالی مختلفی آنجا ایفای وظیفه نمودند. از سال 2003 تا نوامبر 2006 وی رئیس یکی از بانکهای بزرگ خصوصی سلور سپرنگ آیالت میرلیند بنام سن ترست بانک (Sun Trust Bank) بودند. اما بنابر تقاضای سهمداران بانک بین المللی افغانستان؛ یکی از بانکهای بزرگ خصوصی در کشور، دوباره به افغانستان برگشتند و ریاست عمومی این بانک را به دوش گرفتند. با آمدن ایشان به بانک بین المللی افغانستان که بنابر عدم مدیریت سالم، در حالت نیمه ورشکستگی قرار داشت، به یکی از بزرگترین، با اعتبارترین و پرعاید ترین بانکهای تجارتی افغانستان مبدل شد و چندین بار جایزه بین المللی بهترین بانک تجارتی را از سوی نهادهای بین المللی بانکداری بدست آورد.

پس از ایجاد اتحادیه بانکهای افغانستان در سال 2012*، وی منحیث نخستین رئیس این اتحادیه برگزیده شدند و تا پایان ماه دسامبر 2014، درین پست ایفای وظیفه مینمودند. اتحادیه بانکهای افغانستان تحت رهبری وی توانست قانون مبارزه با پولشویی و تمویل منابع تروریزم را بهمکاری بانک مرکزی افغانستان تدوین و از سوی هر دو مجلس تصویب نمایند و یک هماهنگی تنگاتنگ و همکاریهای متقابل میان همه بانکهای دولتی و تجارتی در افغانستان ایجاد شد. همچنان برای نخستین بار در افغانستان سیستم ثبت اعتبارات عامه ایجاد شد. در ضمن تحت ریاست آنها نخستین انستیتیوت تخصصی بانکداری بنام انستیتیوت بانکداری و امور مالی افغانستان یا Afghanistan Institute of Banking and Finance - AIBF بهمکاری بانک مرکزی افغانستان تاسیس شد.

پس از استعفی نورالله دلاوری از مقام ریاست بانک مرکزی افغانستان، رئیس جمهور اشرف غنی، خلیل صدیق را به حیث رئیس جدید بانک مرکزی افغانستان معرفی کردند که بزودی به پارلمان کشور رفته، از نمایندگان ملت رای اعتماد میگیرند.

خلیل صدیق ازدواج نموده و دارای سه فرزند دختر میباشد.

* اگرچه اتحادیه بانکهای افغانستان در سال 2004 تاسیس شد، اما تا سال 2012 فعالیت خاصی نداشت. اما در سال 2012 تمامی راهکارها، پالیسی ها و قوانین کاری آن تدوین شد و این اتحادیه بشکل فعالانه فعالیت خود را بین بانکهای کشور آغاز کرد.


اندکی در مورد بانک بین المللی افغانستان یا Afghanistan International Bank - AIB

بانک بین المللی افغانستان توسط چهار نهاد مالی بین المللی، بانک انکشاف آسیایی (Asian Development Bank - ADB)، شرکت سهامی شرکای سرمایه گذاری افغانستان (Afghan Investment Partners Corporation)، هورایزون اسوسیتس (Horizon Associates LLC) مربوط به گروپ شرکتهای محب و والتن هولدنگس (Wilton Holdings Ltd) مربوط به گروپ شرکتهای رحمت که در افغانستان و پاکستان در بخشهای مختلف تجارتی فعالیت دارد - در ماه مارچ 2004 در شهر کابل تاسیس شد.

از بدو تاسیس تاکنون بانک بین المللی افغانستان یکی از ممتازترین بانکهای تجارتی کشور بوده و در عرصه خدمات بانکداری پیشرفتهای چشمگیری داشته است. این بانک اکنون 19 نمایندگی تنها در شهر کابل و 33 نمایندگی فعال در سرتاسر کشور دارد و براساس گزارش سالانه آن، در پایان سال 2013 عواید آن حدود 1.965 ملیارد افغانی و مجموع سپرده گذاری درین بانک به 45.12 ملیارد افغانی رسیده است. اطلاعات بیشتر در مورد این بانک را میتوانید در تارنمای رسمی این بانک ببینید.


ترتیب: ابتهاج عبیدی

موضوعات: اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان, بانکداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید