اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » 9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 17 شهریور 1394 | بازدیدها: 3209

0
9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهدما در عصر دانشگاهی‌ها، پژوهشگران و دانشمندان موفق زندگی میکنیم که همه تلاش دارند تا در مورد جنبه‌ها و حواشی مختلف اقتصاد و موضوعات حاد اقتصادی و اقتصاد بین الملل اظهار نظر کنند، چون کتاب‌های درسی کهنه دیگر کارایی قناعت بخش ندارند، بناءً طبیعی و در عین حال لازم است به آنهای مراجعه کرد که درین مورد دست باز دارند.

ازین میان، توماس پیکتی، اقتصاددان و دانشمند فرانسوی بیشتر از 1.5 ملیون نسخه کتابش «سرمایه در قرن بیست و یک» را بفروش رسانیده است و اقتصاددانان برنده جایزه نوبل، پال کروگمن و ژوزف ستیگلیتز هم همه روزه محور بحث‌های علمی و اکادمیک در رسانه‌های اجتماعی، روزنامه‌ها و نشست‌های علمی و نظری میباشند.

اما همه آنهایکه ایده‌های تاثیرگذار در اقتصاد و امور مالی دارند، سرشناس نیستند. اینجا ما فهرستی از دانشمندانی را آماده کرده ایم که پشت پرده در حال تغییر جهان میباشند. این فهرست جامع نیست و اگر شما فکر میکنید، دانشمندانی باقی مانده اند، لطفا در پایان اسم و کارکردشان را برایمان بنویسید.

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد1. ها-جون چانگ - دانشگاه کمبرج
محل تحصیل: دانشگاه ملی سیول، کوریای جنوبی
ایده: کشورهای پیشرفته همواره در مورد بازار آزاد میگویند، اما در حقیقت آنها با استفاده از قوت و قدرت مالی شان، تنها برای منفعت خود ولو به قیمت اقتصادهای درحال ظهور، عمل میکنند.
ایده‌های آقای چانگ جنجال برانگیز اند. محور بحث‌ها و ایده‌های او نقش سازمان‌های بین المللی چون صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در اقتصاد جهانی میباشد.
او در کتاب‌هایش «دور لگد زدن نردبان (زینه) - Kicking Away the Ladder» و «افسانه تجارت آزاد - The Myth of Free Trade» ادعا میکند که دولت در اقتصادهای بزرگ تنها برای منافع شرکت‌های داخلی کار میکند، اما منافع بازار آزاد را برای دیگران، به ویژه کشورهای درحال توسعه بیان میدارند.

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد2. کاترینا پستور - مدرسه حقوق کولمبیا
محل تحصیل: دانشگاه فیربرگ، آلمان
ایده: احکام قانون باید در دوران بحران برای بازارهای مالی به تعلیق درآورده شوند، در غیر آن همه سیستم فرو خواهد ریخت.
خانم پستور که در سال 2012 جایزه پژوهش علمی ماکس پلانک را برنده شد، روی ساخت یک چارچوب حقوقی برای امور مالی کار میکند که قوانین چگونه بر شکل و ساختار امور مالی تاثیر میگذارند.
او دریافته است که، حین بحران‌های مالی، قوانین و مقررات بازارها بی ارزش میشوند. قدرت سیاسی درین دوران همه کاره میباشد.

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد3. چارلز کلوموریس - مدرسه تجارت کلمبیا
محل تحصیل: دانشگاه یل، آیالات متحده
ایده: ورشکستگی مالی به یکبارگی رخ نمیدهند و میتوان جلو وقوع آن را گرفت.
او میگوید، دلیل عمده ورشکستگی‌های مالی کشمکش‌ها میان سیاسیون و بانکدارها میباشد که با گذشت زمان، از محدوده قدرت و اداره دولت بیرون میشوند. به همین دلیلست که در آیالات متحده از سال 1840 تاکنون 12 بانک بزرگ ورشکست شده اند، اما در کانادا یکی هم نشده!

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد4. جان دانیالسن - مدرسه اقتصاد لندن
محل تحصیل: دانشگاه دیوک، درهم آیالات متحده
ایده: اعتماد بر مدل‌های خطرات، منجر به تاوان در دوران بحران خواهد شد.
او میگوید، مدل‌های ریسک ولوکه اساسات ریاضی مختلفی داشته باشند هم همواره همان نتایجی را ببار خواهند آورد که دیگر همه چیز سر براه و درست باشد. این یک نوع فریبی را در اذهان مردم ایجاد میکند که گویا این مدل‌ها همیشه کارآمد و کارساز خواهند بود. اما زمانیکه همه چیز از بین میرود، این مدل‌ها نتایج غیرمنتظره‌ی را بشما ببار خواهند آورد که هوش تان را خواهد ربود!
این برای بانک‌ها و صندوق‌های تامینی بسیار خطرناک میباشد، به ویژه بانک مرکزی که برای دیگران تصمیمات پالیسی میسازند.

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد5. ماریانا برتراند - دانشگاه شیکاگو بوت
محل تحصیل: دانشگاه بروسلز، بلژیک
ایده: رؤسای عامل براساس شانس‌شان تقدیر میشوند، نه براساس کارآیی و شاهکاری‌شان. در ضمن کارفرمایان متقاضیان کار را براساس نام شان قضاوت میکنند، نه براساس تحصیلات و مدارک تحصیلی.
یکی از عوامل اساسی انتقادات بر حقوق و امتیازات رؤسای عامل شرکتهای بزرگ، همین گفته‌های برتراند میباشد، چون او ثابت ساخت که امتیازات هنگفت این رؤسا زاده خوش‌شانسی آنها بوده، نه از درک دستاوردها، کارآیی و شهکاری شان.
در یکی از نوشتارهایش در سال 2003 مینویسد. او همراه با «سیندیل مولیاناتن» با استفاده از نامهای مستعار به اعلانات کاریابی درخواست دادند. باری به نامهای «ایمیلی» و «گریگ» و باری هم به نامهای «لکیشا» و «جمال» وغیره. نتایج بررسی عمق تبعیض در مقابل نامهای آفریقایی-آمریکایی را نشان داد. او مینو1سد، نامهای سفیدپوستان 50 درصد بیشتر پاسخ برای مصاحبه دریافت کردند.

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد6. آلوین روت - دانشگاه هارورد و دانشگاه ستنفورد
محل تحصیل: دانشگاه کلمبیا، آیالات متحده
ایده: شما برای ساختن یک بازار ثابت برای چیزی، نیاز به پول ندارید.
روت و للوید شیپلی در سال 2012 برنده جایزه نوبل اقتصاد شدند و دلیل آن هم نشان دادند که مردم میتوانند برای تکافوی نیازمندیهای شان بدون داشتن پول، با تبادله معاوضات سودمند بالمقابل بازار بسازند.
این نظریه روت، در حقیقت کمک بزرگی بود برای مشکلات کمبود پیوند کلیه و سایر اعضا در آیالات متحده. او با استفاده از نظریه بازی‌ها، اهداکنندگان اعضا را با مریضان یکجای ساخت تا روند اهدا و تبادل اعضا را برای آنهایکه ضرورت داشتند، آسانتر بسازد.

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد7. ریچارد پورتس - مدرسه تجارت لندن
محل تحصیل: دانشگاه یل، آیالات متحده
ایده: دارندگان اوراق قرضه میتوانند برای دریافت امتیازات بیشتر از قرضه گیرنده، باهم ببینند و توافق کنند.
پورتیس که اکنون پروفیسور اقتصاد در مدرت تجارت لندن میباشد، اساسات بندهای اقدام جمعی را نهاد تا دارندگان مستقل اوراق قرضه بتوانند با استفاده از قدرت چانه زنی شرایطی را بر کشور قرضه گیرنده تحمیل کنند.
این کارها در به وِیژه در کشورهای یونان و ارجنتینا بسیار مفید بوده است.

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد8. چارلز گودهارت - مدرسه اقتصاد لندن
محل تحصیل: دانشگاه کمبرج، انگلیس
ایده: قانون گودهارت
او میگوید، هر زمانیکه دولت‌ها و یا بانک‌های مرکزی آمار چون بازار سهام را به یک هدف پالیسی ضمنی مبدل سازد، دیگر آن آمار قابل اعتماد باقی نمیماند. بخاطریکه بازیگران در بازارهای مالی، استراتژیهای سرمایه گذاری را برای تطبیق پالیسی تغییر خواهند داد.
گودهارت یکی از اعضای اصلی کمیته سیاستهای پولی بانک مرکزی انگلیس در سال 1997 و یکتن از بازماندگان بحرانهای مالی دهه 1970 بوده است.

9 اقتصاددانیکه ایده‌های آنها جهان را تغییر میدهد9. البرتو الیسینا - دانشگاه هارورد
محل تحصیل: دانشگاه بوکونی، میلان ایتالیا
ایده: جدا از ضربه زدن به رشد اقتصادی، اقدامات ریاضت اقتصادی برای بهبود اقتصاد کمک میکنند.
در سال 2009، الیسینا و سیلویا آردیگنا رساله‌ی را تحت عنوان «تغییرات بزرگ در سیاست پولی: مالیات در مقابل هزینه‌ها» بچاپ رساند.
این نوشتار موضوع داغی در رابطه با بحث‌های پیرامون ریاضت های اقتصادی و اینکه آیا ریاضت اقتصادی و کاهش بدهی و افزایش هزینه های دولت استراتژی بهتری برای بهبود اقتصادها میباشد یا خیر، بوده است.


منبع: مجمع جهانی اقتصاد
برگردان: ا. عبیدی

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید