اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » رشد اقتصادی جهان در 2015

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

رشد اقتصادی جهان در 2015

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 29 دی 1393 | بازدیدها: 2568

0
چشم انداز رشد تولید ناخالص داخلی جهان

مجله اکونومست در مورد رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی جهان پیشبینی میکند و میگوید، در سال 2015، اقتصاد جهان حدود 2.9 درصد رشد را تجربه خواهد کرد. رشد تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2014، حدود 2.5 درصد بود اما امسال بنابر نرخ پائین نفت، جهان با رشد اقتصادی نسبتا بهتری مواجه خواهد شد. طوریکه پشبینی میشود، هر سقوط 10 درصدی در قیمت نفت جهانی، 0.2 درصد تولید ناخالص داخلی را رشد میبخشد.

رشد اقتصادی جهان در 2015


براساس این پیشبینی ها، بیشترین رشد را کشورهای آسیای شرقی، آسیای جنوبی و اقیانوسیه با حدود 5.7 درصد، تجربه خواهند کرد. اما درین میان تنها کشور جاپان رشد کندی را با 0.9 درصد در سال آینده تجربه خواهد کرد. پس از آن کشورهای آفریقای سیاه یا آفریقای جنوب صحرای بزرگ با رشد 4.5 درصدی قرار دارند. کشورهای شرق میانه و آفریقای شمالی هم در سال جدید میلادی حدود 3.5 درصد رشد تولید ناخالص داخلی خواهند داشت، در حالیکه روسیه، اروپای شرقی و آسیای میانه تنها 1 درصد رشد اقتصادی مواجه خواهند شد.

در میان اقتصادهای غرب تنها آمریکا و قاره آمریکای شمالی با 3.3 و 3.2 درصد رشد بلندترین رشد اقتصادی را در سال جدید میلادی خواهند داشت. اروپای غربی تنها 1.4 درصد و آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی حدود 2.2 درصد رشد اقتصادی را تجربه خواهند کرد.

دلیل رشد ضعیف کشورهای اروپایی، روسیه و جاپان عملکرد ضعیف ین و یورو میباشد که بر وضعیت کلی رشد جهانی تاثیر میگذارد. اگرچه قیمت پائین نفت رشد اقتصادی جهان را افزایش میبخشد، اما عملکرد ضعیف منطقه یورو و همچنان رشد ضعیف بازارهای درحال ظهور این رشد را تا حدی مهار میکند. چین که در همسایگی روسیه و جاپان قرار دارد، نسبت به هر دو رشد بالاتری را در حدود 7 درصد در سال 2015 تجربه خواهد کرد.

رشد اقتصادی جهان در 2015


در میان کشورهای آسیایی - اقیانوسیه، کشور پاپوا نیوگنی با 15 درصد رشد، بلندترین رشد اقتصادی را در سال جدید میلادی خواهد داشت که نسبت به همه کشورهای جهان تقریبا دو برابر میباشد اما از سوی دیگر روسیه با تحریم های غرب و سقوط درآمدهای نفتی سقوط بزرگی را در رشد اقتصادی خود تجربه خواهد کرد. براساس این پیشبینی روسیه حدود 3.5 درصد رشد منفی خواهد داشت.

در میان کشورهای آسیای میانه ترکمنستان با رشد اقتصادی حدود 8.4 درصدی بلندترین رشد را درین منطقه داشته میباشد.

بدترین رشد اقتصادی را در سال 2015، کشور فقیر و عقب مانده آفریقای غربی سیرالیون تجربه خواهد کرد. این کشور بنابر شیوع بیماری ابولا حدود 4.5 درصد رشد منفی اقتصادی را در سال 2015 میلادی خواهد داشت.


منبع: اکومنست
ترتیب: ابتهاج عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, خبرهای اقتصادی, انفوگرافی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید