اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » تحلیلی بر قدرت یورو در برابر دلار، اقتصاد اروپا در برابر اقتصاد آمریکا

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

تحلیلی بر قدرت یورو در برابر دلار، اقتصاد اروپا در برابر اقتصاد آمریکا

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 11 مرداد 1394 | بازدیدها: 1878

0
تحلیلی بر قدرت یورو در برابر دلار، اقتصاد اروپا در برابر اقتصاد آمریکاسال ۱۹۹۹ که اروپا تصمیم گرفت ارزی قدرتمند را با اتحاد میانه کشورهای این قاره روانه بازار کند، هرگز فکر نمی کرد روزی گمانه زنی درباره فروپاشی آن، بحث اصلی محافل اقتصادی باشد. گویا روزگار خوشی برای منطقه یورو چندان دوام نداشت.

قدرت مطلق آمریکا در حوزه اقتصادی، نظامی و سیاسی از یک سو و چشم انداز قدرت گرفتن کشورهای آسیای شرقی همچون چین و هند از سوی دیگر سبب شد تا در سال ۱۹۹۳ کشورهای اروپایی گرد هم جمع شوند و برای بازگشت به قدرت چاره ای بیندیشند. دیگر نه آلمان توان قدرت نمایی در فضای بین المللی را به تنهایی داشت و نه فرانسه و انگلستان هم به نفوذ سیاسی در کشورهای دیگر بسنده کرده بودند و توان حضور نظامی و اقتصادی را در کشورهای دیگر برای مدت طولانی نداشتند.

تهدید روسیه اگر چه در آن سال ها فروکش کرده بود، اما هیچ بعید نبود که دوباره روسیه قدرتمند شکل بگیرد. به همین جهت توافق ماستریخت در سال ۱۹۹۳ چارچوب قانونی برای شکل گیری اتحادیه سیاسی اقتصادی اروپا را فراهم کرد.

از آن زمان تاکنون گوی اقبال برای این اتحادیه چرخش های بسیاری داشته است. اتحاد سیاسی اروپا اگرچه آنها را قدرتمند کرد، اما باز هم قدرت آنها در برابر تصمیمات مستقل آمریکا، توانایی مقابله نداشت. وابستگی آنها به ارزهای ضعیف داخلی یکی از دلایل ناتوانی آنها بود. به همین جهت در سال ۱۹۹۹ اروپا پول واحدی با نام یورو برای ۱۷ کشور خود شکل داد. از آن زمان یورو قدرتمند وارد اقتصاد شد.

از همان ابتدا دسته ای از اقتصاددان ها فروپاشی یورو را پیش بینی می کردند. علت آن نیز وجود اختلاف در قدرت های مالی کشوهای عضو بود. براساس این استدلال، جمع میان آلمان صنعتی با یونان ورشکسته، جمع میان اضداد بود. اما دسته دیگری از اقتصاددانان معتقد بودند که با راه اندازی ارز واحد می توان کشورهای در حال ورشکستگی را نیز نجات داد.

یورو با همه این تحلیل ها کار خود را آغاز کرد و در ابتدا روند صعودی خوبی در پیش گرفت. اگرچه هر یورو در ابتدای سال ۲۰۰۳ ارزشی کمتر از ۱.۱۴ دلار داشت، اما در سال ۲۰۰۷ این ارزش به ۱.۶ دلار نیز رسید.

چرا یورو در برابر دلار شکست خورد؟
اما چرا یور در برابر دلار شکست خورد؟ عامل اول، بحران اقتصادی سال ۲۰۰۷ است که بیشتر کشورهای جهان را با خود درگیر کرد و آثار نامطلوبی بر همه اقتصادها داشت، اما ایالات متحده آمریکا با اعمال سیاست های صحیح اقتصادی موفق شد به سرعت از رکود خارج شود، اما اروپا به دلیل وجود کشورهایی نظیر یونان ، ایتالیا و اسپانیا هنوز موفق به عبور کامل از رکود نشده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، نرخ رشد منطقه یورو در سال ۲۰۱۴ حدود ۰.۸ درصد بود؛ در حالی که آمریکا رشد بالای ۲.۴ درصد را تجربه کرد. این شکاف بزرگ در رشد اقتصادها سبب شده تا اعتماد به یورو و آینده آن رو به کاهش گذاشته و نرخ برابری آن به ۱.۱۵ دلار برسد.

پیش دستی دولت آمریکا در چاپ اسکناس را می توان یکی دیگر از عوامل رشد ارزش دلار دانست. در سال ۲۰۰۸ بانک مرکزی آمریکا اوراق قرضه دولت را خریداری می کرد و به جای آن دلار در بازار داخلی و خارجی تزریق می کرد. این رفتار سبب شد تا اقتصاد آمریکا سریع تر از رکود خارج شود. اروپا نیز این روش را ۳ سال بعد در پیش گرفت. اقدام پیش دستانه آمریکا در اتخاذ این سیاست سبب شد تا سرعت رشد اقتصادی آمریکا نسبت به اروپا و منطقه یورو بیشتر شود و این عامل نرخ برابری بین ارزها را تغییر داد.

دولت آمریکا در شرایط بحرانی نرخ بهره را افزایش داد،. این اقدام از دید برخی از اقتصاددانان نوعی خودکشی اقتصادی بود، اما با حمایت های دولت از بخش تولید، سرمایه ها به سوی آمریکا سرازیر شد. در حال حاضر و با توجه به خروج اقتصاد آمریکا از رکود، نرخ بهره رو به افزایش است و دیگر نیاز به حمایت دولت نیست. این در حالی است که تداوم بحران در اروپا سبب شده تا نرخ بهره در حداقل ممکن حفظ شود.

از سوی دیگر، کاهش برابری یورو در برابر دلار برای تولیدکنندگان داخلی اروپا می تواند مفید باشد. به عبارت دیگر، همه اروپاییان از کاهش ارزش یورو ناراحت نیستند. آنها امیدوارند با توجه به کاهش قیمت نفت و همچنین کاهش هزینه تولید (به دلیل کاهش ارزش یورو) بتوانند در بازار جهانی سهم قابل قبولی را برای خود دست و پا کنند.

روند کاهش قدرت یورو در برابر دلار به احتمال زیاد ادامه خواهد داشت، زیرا رشد اقتصادی آمریکا سرعت گرفته است. با این حال، احتمال فروپاشی در منطقه یورو بعید به نظر می رسد. فروپاشی یورو به معنای ورشکستگی چند کشور اروپایی مانند یونان است. از سوی دیگر، توان فعلی ۵۰۰ میلیون اروپایی در برابر سایر اقتصادهای بزرگ دنیا به یورو وابسته است و اگر یورو زمین گیر شود، معلوم نیست که ارز مستقل کشورها از پس رقابت با دلار و همچنین یوان چین بر آید.برگرفته: اقتصاد برتر

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید