اندیشکده اقتصاد » عمومی » زبان های جهان

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

زبان های جهان

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 5 اردیبهشت 1394 | بازدیدها: 6935

0
گزارشی که از سوی روزنامه واشنگتن پست نشر شده، زبان های مروج در جهان را بشکل نمایه‌ها به بررسی گرفته است.

براساس این گزارش:

1- در سراسر جهان حدود 7102 زبان زنده مروج هست که بیشترینه آنها در آسیا (2301) و آفریقا (2138) مروج بوده است. در کشورهای اقیانوسیه حدود 1313 زبان زنده، در قاره‌های آمریکا حدود 1064 زبان و در اروپا هم حدود 286 زبان زنده مروج هست.

زبان های جهان2- زبان های بزرگ جهان
حداقل دو سوم جمعیت جهان، به یکی ازین 12 زبان بزرگ جهان تکلم میکنند و زبان مادری شان یکی ازین زبان‌ها میباشد.
چینایی: 1.39 ملیارد تن
هندی و اردو: 588 ملیون تن
انگلیسی: 527 ملیون تن
عربی: 467 ملیون تن
هسپانیوی: 389 ملیون تن
روسی: 254 ملیون تن
بنگالی: 250 ملیون تن
پرتگالی: 193 ملیون تن
آلمانی: 132 ملیون تن
ژاپنی: 123 ملیون تن
فرانسوی: 118 ملیون تن
ایتالوی: 67 ملیون تن

زبان های جهان3- پراکندگی گویندگان چندین زبان بزرگ جهان
چندین زبان در جهان، نه تنها زبان رسمی و بزرگ کشورهای خودشان هستند، بلکه گویندگان این زبان‌ها در سایر کشورهای جهان نیز زندگی میکنند.

زبان های جهان


زبان انگلیسی از جمله مروج ترین زبان جهان است که نه تنها زبان رسمی چندین کشور در جهان است، بلکه گویندگان آن در 101 کشور وجود دارد و درین کشورها این زبان، زبان رسمی پذیرفته شده است. همچنان زبان عربی، زبان رسمی یا یکی از زبان‌های رسمی در 60 کشور جهان است. فرانسوی، چینی و هسپانیوی بالترتیب در 51، 33 و 31 کشور جهان گوینده دارد. زبان فارسی هم در جایگاه ششم قرار گرفته است که گویندگان آن در 29 کشور جهان آن را به عنوان زبان رسمی یا یکی از زبان‌های مهم آن کشور پذیرفته اند. زبان‌های آلمانی، روسی، مالایی و پرتگالی هم درین میان در جایگاه‌های هفتم تا دهم قرار گرفته اند که بالترتیب در 18، 16، 13 و 12 کشور جهان گوینده رسمی دارند.

پراکندگی گویندگان این زبان‌ها، نشان دهنده فراقومی، فرانژادی و فرامنطقه‌ی بودن این زبان‌هاست.


4- انگلیسی در کنار کشورهای آیالات متحده، انگلیس و آسترالیا زبان رسمی 35 کشور دیگر جهان است که شامل کشورهای بیلیز (آمریکای لاتین)، بوتسوانا (آفریقای جنوبی)، کانادا (آمریکای شمالی)، کامرون (آفریقای غربی)، اریتره (آفریقای شرقی)، گانا (آفریقای غربی)، فیجی (اقیانوسیه)، هند (آسیای جنوبی)، گویان (آمریکای جنوبی)، ایرلند (اروپای غربی)، جمایکا (آمریکای لاتین)، کینیا (آفریقای مرکزی)، لایبیریا (آفریقای غربی)، لیسوتو (آفریقای جنوبی)، ملاوی (آفریقای جنوبی)، نمیبیا (آفریقای جنوبی)، نیجر (آفریقای جنوب غربی)، زلاند نو (آقیانوسیه)، پاکستان (آسیای جنوبی)، فلپین (آسیای شرقی)، پاپوا نو گنی (آسیای شرقی و اقیانوسیه)، پیورتو ریکو (آمریکای لاتین)، رواندا (آفریقای مرکزی)، سودان جنوبی (آفریقای مرکزی)، جزایر سولومون (اقیانوسیه)، سرالیون (آفریقای جنوب غربی)، سوازیلند (آفریقای جنوبی)، ترینیداد و توباگو (آمریکای جنوبی)، تانزانیا (آفریقای مرکزی)، اوگاندا (آفریقای مرکزی)، ونواتو (اقیانوسیه)، آفریقای جنوبی (آفریقای جنوبی)، زامبیا (آفریقای مرکزی جنوبی) و زمبابوه (آفریقای مرکزی جنوبی)

زبان های جهان


نکته جالب درین گزارش اینست که زبان انگلیسی، زبان رسمی تشریح شده توسط قانون (de jure official language) در کشورهای آیالات متحده، انگلیس و آسترالیا نمی‌باشد.


5- اضافه‌تر از نیمی از زبان‌های جهان با خطر انقراض و از بین رفتن قرار دارند چون تعداد گویندگان این زبان‌ها خیلی کم بوده و توجه و تلاش برای حفظ، بقا و رشد این زبان‌ها صورت نگرفته است. از میان 7102 زبان زنده ثبت شده در سازمان یونیسکو، حدود 2000 تا از آنها کمتر از هزار گوینده در سراسر جهان دارند و با خطر شدید از بین رفتن مواجه اند.

زبان های جهان


این گزارش همچنان میرساند که حدود نیمی ازین زبان‌ها تا پایان این قرن کاملاً محو خواهند شد که بیشترینه این زبان‌ها در جنگلات بارانی آمازون، آفریقای مرکزی و جنوبی، اقیانوسیه، آسترالیا و آسیای جنوب شرقی گوینده دارند.


6- کدام زبان‌ها بیشترین آموزنده و فراگیرنده خارجی دارند؟
این گزارش میرساند که انگلیسی پرآموزنده‌ترین و پرفراگیرنده‌ترین زبان خارجی در جهان است. حدود 1.5 ملیارد تن در جهان این زبان را که زبان مادری‌شان نیست، فرا می‌گیرند. زبان‌های فرانسوی (82 ملیون تن)، چینی (30 ملیون تن)، آلمانی و هسپانیوی (هریک 14.5 ملیون تن)، ایتالوی (8 ملیون تن) و ژاپنی (3 ملیون تن) هم در جمله زبان‌های بزرگی قرار دارند که بیشترین تعداد فراگیرنده خارجی دارند.

زبان های جهان


بعضی ازین زبان‌ها طی چند سال اخیر توجه بیشتری جلب نموده اند. چون چینی و آلمانی. در آیالات متحده اگر یک آمریکایی بتواند در کنار انگلیسی به آلمانی هم صحبت کند، میتواند حدود 128 هزار دالر بیشتر درآمد داشته باشد.


منبع: واشنگتن پست
برگردان و تلخیص: ا. عبیدی

موضوعات: عمومی, انفوگرافی, دانستنی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید