اندیشکده اقتصاد » عمومی » دانستنی » طرح کنترل جمعیت مکه در روزهای حج

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

طرح کنترل جمعیت مکه در روزهای حج

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 4 مهر 1394 | بازدیدها: 2666

0
طراحی کنترل جمعیت مکه در روزهای حج


همه ساله برای پنج روز جمعیت عربستان سعودی 3 ملیون تن اضافه میشود، زمانیکه مسلمانان از سراسر جهان برای زیارت و ادای مناسک حج در شهر مکه جمع میشوند. در هیچ نقطه دنیا، هیچ شهری برای همچو جمعیت غفیر و ازدحام بیش از حد در روزهای محدود آماده نمیباشد. طوریکه حادثه امسال هم نشان داد، جمع شدن همچو جمعیت کثیر در یک نقطه، بسا اوقات خطرساز و پرخطر میباشد. بدین سبب سعودیان بهترین و کارکشته ترین مهندسان و طراحان را برای رفاه، صحتمندی، سلامتی و راحت حاجیان درین روزهای مقدس اسلام بخدمت گماشته است. نتیجه آن یک شهر بدقت تنظیم شده میباشد که هنوز هم ضرورت دارد تا در بسیاری امور دیگر دقت بیشتر بخرج داده شود.

طراحی کنترل جمعیت مکه در روزهای حج


نخستین جایکه حاجیان برای ورود به سرزمین عربستان وارد میشوند، فرودگاه‌های سعودی میباشد. یکی ازین فرودگاه‌های بزرگ، فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز در شهر ساحلی جده میباشد که مساحت آن 260 هزار متر مربع میباشد که بشکل خیمه‌های صحرایی و بادرنظرداشت اصلیت قبیلوی عربستان بنا شده است. این فرودگاه که در صحرای سوزان بنا شده و درجه حرارت بیرون به بیشتر از 130 درجه فرنهایت (حدود 50 درجه سانتیگراد) میرسد، با استفاده از مدرن‌ترین تجهیزات روز، درجه حرارت انتظارگاه حاجیان در داخل فرودگاه حدود 80 درجه فرنهایت (حدود 26 درجه سانتیگراد) نگهداری میشود. اینجا حاجیان تا 36 ساعت هم برای ادامه سفرشان به مکه انتظار میکشند.

طراحی کنترل جمعیت مکه در روزهای حج


بیشتر از 3 ملیون تن در یک شهر، در یک نقطه و در یک دشت (کویر) بزرگ جمع میشوند و فطرت انسانی هم چنین هست که هرجای برود، با خود گند و نخاله دارد. جمع آوری، از بین بردن و پاک کاری این همه تفاله و اشغال چگونه ممکن هست؟

حاجیان در مکه روزانه بیش از 600 تن اشغال تولید میکنند و این همه گند و تفاله با استفاده از سیستم مدرن لوله های پنوماتیک به زیر زمین مکیده میشوند. 400 لوله پنوماتیک در اطراف کعبه، مسیر منی، مزدلفه و عرفات 600 تن زباله تولید شده را به زیر زمین میبرند و از آنجا با استفاده از لوله‌های مکنده پنوماتیک به ایستگاهی بیرون از شهر جمع میشوند و از آنجا با استفاده از کامیون‌ها به محل های دفن زباله انتقال داده میشوند.

طراحی کنترل جمعیت مکه در روزهای حج


توسیع مسجد الحرام برای گنجایش و رسیدگی ازدحام بیشتر
مسجدالحرام که مسجد بزرگیست در اطراف خانه خدا (کعبه)، همه ساله توسعه داده میشود تا زائرین و نمازگزاران بیشتری را در خود جای بدهد. حاجیان در ایام حج باید هفت بار دور کعبه بچرخند که طواف نامیده میشود. و سالهای اخیر بنابر ازدحام بیش از حد و تعداد زیاد زایرین، آنها مجبور شده اند تا بر بالای بام مسجد الحرام هم طواف کنند. با الهام گرفتن از طواف از بالای بام کعبه، مهندسان شرکت «جینسلر» یک سکوی هشت کنج را در محوطه مطاف (جایکه زایرین اطراف کعبه میچرخند) در اطراف کعبه بنا نمودند تا به این ترتیب حاجیان در دو طبقه بتوانند گرد کعبه طواف نمایند.

براساس گفته های «بیل هوپر» رئیس بخش عملیاتی شرکت مهندسی و طراحی «جینسلر»، انکشاف و توسعه مسجدالحرام یک کار بسیار ظریف هست. ما باید با درنظرداشت همه ظرافت‌های مذهبی، آنها را تاحدامکان به کعبه نزدیکتر نگهداریم. طرح‌های توسعه جریان رفت و آمد زایرین و ظرفیت پذیرش را بهبود میبخشد. اطراف مسجد الحرام نیز برای گنجایش بیشتر نمازیان و زایرین توسعه بخشیده شده و تعمیرهای بزرگی نیز برای آسایش آنها اعمار گردیده است، از جمله تعمیر بزرگ «ابراج البیت».

طراحی کنترل جمعیت مکه در روزهای حج


هتلی تنها برای 0.01 درصد حاجیان
هتل مدرن و قشنگ «ابراج کودای» با تکمیل شدن در سال 2017، بزرگترین هتل جهان خواهد بود. این هتل که دارای 12 برج، 10 هزار اتاق، 70 رستوران، 4 فرودگاه چرخبال، یک فروشگاه بزرگ و یک ایستگاه بزرگ میباشد، از مدرنترین وسایل رفاه و آسایش برخوردار میباشد. پنج طبقه برج مرکزی و بزرگ آن مختص برای خانواده شاهی عربستان و مهمانان ویژه آنها میباشد و سایر طبقه‌ها و برجهای دیگر برای مهمانان نسبتاً ثروتمند میباشد.

طراحی کنترل جمعیت مکه در روزهای حج


ساخت شهرک موقتی 100 هزار خیمه فایبرگلاسی (شیشه فایبری)
حجاج در ایام حج چندین شب را در یک کویر (دشت) بنام منی (منا) سپری میکنند. تا همین چند دهه قبل، حاجیان شب را در صحرای سوزان زیر خیمه‌های پوستینی یا کتانی سپری میکردند، اما آتش سوزی بزرگ سال 1997 دشت منی که منجر به زنده سوخته شدن و کشته شدن 343 حاجی و زخمی شدن بیش از 1500 تن دیگر شد، دولت سعودی را مجبور ساخت تا راهکاری را برای تعویض خیمه های آتشگیر در نظر گیرد. برای این مقصد خیمه‌های نیمه موقتی که از جنس شیشه فایبری تفلونی ساخته شده است، جایگزین خیمه های قدیمی شد. در ایام حج شهرک بزرگی از 100 هزار خیمه که دارای بیمارستان‌ و امبولانس‌ها نیز میباشد برای رهایش موقتی حاجیان در منی برپا میشود. درکنار آن یک شبکه مجهز آتش‌نشانی و لوله‌های آب فشانی نیز برای سردساختن محیط گرم دشت منی و همچنان فرونشاندن آتش در صورت وقوع آتشسوزی، نیز در سرتاسر این شهرک خیمه‌ی تعمیر شده است. اگرچه سلامتی اکنون هم یک معضل هست طوریکه ازدحام باعث کشته و زخمی شدن بیش از 3000 تن از زایرین درین محل شد.

«رمی جمرات» یا سنگ زدن به شیطان‌ها یکی از اراکین حج میباشد. حاجیان مکلف اند تا با پیروی از سنت ابراهیم (علیه السلام) سه بار در سه نقطه بسوی یک نقطه مشخص که بنام «جمره» یاد میشود، هفت سنگ‌ریزه کوچک پرتاب کنند. 3 ملیون تن در یک روز میخواهند بسوی این مکان بشتابند و آن را سنگ باران کنند، رمیدن و زیرپا شدن تعدادی حتمیست. همه ساله و بویژه طی سالهای اخیر بیشترین تعداد رمیدن و ازدحام درین نقاط بوقوع میپیوندد.

برای این مقصد دولت سعودی پلی را از منی مستقیما بسوی جمرات بنا کرده است و در سالهای اخیر این پل را پنج طبقه ساختند تا تعداد بیشتر زایرین را بتوان در یک وقت بسوی جمرات هدایت کرد. اگرچه اکنون هم این ساحه برای این همه زایرین کفایت نمیکند، اما اعمار پنج طبقه حول جمرات راه آمد و برگشت را برای حاجیان سهلتر ساخته است.منبع: تارنمای وایرد
برگردان: دانش‌نامه اقتصاد و مدیریت

موضوعات: عمومی » دانستنی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید