اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » داعش چگونه بوجود آمد؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

داعش چگونه بوجود آمد؟

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 28 دی 1393 | بازدیدها: 2298

0
داعش چگونه بوجود آمد؟


احتمالاً نطفه اصلی یا DNA قوت نظامی داعش برمیگردد به سقوط رژیم صدام، خصوصاً بی سرنوشت شدن اردوی صدام حسین توسط یک اشتباه امریکایی ها. صدها هزار عراقی سنی که با مهارت های جنگی آراسته بودند بی سرنوشت ماندند تا اینکه جوانی از کشور اردن میاید (ابو مصعب الزرقاوی) و این نیروی سرگردان را در تحت آیدیالوژی القاعده انسجام میبخشد. سقوط رژیم صدام و انحصار قدرت سیاسی توسط بنیاد گرا های شیعه در خاور میانه (عراق، سوریه و ایران) اساسی ترین محرک جنگ (بعد از عقده های شخصی افراد) برای اعضای این گروه میگردد، تا اینکه در سال 2006 الزرقاوی توسط نیرو های امریکایی بقتل میرسد.

به اساس بعضی از منابع، یک تعداد زیاد این افراد بعد از کشته شدن رهبرشان توسط امریکا، به وسیله استخبارات رژیم اسد مقرر میگردند تا از امریکایی ها انتقام قتل رهبر شان را بگیرند. این حرکت رژیم سوریه به حدی موفق بدرمیاید که در یک مقطع جنرال پتریس خطاب به رهبر سوریه میگوید "آتشی را که دارید میافروزید، یک روز خانه خود تان را هم خواهد سوخت." این وضعیت بعد از خروج نیرو های امریکایی از اعراق تغییر میکند چون اکثر این نیرو ها تقریباً بیکار میمانند.

اما بعد از اینکه رژیم اسد شروع میکند به بمبارد نمودن مردم سنی مذهب سوریه، این نیرو ها تبدیل میشوند به یگانه وسیله دفاعی مردم سنی سوریه. در آغاز خیلی کوشش کردن تا با بدست آوردن حمایت نظامی امریکا به یک نیروی مشروع تبدیل گردند، اما به محض آنکه امریکایی ها از مسلح نمودن شان سر باز زد، تحت یک رهبری جدید روبه القاعده آورده و جویای حمایت از افراد مستغنی در سراسر دنیا میشوند. با در نظر داشت وضعیت تاسف بار جنگ در سوریه، تعداد زیادی از جوانان مسلمان از سراسر جهان نه تنها حمایه مالی مینمایند بلکه به صفوف آنها هم می پیوندند.

رهبری این گروه تا اپریل 2010 بدوش ابو عمر البغدادی میباشد اما در ماه اپریل 2010 توسط عملیات مشترک نیروهای امریکایی و عراقی کشته میشود. بعد از آن رهبری گروه را ابوبکر البغدادی، جوان 39 ساله عراقی بدوش میگیرد. به اساس بعضی راپور ها تعداد نیروی نظامی داعش چیزی در حدی 3 تا 5 هزار جنگنده میباشد، ولی بعضی ها این رقم را خیلی ناچیز میدانند. وسعت کنترول جغرافیایی داعش از شرق شهر الیپو در شمال سوریه آغاز شده تا به شهر فلوجه در جنوب عراق میرسد (به نقشه مراجعه کنید). برای فعلاً بزرگترین دغدغه این گروه اینست که وسعت جغرافیایی خود را بیشتر سازند تا در موجودیت نفوس بیشتر زمینه عسکر گیری بیشتر برایشان مهیا گردد. (احتمالاً یکی از دلایلی که داعش کوشش دارد به کشور های دیگر رخنه نماید از همین نکته سرچشمه میگیرد.)

هیبت سیاسی این گروه وقتی بصورت جدی مطرح شد که شهر موصل در شمال اعراق را فتح کردند. اما هیبت واقعی شان بیشتر وقتی سراسر خاور میانه را فرا گرفت که به تعداد یک هزار و هفتصد نفر افسران قوای هوایی عراق را بصورت دسته جمعی در یکروز قتل عام کردند. ویدیو های این قتل عام اکثریت مردم دنیا را متوجه خطر این گروپ ساخت.

برای فعلاً داعش شهر رقعه را منحیث پایتخت خود قبول کرده و تنها قوتی که از پیشرفت آنها عملاً جلوگیری نموده است، حملات نیروهای هوایی امریکا میباشد. یک تعداد زیاد مردم فکر میکنند داعش توسط کشور های مانند عربستان سعودی و ترکیه حمایه میگردد، اما جزییات حرکات داعش در طول چند سال گذشته پیوسته این تیوری ها را سوال برانگیز به ثبوت رسانده است. برای فعلاً، داعش در شهر های که کنترول آنها را بدست دارد مصروف ارایه خدمات اساسی از قبیل مکتب، شفاخانه، محاکم، و حتی ارگان های کنترول کیفیت مواد غذایی هستند. کنترول منابع بزرگ نفتی باعث میگردد تا این گروه از نظر مالی مشکل پیدانکنند، اما تاهنوز درست معلوم نیست بیشتر این نفت در کدام بازار فروخته میشود. تطبیق شرعیت اسلامی سبک طالبان، خصوصاً سر بریدن و قطع نمودن دست، باعث آن گردیده که بعضی از گروهای تند رو اسلامی مثل النصره در اینروز ها با داعش به جنگ شده و از بعضی شهر های سوریه آنها را بیرون برانند. برای فعلاً حضور داهش تا اطراف بغداد میرسد. در همین نزدیکی ها میگویند شهر بقوبه را تصرف نموده اند اما هنوز تایید نگردیده است.

بزرگترین خطری که داعش برای کشور ما میتواند بوجود بیاورد اینست که نطقه اساس تحرکات جنگی شانرا، که همانا انتقام گیری از شیعه ها میباشد، برای ما به میراث بیاورند. بعضی از تند رو های مسلمان در افغانستان از قبل چنین اهداف را پشتیبانی میکنند که باعث بیعت قبل از وقت شان به رهبری داعش گردیده است.

برای شناخت بیشتر از داعش در روز های آینده منابع بیشتر را میخواهم شریک بسازم تا قضاوت گروهی دوستان فراتر از برداشت های شخصی من برود. دوستانی که معلوت بیشتر و یا بهتر از این دارند، لطف نموده با همه شریک بسازند تا از ایجاد یک تصویر اشتباه جلوگیری نماییم.نوشته: احمد ادریس رحمانی

موضوعات: اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید