اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » انرژی خورشیدی با جذب سرمایه 3.7 تریلیون دلاری، رقیب جدید سوخت های فسیلی!

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

انرژی خورشیدی با جذب سرمایه 3.7 تریلیون دلاری، رقیب جدید سوخت های فسیلی!

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 15 شهریور 1394 | بازدیدها: 1277

0
انرژی خورشیدی با جذب سرمایه 3.7 تریلیون دلاری، رقیب جدید سوخت های فسیلی!تا 25 سال آینده، نزدیک به دو سوم از بودجه های عمرانی احداث نیروگاه های برق، در حوزه انرژی های تجدیدپذیر صرف می شود؛ با توجه به هزینه های بسیار پائین انرژی خورشیدی، این منبع تولید برق، به گزینه اول مصرف کنندگان و کشورهای فقیر بدل شده و منجر به کاهش قابل توجه سرمایه گذاری ها بر روی سوخت های فسیلی شده است. انرژی خورشیدی تا سال 2040، نزدیک به 3.7 تریلیون دلار سرمایه جذب می کنند؛ به این ترتیب مجموع هزینه ها در بخش انرژی های پاک، به حدود 8 تریلیون دلار خواهد رسید.

بنابر پیش بینی گروه پژوهشی اقتصاد و انرژی های نوی بلومبرگ، این مقدار تقریبا دو برابر 4.1 تریلیون دلاری است که بر روی زغال سنگ، گازهای طبیعی و نیروگاه های هسته ای سرمایه گذاری خواهد شد. آمار و ارقام نشان می دهند سلطه زغال سنگ و گاز طبیعی بر بازار مصرف، در طول سال های پیش رو و با عرضه انرژی های تجدیدپذیر و ارزان تر، اندک اندک به پایان می رسد، درنتیجه ملت های درحال توسعه هم موفق می شوند تا نیازهای روزافزونشان به انرژی را با استفاده از منابع پاکیزه تر برطرف کنند. پیش بینی های این گروه پژوهشی، علاوه بر این مشخص می کند که زغال سنگ همچنان به عنوان یکی از سوخت های مهم بازار باقی می ماند، درنتیجه لازم است سیاست گذاران فکری به حال کنترل گازهای گلخانه ای کنند.

مایکل لیبرایش، موسس این گروه پژوهشی، روز سه شنبه در نشستی در لندن، با انتشار یافته های جدید گروهشان، عنوان کرد: "درحال حاضر گام های بزرگی برای ایجاد منابع بدون کربن برای تولید نیرو برداشته شده؛ اما درصورتی که در این باره فکر جدی و اصولی نشود، تا 150 سال آینده همچنان شاهد انتشار گازهای گلخانه ای خواهیم بود."

افزایش انتشار گازها
انتشار گازهای گلخانه ای، تا سال 2029 بیش از پیش خواهد شد. سال 2009 بود که آژانس بین المللی انرژی در نشست خود تصمیم گرفت تا افزایش دمای کره زمین را تا سال 2100 نهایتا به 2 درجه سانتی گراد (3.6 درجه فارنهایت) محدود کند.

براساس گزارش گروه پژوهشی اقتصاد و انرژی های نو، کشورهای درحال توسعه نزدیک به 79 درصد از 8.9 تتراوات ظرفیت انرژی جدید در کل دنیا را به خود اختصاص می دهند؛ در این بین، انرژی خورشیدی بیشترین سهم را در اختیار دارد. بیشتر پروژه های خورشیدی در این کشورها، شامل نیروگاه های برق با ابعاد بسیار بزرگ می شود که ظرفیتشان تا سال 2040 به نزدیک 1.5 تتراوات می رسد؛ به علاوه چیزی نزدیک به 800 گیگاوات هم در پنل های سقفی و سیستم های با ابعاد کوچک تولید خواهد شد.

اما در کشورهای توسعه یافته، این نسبت کاملا برعکس است؛ در این کشورها ظرفیت مزارع بزرگ خورشیدی حدودا 271 گیگاوات و ظرفیت سیستم های کوچکتر تولید نیرو بالغ بر 900 گیگاوات است.

در کشورهای توسعه یافته، آنچه که بیش از هر چیز خودنمایی میکند، گسترش سریع فرهنگ استفاده از انرژی های پاک، و میل روز افزون افراد، نهادها و شرکتها به استفاده از این نوع انرژی میباشد. جالب اینکه کمپانی های معروفی همچون اپل و گوگل در این عرصه نیز همچون سایر عرصه های تکنولوژی پیشتاز بوده و قراردادهای کلانی را جهت استفاده از این نوع از انرژی منعقد نموده اند.

پیش بینی می شود تا سال 2040، ظرفیت مجموع نیروگاه های خورشیدی کوچک و پنل های سقفی تولید برق در سرتاسر جهان، نزدیک به 17 برابر شود و از 104 گیگاوات سال گذشته به 1.8 تتراوات برسد. جنی چیس، تحلیلگر ارشد بخش خورشیدی گروه اقتصاد و انرژی های نو معتقد است با توجه به کاهش 47 درصدی در قیمت پنل های خورشیدی، این صنعت روزبه روز شکوفاتر می شود، چون نیازی به دریافت وام های کلان از دولت وجود ندارد و هزینه راه اندازی، بسیار ابتدائی و مقرون به صرفه است. چیس اضافه می کند: "انرژی خورشیدی ارزان قیمت است! نور آفتاب مجانی است! هزینه این سیستم ها روز به روز کمتر می شود و مزایای اقتصادی شان نسبت به سوخت های فسیلی رفته رفته بیشتر..."

در طول 25 سال آینده، زغال سنگ حدود 1.6 تریلیون دلار، گاز حدود 1.2 تریلیون دلار و انرژی هسته ای نزدیک به 1.3 تریلیون دلار سرمایه جذب خواهند کرد. تولید برق با استفاده از باد هم تقریبا 2.4 تریلیون دلار سرمایه به خود اختصاص می دهد. سرمایه گذاری بر روی انرژی های تجدیدپذیر، به کشورهای فقیر جهان شانس دوباره ای می دهد؛ جگرشاه، سرمایه گذار، موسس و مدیر اجرائی اسبق کمپانی سان-ادیسون، بهترین مجموعه تولید انرژی خورشیدی، معتقد است در چنین شرایطی، تعداد بیشتری از مردم می توانند از الکتریسیته استفاده کنند؛ این سیستم ها پنل های خورشیدی را با باطری های ذخیره سازی تلفیق می کنند تا در مناطقی که از زیرساخت های الکتریکی بی نصیب هستند، شبکه های جدیدی برای تولید نیرو راه اندازی شوند. "نکته جالب توجه اینجاست: می توانیم مردم را از این طریق توانمند کنیم!"

تحلیلگران گروه اقتصاد و انرژی های نو معتقدند درصورتی که مردم را از طریق چنین سیستم های کوچکی توانمند کنیم، مثل گذشتگانشان گمان نمی کنند هر جامعه ای که مرفه نباشد، لزوماً آلوده تر است.
جنی چیس معتقد است: "تا به امروز، سرمایه گذاری بر روی تولید انرژی خورشیدی در مقیاس کوچک، در انحصار کشورهای پیشرفته و مرفه از جمله آلمان، ایالات متحده و ژاپن قرار داشته است. اما تا سال 2040، کشورهای درحال توسعه هم نزدیک به 1 تریلیون دلار بر روی سیستم های کوچک فتوولتائیک سرمایه گذاری می کنند تا برای نخستین بار در طول تاریخ، به روستاهای دورافتاده برق رسانی کنند.~ بلومبرگ

موضوعات: اقتصاد جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید