اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » دیوار بزرگ سعودی از ترس داعش!

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

دیوار بزرگ سعودی از ترس داعش!

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 28 دی 1393 | بازدیدها: 1930

0
دیوار بزرگ سعودی از ترس داعش!


دولت سعودی در پاسخ به تهدید حمله داعش بر این کشور، مرز بین عربستان سعودی و عراق را دیوار میکند. این دیوار با درازای 600 مایل (966 کلومتر) از مرز کشور اردن تا کویت امتداد دارد و مرز شمالی کشور عربستان سعودی را با کشور عراق تشکیل میدهد.

هفته گذشته با نخستین حمله انتحاری و حمله بر مرز عربستان سعودی از سوی چند جنگجوی منتسب به گروه دهشت افگن داعش که منجر به کشته شدن دو نگهبان مرزی سعودی و فرمانده آنان شد، دولت شاهی عربستان سعودی مصمم بر مستحکم سازی مرز شمالی کشور خود گردید. (ویدیو اینجا)

این دیوار که متشکل از حصارهای چند لایی فولادی و یک خندق هست، دارای دو قطار از حصارهای فولادی میباشد که در بین آن خندق با عمق چندین متری نیز حفر شده است. در امتداد طول آن، 78 پست نگهبانی و 8 مرکز فرماندهی مجهز با رادارهای کشفی این دیوار را مراقبت میکنند. همچنان دهها عراده وسایل نقلیه کشفی، جنگی و عملیاتی درین مرز مستقر میباشند. در ضمن 32 مرکز واکنش سریع و 3 مرکز مداخله سریع نیز در امتداد این مرز مستقر شده اند. خندق حفر شده میان هر دو حصار فولادی با سنسورهای کشفی نیز مجهز است که هر نوع تحرک در داخل یا اطراف این خندق را کشف و به رادارهای مستقر در مراکز فرماندهی مخابره میکنند. همچنان حسگر (سنسور)های نصب بر دیوار حصارها هر نوع تحرک افراد را در فاصله 12 مایلی (19 کلومتری) و تحرک موتر یا وسایل نقله را در فاصله 24 مایلی (39 کلومتری) هم کشف میکند.

حمله هفته گذشته که در مرز بیابانی ایالات انبار عراق بر گروهی از نگهبانان مرزی سعودی رخ داد، مسئولیت آن از سوی هیچ گروه جنگی یا دهشت افگن بدوش گرفته نشد، اما براساس تحلیلگران سیاسی آغاز حملات دولت خودسر داعش بر پادشاهی عربستان میباشد. ایالت انبار اکنون یکی از ایالت های تحت تصرف دولت خودسر داعش میباشد و میتواند تهدیدی را متوجه مناطق مرزی عربستان سازد.

فاز نخست اعمار این دیوار پس از بالا گرفتن تنشها در عراق در ماه سپتامبر سال گذشته از سوی ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی افتتاح شد و بزودی سراسر مرز عراق را از اردن تا کویت فرا میگیرد.

گروه داعش، عربستان سعودی را بنابر ارتباطات عمیق آن با کشورهای غربی، دشمن اسلام و خاین خوانده و به سربازان خود دستور داده است تا بر نیروهای امنیتی مرزی عربستان، اقلیت های شیعه و خارجیان درین کشور حمله کنند. دولت عربستان در کنار کشورهای متحد بر علیه گروه داعش ایستاده و نیروهای سعودی نیز چندین بار مواضع و نیروگاههای داعش را در سوریه بمباردمان نموده اند و همچنان علمای سنی مذهب محافظه کار را برای تبلیغ بر علیه ایدئولوژی القاعده و جنگجویان داعش برانگیخته است.

گسترش داعش در منطقه میتواند تهدیدی برای رژیم سعودی باشد. بسیاری تندروان درین کشور که داعش را نجات دهنده اصلی دین اسلام میپندارند، این رژیم را فاسد و خارج از دایره اسلام میدانند و خواهان سرنگونی آن هستند. قبلاً هم گروه داعش به دولت عربستان سعودی اخطار داده و اعلام نموده بود، در صورت تسلط بر منطقه حجاز، تعمیرهای اطراف کعبه (قبله مقدس مسلمانان) در مکه و مسجد نبوی (مسجد پیامبر اسلام) در مدینه را ویران خواهد کرد. (داعش چگونه بوجود آمد؟)

روابط دولتهای عراق و عربستان از آغاز بکار آمدن دولت شیعی در عراق به تیرگی گراییده و ریاض و بغداد همواره یکدیگر را بر شعله ور ساختن جنگ در منطقه و حمایت از گروههای مختلف جهادی متهم کرده اند.


منبع: دیلی میل

موضوعات: اقتصاد و سیاست, انفوگرافی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید