اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » ترجمان آمریکایی‌ها که اکنون ملیونر تجارت پیشه هست

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

ترجمان آمریکایی‌ها که اکنون ملیونر تجارت پیشه هست

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 7 فروردین 1394 | بازدیدها: 3908

0
ورود سربازان آمریکایی به خاک افغانستان سر کیسه خلیفه را هم برای افغان‌ها باز کرد و تعداد اندکی از افغانانیکه در سالهای نخست ورود آمریکایی‌ها با آنها همکار شدند، اکنون پس از گذشت بیشتر از یک دهه به ثروتمندان و تجارت پیشه‌گان موفقی مبدل شده اند.

یکی از آنان فهیم هاشمی، رئیس و بنیانگذار تلویزیون یک و رئیس پیشین کمیته المپیک افغانستان میباشد.

ترجمان آمریکایی‌ها که اکنون ملیونر تجارت پیشه هست


او حین ورود سربازان آمریکایی به افغانستان تنها 20 سال عمر داشت، منحیث ترجمان انگلیسی به فارسی با آنها همکار شد و اکنون به یکتن از ثروتمندان بزرگ افغان در کشور مبدل شده است و بسیاری او را بنام «ملیونر یازده سپتامبر» مینامند.

او که ثروت خود را خیلی اندک میداند، پول و ثروت زیادی را از راه قراردادهای بزرگ تجارتی و ترانزیتی با آمریکاییان بدست آورد. مجمع تجارتی بزرگی را بنام «هاشمی گروپ» در داخل و خارج از کشور براه انداخت، شبکه تلویزیونی یک را هم راه اندازی کرد که خیلی زود به یکی از موفق ترین و پربازدیدترین شبکه های رسانه‌ی کشور مبدل شد و در سال 2013 شرکت هوانوردی «ایست هورایزون» را هم تاسیس کرد که پروازهای داخلی به بسیاری ولایات کشور دارد.

عاید سالانه او اکنون بالاتر از 200 ملیون دالر هست.

او در مصاحبه‌ی که با ثنا ساپی، خبرنگار بی بی سی پشتو داشته است، همه این‌ها را از خوش شانسی خود میداند و میگوید؛ "زمانیکه آمریکاییان و خارجی‌ها به کشور آمدند، هیچ‌کسی به زبان انگلیسی آشنایی کامل نداشت و من با انگلیسی میتوانستم روان صحبت کنم، و آینده دور را هم در ذهنم داشتم و در عین حال با پروپوزل نویسی هم بلدیت داشتم و با تلاشهای شبانه روزی ام توانستم نه تنها اعتماد آنها را برای بدست آوردن پروژه های آنها بدست بیاورم، بلکه توانستم پله های موفقیت را یکایک بپیمایم و به این جا برسم."

او همچنان میگوید؛ "زمانیکه با آمریکایی‌ها و بریتانیایی‌ها آشنا شدم و اعتماد آنها را بدست آوردم، نخستین پروژه ام را در سال 2005 میلادی از آنها در بدل 600 دالر آمریکایی دریافتم که آماده ساختن روجایی برای تخت خواب آمریکایی ها بود."

ترجمان آمریکایی‌ها که اکنون ملیونر تجارت پیشه هست


او میگوید: "تمامی کاروبار و تجارت من در داخل کشور هست و طی ده سال اخیر من پنج شرکت بزرگ اکمالاتی، ترانزیتی، هوانوردی، رسانه‌ی و تعمیراتی را در داخل کشور بنا نهاده ام که برای بیشتر از ده هزار تن شغل ایجاد شده و حدود 15 ملیون دالر هم به اقتصاد سراسری کشور تزریق کرده ام."

او میگوید، هیچ سرمایه‌گذاری در خارج از کشور ندارد اما دو خانه رهایشی در شهر دبی دارد. اما خودش با همسر و سه پسرش در کال زندگی میکند.


برگرفته از بی بی سی پشتو

موضوعات: اقتصاد جهان, افغانستان و جهان

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید