اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » آزادی در سال ۲۰۱۴

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

آزادی در سال ۲۰۱۴

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 15 بهمن 1393 | بازدیدها: 1386

0
گزارش سالانه‌ی “خانه آزادی” از رتبه‌بندی جهانی کشورها بر اساس “حقوق سیاسی” و “آزادی‌های اجتماعی” منتشر شد و بر اساس آن بیشترینه کشورهای آسیایی و آفریقا در دسته‌ی کشورهای “غیرآزاد” قرار گرفه اند.

آزادی در سال ۲۰۱۴


این سازمان غیردولتی مستقر در امریکا که وضعیت آزادی‌ و دمکراسی در جهان را رصد می‌کند، در گزارش سال ۲۰۱۴ خود، ۱۹۵ کشور جهان را مورد بررسی قرار داده و ده کشور سودان، سومالی، افریقای مرکزی، اریتره، گینه استوایی، ازبکستان، ترکمنستان، عربستان سعودی، سوریه، و کره شمالی را در سبد ۷، یعنی پایین‌ترین جایگاه از نظر “حقوق سیاسی” و “آزادی‌های اجتماعی” قرار داده است.

در میان این کشورها، سوریه با کسب مجموع ۱ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ممکن، “غیر آزادترین” کشور جهان در سال گذشته میلادی بوده است.

در سبد ۶، کشورهایی چون افغانستان، ایران، تاجیکستان، آذربایجان، بحرین، کامرون، کنگو، یمن، چین، کوبا، لائوس و بلاروس، قرار گرفته اند که پایین‌ترین میزان آزادی‌های سیاسی و اجتماعی را به شهروندان خود داده است.

در سوی دیگر جدول نیز کشورهای امریکا، استرالیا، کانادا، شیلی، آرژانتین، برزیل، افریقای جنوبی، هند، مغولستان، اسراییل و تقریبا همه‌ی کشورهای اروپایی در دسته‌ی کشورهای “آزاد” جهان قرار گرفته‌اند.

در میان تمام کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا، اسراییل تنها کشوری است که در دسته‌ی کشورهای “آزاد” جای گرفته است.

“خانه آزادی”، ترکیه و پاکستان، را در گروه کشورهای “تا حدی آزاد” جای داده است.

آزادی در سال ۲۰۱۴


از ۱۹۵ کشور مورد بررسی در این گزارش، ۸۸ کشور در دسته‌ی کشورهای “آزاد”، ۵۹ کشور “تا حدی آزاد” و ۴۸ کشور نیز “غیر آزاد” شناخته شده‌اند.

این سازمان غیردولتی در گزارش خود تاکید کرده که وضعیت آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در سال ۲۰۱۴، در ۵۵ کشور نسبت به سال قبل از آن افت کرده و در مقابل در ۴۰ کشور، وضعیت بهتر شده است.

این سازمان هم‌چنین از افزایش حاکمانی خبر داده که با استفاده از “خودکامگی مدرن”، مخالفان سیاسی خود را بدون آن‌که “نابود” کنند، “فلج” می‌نمایند و تحت پوشش “نظم”، “مشروعیت”، و “رفاه”، حاکمیت قانون را نقض می‌کنند.

گزارش کامل را در تارنمای خانه آزادی بخوانید...برگرفته: تقاطع

موضوعات: اقتصاد جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید