اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » مقایسه دو بحران مالی بزرگ هفته گذشته جهان

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

مقایسه دو بحران مالی بزرگ هفته گذشته جهان

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 23 تیر 1394 | بازدیدها: 1222

0
هفته گذشته، دو بحران بزرگ مالی سرخط خبرهای اقتصادی جهان را تشکیل میداد. یکی بحران بدهی یونان و دومی هم سقوط آزاد بازار سهام چین.

اگر این دو را باهم مقایسه کنیم، بدهی یونان حدود 320 ملیارد یورو (352 ملیارد دالر) میباشد که بیشتر از 170 درصد مجموع تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل میدهد.

و سقوط آزاد قیمت های سهام در بازار سهام چین، حدود 3 تریلیون دالر به ارزش مالی شرکت های این کشور ضربه زد که این مقدار حدود 30 درصد مجموع تولید ناخالص داخلی کشور چین را تشکیل میدهد.

مقایسه دو بحران مالی بزرگ هفته گذشته جهان


اما اگر هر دو را مقایسه نماییم، درین دو کشور کی‌ها بیشتر ازین بحران مالی متضرر و متاثر میشوند؟

در یونان چون بیشترینه قرضه از سوی کشورها و بانکهای خارجی پرداخته شده و ناتوانی دولت یونان برای بازپرداخت این بدهی ها، این کشورها را متضرر میسازد و در کنار آن با وضع ریاضت اقتصادی بیشترین ضرر را بازنشسته‌گان و کارمندان دولتی متحمل میشوند چون نه تنها پول بازنشستگی (تقاعد) شان را از دست میدهند، بل کارمندان دولتی هم حقوق شان پائین میاید، تعداد زیادی از آنها شغل هایشان را نیز از دست میدهند.

اما در چین، وضعیت طور دیگریست. بحران بازار سهام بیشترین فشار را بر شرکتهای سهامی و قیمت سهام آنها وارد میکند. با پائین آمدن قیمت سهام شرکت ها، نه تنها این شرکتها ملیونها و ملیاردها یوان ارزش شرکت شان را از دست میدهند، بلکه آنهایکه سهام این شرکتها را خریداری نموده اند نیز پول خود را از دست میدهند.

باوجود ضرر 3 تریلیون دالری به ارزش شرکتهای مالی چین، این مقدار بر روند رشد اقتصادی چین تاثیری ندارد و با کمک دولت چین، بازار سهام دوباره 30 درصد رشد خود را باز یافته است اما باوجود دو بار همکاری مالی جامعه اروپا با یونان، این کشور حتی نتوانسته ده درصد نیازمندی اقتصادی خود را تامین نماید.منبع: مجمع جهانی اقتصاد
برگردان و تهیه: دانش‌نامه اقتصاد و مدیریت

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید