اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » 20 شغل موثر براي مهاجرت

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

20 شغل موثر براي مهاجرت

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 15 شهریور 1394 | بازدیدها: 1418

0
20 شغل موثر براي مهاجرتمهاجرت اكنون ديگر به پديده‌اي جهاني تبديل شده ‌است. اين كلمه بسياري را به ياد قايق‌هاي شكسته پناهجويان در آب‌هاي استراليا و ايتاليا يا مرزهاي آمريكا با آمريكاي لاتين مي‌اندازد. بعضي را هم به ياد كاميون معروف حمل گوجه‌فرنگي كه دهها چيني در آن پناه گرفته ‌بودند تا به صورت قاچاق به اروپا بروند اما در كاميون خفه شدند و جان دادند. مهاجرت علاوه بر ابعاد اجتماعي، از نظر اقتصادي هم اهميت زيادي دارد.

كشورهايي مانند كانادا و استراليا، بخش عمده پيشرفت‌هاي صنعتي و اقتصادي خود را مديون مهاجران متخصص هستند. به تازگي كشورهاي اروپايي هم با تغيير قوانين خود قصد دارند از الگوي مهاجرپذيري كانادا و استراليا استفاده كنند. رابطه ميان موضوع مهاجرت و اقتصاد، سوژه صدها مقاله و سخنراني و پروژه تحقيقاتي در سراسر جهان است.

اكنون ديگر مهاجرت تنها فرار مردم كشورهاي جهان سوم در آرزوي زندگي بهتر نيست. اين پديده اكنون مفهومي جديد يافته و داراي ابعاد صنعتي و اقتصادي و جامعه‌شناختي شده‌ است. گزارش‌‌هاي تحليلي و آماري يك سال گذشته نشان مي‌دهد، مهاجرت در سطح جهان دچار تغييرات روندي شده‌ است كه قابل تامل و تحليل است.

بخش جمعيتي دفتر امور اقتصادي و امور اجتماعي سازمان ملل اخيرا گزارشي درباره وضعيت مهاجران جهان تهيه كرده كه در آن آمار و ارقام دقيق و جالب توجهي وجود دارد. بر اساس اين گزارش، اكنون 237 ميليون مهاجر بين‌المللي در سطح جهان وجود دارند. از سال 1990 شمار مهاجران در شمال (اصطلاحي كه براي كشورهاي توسعه‌يافته و ثروتمند جهان به كار مي‌رود) 53 ميليون نفر معادل 65 درصد، افزايش يافته ‌است. اين درحالي است كه شمار مهاجران جنوب (اصطلاحي كه براي كشورهاي جهان سوم و كمتر توسعه‌يافته و حتي در حال توسعه به كار مي‌رود) 24 ميليون معادل 34 درصد بيشتر شده‌ است. در حال حاضر از هر 10 مهاجر، 6 نفر در مناطق توسعه‌يافته جهان زندگي مي‌كنند. گزارش سازمان ملل نشان مي‌دهد از سال 2000 تا 2010، رشد روند مهاجرت در سطح جهان دو برابر شده‌ است. اما از سال 2020 اين كند روند شد به طوري كه در سال‌هاي اخير اين كندي به صورت چشمگيري محسوس است. دليل كند شدن رشد روند مهاجرت در سطح جهان را بحران اقتصادي جهان مي‌دانند.

نزديك به نيمي از مهاجران جهان در 10 كشور زندگي مي‌كنند. در سال 2013، آمريكا ميزبان بيشترين شمار مهاجران جهان بود. نزديك به 46 ميليون مهاجر در آمريكا زندگي مي‌كنند كه اين يعني 20 درصد كل مهاجران جهان. به اين ترتيب آمريكا در فهرست كشورهاي داراي شهروند مهاجر در رديف نخست قرار دارد. بعد از آمريكا، روسيه با 11 ميليون مهاجر در رديف دوم، آلمان با 8/9 ميليون مهاجر در رديف سوم، عربستان با 1/9 ميليون مهاجر در رديف چهارم، امارات و انگليس با 8/7 ميليون مهاجر در رديف پنجم و ششم، فرانسه با 5/7 ميليون مهاجر در رديف هفتم، كانادا با 3/7 ميليون مهاجر در رديف هشتم، استراليا و اسپانيا هم با 5/6 ميليون مهاجر در رديف‌هاي نهم و دهم قرار دارند.

20 شغل موثر براي مهاجرت

كشورهايي كه از مهاجرت سود مي‌برند
شبكه اجتماعي لينكدين كه شبكه‌اي براي مرتبط كردن افراد متخصص و ارائه اطلاعات شغلي و تخصصي افراد است، دو ماه پيش بر اساس اطلاعات كاربرانش، گزارش تحقيقي را درباره رابطه ميان مهاجرت افراد و شغل آنها و همچنين كشورهايي كه از نظر بازار كار از مهاجرت سود مي‌برند منتشر كرد. در اين گزارش آمده‌است كه رصد بيش از 300 ميليون متخصص و حرفه‌اي در سراسر جهان و محل استقرار و سكونت آنها و نقل و انتقال احتمالي‌شان در سطح كشورها، مي‌تواند آمار بسيار خوبي از نظر وضعيت بازار كار در سطح جهان ارائه كند. اين اطلاعات درباره وضعيت شغلي متخصص‌ها و افراد بااستعداد، همچنين مي‌تواند تحليلي از فرصت‌هاي اقتصادي كشورها و ميزان سلامت اقتصاد جهان به دست دهد.

محور گزارش اين شبكه اجتماعي، يافتن پاسخي براي اين سوال بوده ‌است كه كدام كشورها در يك سال گذشته، بيشترين افراد حرفه‌اي و بااستعداد جهان را جذب كرده‌اند و كدام‌ها بيشترين سرمايه را در اين زمينه از دست داده‌اند. در اين گزارش، وضعيت مهاجرت و دفع يا جذب حرفه‌اي‌ها و بااستعدادها در 20 كشور مورد بررسي قرار گرفته ‌است تا برندگان و بازندگان بازار مهاجرت حرفه‌اي‌ها در جهان مشخص شود.

از نظر درصد كل نيروي كار جهان، كشور امارات در فاصله زمستان 2012 تا زمستان 2013 بيشترين استعداد و نيروي كار متخصص جهان را جذب كرده‌ است. اكثر اين استعدادها و حرفه‌اي‌ها از هند و اسپانيا به امارات جذب شده‌اند. در اين فهرست، اسپانيا بيشترين شمار افراد متخصص و حرفه‌اي را از دست داده و استعدادهاي اين كشور به خاطر بحران مالي و اقتصادي سال‌هاي اخير، درواقع از اين كشور اروپايي فرار كرده و بيشترشان به انگليس مهاجرت كرده‌اند.

جدول پيش رو، نشان مي‌دهد كه كدام كشورها بيشترين جذب استعداد و نيروي متخصص را داشته‌اند و كدام كشورها بيشترين دفع و فرار نيروي متخصص را. رنگ آبي يعني اينكه آن كشور بيشترين شمار نيروي متخصص را جذب كرده ‌است. رنگ قرمز يعني بيشترين تعداد فرار مغزها و نيروي متخصص و بااستعداد را داشته‌ است.

عمده نيروهاي متخصص و حرفه‌اي كه در اين مدت به كشور امارات مهاجرت كرده‌اند، داراي تخصص معماري و مهندسي بوده‌اند. رشد آسمان‌خراش‌ها و شتاب ساخت و سازها در امارات، اين آمار را تاييد مي‌كند. بخش عمده متخصصاني كه به امارات مهاجرت كرده‌اند يعني رقمي حدود 75 درصد آنها، از خارج از خاورميانه به امارات رفته‌اند. اكثر اين افراد در امارات نسبت به كشور خودشان ارتقاي شغلي گرفته‌اند.

اسپانيا در اين فهرست در رديف آخر است يعني بيشترين خسارت را از ناحيه مهاجرت نيروي حرفه‌اي و متخصص ديده ‌است. اما نكته مهم اين است كه 60 درصد از اسپانيايي‌هاي متخصصي كه از كشورشان مهاجرت كرده‌اند، در داخل اروپا مانده‌اند. البته كشورهاي اسپانيايي‌زبان آمريكاي لاتين مقصد محبوبي براي حرفه‌اي‌ها و متخصص‌هاي اسپانيايي است.

وضعيت آلمان در اين جدول نشان مي‌دهد كه اقتصاد اين كشور در كل اروپا، همچنان قوي و باثبات است. آمارهاي اين گزارش نشان مي‌دهد بيش از 60 درصد از متخصصان و حرفه‌اي‌هايي كه در يك سال گذشته به آلمان مهاجرت كرده‌اند، شهروند اروپا بوده‌اند. آلمان جذب‌كننده استعدادهاي فني از سراسر اروپا بوده ‌است. اكثر اين استعدادها، در زمينه‌هاي فني و تحقيقاتي تخصص داشته‌اند و مشخصا در دو رشته خودرو و نرم‌افزار مشغول به كار بوده‌اند.

سوئيس، اين كشور آرام و كوچك اروپا، در اين مدت نزديك به 70 درصد از نيروهاي متخصص و استعدادهاي خود را از دست داده ‌است. مقصد اول نيروهاي متخصص سوئيسي، آلمان و فرانسه است. البته سوئيس نيروي متخصص هم جذب كرده و به همين دليل در اين جدول در رديف رنگ آبي است. اين درحالي است كه در اين مدت، تنها 3 درصد از نيروهاي متخصص و استعدادهاي آمريكايي اين كشور را به قصد مهاجرت ترك كرده‌اند. البته اين به توانايي‌هاي زباني و چندفرهنگي شهروندان كشورها هم مربوط مي‌شود. دو سال پيش، وزير آموزش آمريكا اعلام كرد كه تنها 18 درصد از آمريكايي‌ها زبان دوم مي‌دانند. اين درحالي است كه 90 درصد از سوئيسي‌ها دست‌كم دو زبان را مي‌دانند و به آن صحبت مي‌كنند.

نگاهي به اطلاعات شغلي و نوع تخصص افرادي كه بيشتر مهاجرت كرده‌اند، تصويري از مشاغل و تخصص‌هايي كه بيشتر در دايره مهاجرت در سطح جهان قرار مي‌گيرند، نشان مي‌دهد. ده حرفه و تخصصي كه بيشتر در ميان مهاجران جهان ديده شده‌است موارد زير هستند: 1- بازاريابي شبكه‌هاي اجتماعي2- مهندسي فني و فضايي 3- توسعه نرم‌افزار جاوا 4- علوم حياتي 5- امنيت نظامي، دفاعي و ملي 6- ترجمه زبان خارجي 7- ديپلماسي عمومي و روابط بين‌الملل 8- مديريت مهندسي نرم‌افزار 9- خرده و عمده‌فروشي 10- مشاوره مديريتي، استراتژي و تحليل بازرگاني
علاوه بر اين حرفه‌هاي مشخص، مهارت در زمينه‌هاي علوم، فني، مهندسي و رياضيات تقريبا نيمي از فهرست مهاجران را به خود اختصاص داده‌است. افراد داراي اين تخصص‌ها ، به نقاطي بسيار دورتر از محل زندگي‌شان مهاجرت كرده‌اند.

همچنين صنايعي هستند كه افراد مشغول در آن بيشترين ميزان مهاجرت را داشته‌اند. صنايعي چون: 1- تكنولوژي و نرم‌افزار 2- رسانه و سرگرمي 3- خدمات حرفه‌اي 4- نفت و انرژي 5- دولت، آموزش و صنايع غيرانتفاعي

صنايعي هم هستند كه افراد مشغول در آن كمترين ميزان مهاجرت را داشته‌اند. صنايعي چون: 1- توليد 2- معماري و مهندسي 3- تكنولوژي سخت‌افزار 4- حمل و نقل 5- مخابرات

همچنين آمار تحليلي اين گزارش نشان مي‌دهد بعضي مشاغل هستند كه دورنماي مهاجرت در آنها بسيار پررنگ است. از جمله اين مشاغل: 1- توسعه تجارت 2- بازاريابي 3- تحقيقات 4- رسانه و ارتباطات 5- مديريت توليد

در مقابل، مشاغلي هم هستند كه دورنماي مهاجرت در آنها بسيار كمرنگ و احتمالش بسيار كم است. از جمله اين مشاغل: 1- مالكيت و كارآفريني 2- مديريت 3- خدمات امنيتي و حفاظتي 4- خدمات بهداشتي درماني 5- حسابداري.


20 شغل موثر براي مهاجرت


نویسنده: باران عقيلي
برگرفته: دنیای اقتصاد

موضوعات: اقتصاد جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید