اندیشکده اقتصاد » عمومی » دانستنی » نخستین مسافرین سفر بی بازگشت مریخ

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

نخستین مسافرین سفر بی بازگشت مریخ

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 28 بهمن 1393 | بازدیدها: 1875

0
نخستین مسافرین سفر یک طرفه مریخقرارست 100 نفر در یک سفر طولانی بدون بازگشت که در سال 2024 (9 سال دیگر) انجام میشود، به مریخ فرستاده شوند و تا آخر عمرشان به منظور تحقیق در کره قرمز رنگ زندگی کنند.

این پروژه که بنام مریخ یک یا Mars One از سوی یک نهاد غیرانتفاعی هالندی در سال 2012 میلادی بمنظور فرستادن انسانها به مریخ و ایجاد نخستین کلنی (مستعمره یا مستملکه) انسانی بروی این کره، اعلام شده بود، حدود 200 هزار تن برای اشتراک در نخستین پرواز بسوی مریخ و انتخاب ساکنان آینده مریخ ثبت نام کردند که از آن میان تنها 100 تن؛ 50 زن و 50 مرد انتخاب شدند و قرارست ازین میان 24 تن برای تمرینات و آمادگی های لازم برای سفر نهایی به مریخ و زندگی بروی این کره سرخ انتخاب شوند و در نخستین مرحله 4 تن از آنان در سال 2025 میلادی بسوی مریخ سفر کنند و نخستین قدم انسانی را بروی کره مریخ بنهند و در فاصله هر 26 ماه 4 تن دیگر ازین میان بسوی این کره فرستاده میشوند تا جامعه انسانهای مریخ نشین بتدریج شکل بگیرد.

درمیان داوطلبان این برنامه دو تن آنان حین نام نویسی 18 ساله بودند و معمرترین فردیکه برای این برنامه ثبت نام کرده است، یک مرد 60 ساله کانادایی است. 38 تن ازین میان آمریکایی، 7 تن از کانادا و 7 تن دیگر از آسترالیا میباشند. همچنان درین میان 7 تن از آنان دارای مدرک دکترا، 30 تن دارای مدارک کارشناسی ارشد (ماستری) در بخشهای مختلف و 27 تن دیگر دارای مدرک کارشناسی (لیسانس) در مقاطع مختلف هستند.

نخستین مسافرین سفر بی بازگشت مریخ


برنامه فرستادن نخستین انسانها بسوی کره مریخ طوریست که در ابتدا یک مرکز فضایی در مدار زمین ساخته میشود و سپس فضانوردان توسط یک فضاپیمای عادی به این مرکز فرستاده شده و سپس از آنجا با استفاده از فضاپیمای مریخ نورد (مریخ پیما) سفر بدون بازگشت شان را بسوی این کره قرمز آغاز خواهند کرد. همچنان قرارست اقامتگاه های آنها نیز با استفاده از روبوت ها بروی این کره تعمیر شود. فضانوردان قرارست با استفاده از پنلهای خورشیدی نور تولید کنند و همچنان تلاش کنند غذای خود را همانجا آماده سازند. دو مریخ‌نورد اقامتگاه فضانوردان را پیش از اعزام آنها به مریخ آماده خواهند کرد. سپس گروه اول فضانوردان علاوه بر کارهای تحقیقاتی، اقامتگاه و شرایط را برای گروه دوم آماده خواهند کرد.

هزینه سفر بی بازگشت و زندگی هر 4 تن از اینها بروی مریخ حدود 6 ملیارد دالر خواهد بود و هزینه پژوهش، آمادگی و پرتاب بسوی مریخ هم بالاتر از 7.7 ملیارد دالر خواهد بود که از سوی نهاد به همین نام پرداخته میشود و در ضمن نهادهای متعدد پژوهشی و رسانه‌ی جهان آمادگی خود را برای اهدای مبلغ هنگفتی به این منظور اعلام داشته اند. در ضمن نهادهای مختلفی تاهنوز حدود 500 هزار دالر برای این پروژه کمک کرده اند که با آغاز روند انتخاب و آماده سازی فضانوردان برای این پروژه، روند کمکها و جمع آوری اعانه هم سرعت خواهد گرفت. نهاد مریخ یک یا مارس ون میگوید، آنها تمامی جریان سفر و زندگی این افراد بروی کره مریخ را مستند میسازند که میتواند منبع بزرگ درآمد برای تکافوی هزینه آنها خواهد شد.

نخستین مسافرین سفر بی بازگشت مریخ


این مهاجران امکان بازگشت به زمین را ندارند و باید آماده باشند که تمام عمر خود را در مریخ سکونت کنند. افراد منتخب هشت سال تعلیم خواهند دید و هر دو سال چند ماه در انزوای کامل از دنیا قرار داده می شوند تا شرایطی مشابه آنچه اتفاق خواهد افتاد را تجربه کنند. فضانوردان این مدت را در فضایی بسیار تنگ (بسیار کوچکتر از اقامتگاهشان در مریخ) می گذرانند. از دوش گرفتن خبری نخواهد بود و استحمام با حوله خیس است. غذا هم کنسروی یا منجمد خواهد بود. مسافران مریخ برای جلوگیری از تحلیل عضلات باید روزی سه ساعت نرمش کنند و در صورتی که با توفان خورشیدی مواجه شوند، باید تا چند روز را در محفظه‌ای حتی کوچکتر در قسمت بیشتر حفاظت شده سفینه بگذرانند.

مریخ ۲۳۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد و سفر به آن هفت تا هشت ماه طول می کشد (بسته به موقعیت دو سیاره).

ناسا یا سازمان فضانوردی آیالات متحده نیز تصمیم دارد نخستین انسان را تا سال 2036 میلادی بروی مریخ فرود آورد. حالا باید دید این نهاد غیرانتفاعی مارس ون میتواند یک دهه جلوتر از ناسا انسان را بروی کره مریخ فرود آورد یا خیر!؟!

فهرست کامل این صد داوطلب را اینجا ببینید.


منابع مختلف
ابتهاج عبیدی

موضوعات: دانستنی, تکنولوژی و فناوری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید