اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » در مورد پروژه کاسا 1000 (CASA-1000) بیشتر بدانید

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

در مورد پروژه کاسا 1000 (CASA-1000) بیشتر بدانید

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 3 اسفند 1393 | بازدیدها: 7526

0
کشورهای در حال انکشاف آسیایی جنوبی به خصوص پاکستان و افغانستان از کمبود انرژی رنج میبرند و در مقابل کشورهای آسیای میانه به خصوص تاجیکستان و کرغیزستان از وفور انرژی بهره مند اند. به همین دلیل برای تکافوی نیازمندیهای انرژی کشورهای در حال انکشاف آسیای جنوبی، مقدار زیادی انرژی از کشورهای دارای مقادیر بزرگ انرژی به خصوص برق به این کشورها منتقل میشود. یکی ازین پروژه ها پروژه کاسا یک هزار هست.

این پروژه که قرارست 1300 میگاوات برق اضافی را در ماه‌های تابستان (می تا سپتامبر) از کرغیرستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان منتقل سازد، قرارداد آن در ماه نومبر 2007 بین هرچهار کشور امضا شد.

امتداد این پروژه از کرغیزستان تا تاجیکستان 477 کلومتر و از تاجیکستان تا پاکستان از مسیر افغانستان 750 کلومتر میباشد. (مجموعاً 1227 کلومتر)

در مورد پروژه کاسا 1000 (CASA-1000) بیشتر بدانید


نخست برق با ولتاژ 500 کلوولت از شهر داتکا کرغیزستان به شهر خجند تاجیکستان منتقل میشود و سپس به شهرهای دوشنبه، ریگر، نوریک و سنگ توده منتقل میشود.
در منطقه سنگ توده تاجیکستان ولتاژ برق از 500 کلوولت به 220 کلوولت مبدل و در ضمن مقیاس آن به 1300 میگاوات برق مبدل شده وارد کندز افغانستان میشود و با گذر از ولایت های کندز، بغلان و پروان به کابل میرسد. در کابل یک ذخیره گاه و در ضمن یک مبدل بزرگ برق با ظرفیت 300 میگاوات برق ساخته میشود که در ضمن تبدیلی برق، ظرفیت وارد و صادر برق را هم دارار خواهد بود. سپس برق از کابل، از مسیر لغمان و ننگرهار به پشاور پاکستان صادر میشود.

مجموع هزینه این پروژه حدود 953 ملیون دالر میباشد که از سوی هر چهار کشور دخیل درین پروژه پرداخته میشود.
از مجموع 953 ملیون دالر، سهم افغانستان درین هزینه 309 ملیون دالر، تاجیکستان 251 ملیون دالر، پاکستان 197 ملیون دالر و از جمهوری کرغیزستان 196 ملیون دالر است که بیشترینه هزینه آن از سوی بانک جهانی (WB)، بانک انکشاف آسیایی (ADB)، بانک انکشاف اسلامی (IDB)، اداره انکشاف بین المللی آیالات متحده USAID، اداره انکشاف بین المللی بریتانیا (DFID)، اداره انکشاف بین المللی آسترالیا (AusAID) پرداخته میشود.

قرارداد این پروژه بزرگ برای سه نهاد یا شرکت بزرگ؛ یو ان هبیتات (UN-Habitat) در افغانستان، سباوون (SABAWON) در پاکستان و بنیاد برای حمایت از طرح‌های جامعه مدنی (Foundation to Support Civil Society Initiatives) در تاجیکستان داده شده است.

افغانستان ازین پروژه میتواند 300 میگاوات برق مستفید شود.

اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه را میتوان بروی تارنمای رسمی این پروژه ببینید.


ترتیب: ابتهاج عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, افغانستان و جهان

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید