اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » دستم به آلو نمیرسد، میگویم ترش!

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

دستم به آلو نمیرسد، میگویم ترش!

نویسنده: ابتهاج عبیدی | تاریخ: 12 خرداد 1393 | بازدیدها: 3148

0
پلان اقتصادی و استراتژی انکشافی


هرکس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا میکند، و هر کسی که نخواهد کاری را انجام دهد بهانه اش را…
و همچنان میگویند، بازنده پس از باخت برای پوشانیدن ضعف و باخت خود در مقابل برنده، دست به توطئه های گوناگون میزند.

ضرب المثلهای بالا را شاید شنیده باشید، اما دلیل اینکه چرا اینجا آوردم را شاید ندانید.

طی چند روز اخیر و پس از انتشار برنامه اقتصادی تیم اصلاحات و همگرایی، هوادارن پروپاقرص تیم انتخاباتی تحول و تداوم برای پرده پوشی ضعف استعداد و ظرفیت کاری شان که تابحال نتوانسته اند یک برنامه جامع و همه گیر اقتصادی برای دولت احتمالی آینده شان بسازند، حالا علیه تیم مقابل که توانسته برنامه جامع اقتصادی برای دولت احتمالی آینده را بسازد ، دست به توطئه میزنند و آنها را بنامهای این و آن و به سرقت علمی متهم میسازند.
تعدادی از هواداران این تیم انتخاباتی با انتشار عکسهای از محمد قربان حقجو، رئیس هیئت عامل پیشین اتاقهای تجارت و صنایع افغانستان، وی را متهم به دزدی علمی مینمایند و میگویند وی پس از پیوستن به تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی طی سه روز با کپی نمودن محتوای “استراتژی انکشاف ملی افغانستان برای سالهای ۱۳۸۷-۹۱″، برای این تیم برنامه اقتصادی ساخته. درحالیکه قبل از پیوستن وی به تیم اصلاحات، این تیم هم فاقد یک برنامه منسجم و مدون اقتصادی بود.
دوستانیکه برنامه اقتصادی تیم اصلاحات را خوانده اند و همچنان استراتژی انکشاف ملی را نیز مرور کرده اند، بدرستی میدانند این شایعات تا کجا صحت دارد. آنانیکه هیچ یکی یا یکی از این دو را نخوانده اند، امیدوارم قبل از برچسب زدن و متهم ساختن کسی یا تیمی، لطفا مروری بر هر دو داشته باشند.

اینجا میخواهم به چند نکته کوتاه برای روشن ساختن این موضوع و همچنان دفع این شایعه و دروغ پراکنی اشاره کنم.
۱- “استراتژی انکشاف ملی افغانستان” برای سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱ یعنی ۵ سال، زمانی ساخته شد که از عمر دولت جدید و دموکراتیک افغانستانِ پساطالبان چند سال کوتاه سپری میشد و همه بنیادهای اقتصادی کشور بر کمکهای جهانی متکی بود. استراتژی ساخته شده نه تنها برای انکشاف اقتصادی بلکه انکشاف اجتماعی، امنیتی، حکومتداری و امور اقتصادی ساخته شده بود. اما “برنامه اقتصادی تیم اصلاحات و همگرایی” یک برنامه کلی فقط برای رشد و انکشاف اقتصادی کشور برای ۵ سال آینده است. پنج سالیکه دولت افغانستان دیگر بر کمکهای جهانی متکی نمیباشد، بلکه بر عواید و منابع داخلی خود باید متکی باشد.
۲- اگر بدقت و موشگافانه “استراتژی انکشاف” را با “برنامه اقتصادی تیم اصلاحات” مقایسه کنید، هیچ شباهتی بین هردو بجز بعضی واژه ها و اصطلاحات و تعاریف وغیره و یا هم حداکثر بعضی آمار و ارقام که از سالهای گذشته بعنوان مثال در برنامه اقتصادی گنجانیده شده، نمیتوانید بیابید. “برنامه اقتصادی تیم اصلاحات” از وقایع و آمار گذشته بعنوان چالشها یا فرصتهای دنباله دار برای حکومت آینده تذکر داده. در عرف عام و همچنان از نقطه نظر علمی و تحقیقاتی میتوانید از مراجع مختلف اما مستند برای درج آمار و ارقام یا وقایع در نوشتارتان استفاده کنید. این که نه دزدی علمی هست و نه هم کدام تخطی قانونی بحساب میاید.
۳- استراتژی انکشاف ملی، استراتژی تدوین شده دولت هست که برای سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱ ساخته شده بود و آمار و ارقام و پیشبینی ها و حقایق آن برای آن دوره بود، اما برنامه اقتصادی تیم اصلاحات پلانها و استراتژیهای اقتصادی دولت این تیم را برای پنج سال آینده ترسیم میکند. حقایق، آمار، توقعات، چالشها و فرصتهای آن زمان تا این زمان زمین و آسمان از هم تفاوت دارند.
۳- برنامه اقتصادی تیم اصلاحات قبل از پیوستن آقای حقجو با این تیم، توسط گروهی از متخصصین و اقتصاددانان برجسته کشور نوشته و آماده شده بود و آقای حقجو فقط آنرا در یک مناظره تلویزیونی با رقیبش از تیم تحول و تداوم آشکار کرد و در ساختن یا ترتیب آن رول مهمی نداشت.
۴- تیم تحول و تداوم که خود را متشکل از متخصصین برجسته و کارکشته میداند، و همه روزه ادعاهای دور به دراز آنها همه رسانه ها را تحت پوشش قرار داده، در عوض برنامه کاری یا پلان یا استراتژی برای آینده، منشوری ساخته اند و در آن منشور از همه ابعاد بحث صورت گرفته، بجز از بعد اقتصادی. کسانیکه این منشور را دیده اند میدانند که این منشور در هفت بخش ترتیب شده ولی بخش اقتصادی آن خالیست، یعنی هیچ برنامه / پلان / استراتژی یا حتی منشوری برای انکشاف اقتصادی در دولت احتمالی آینده خود ندارند. اعضای این تیم ادعاهای بلندی دارند و از سخنان شان مینماید که آنها همه نوابغ یا جامع الکمالات باشند، اما در عمل، آنها حتی یک برنامه مدون و مستند برای آینده کاریشان نتوانسته اند بسازند. در عوض برای پوشانیدن ضعف خود و بدنام ساختن تیم رقیب، از حربه های بی اهمیت و دروغین استفاده میکنند که از نظر علمی، ادبی، مبارزاتی و حتی اخلاقی بسیار مایه شرمساریست.
۵- اگر تیم تحول و تداوم برنامه کلی و مدون برای رشد و انکشاف اقتصادی دولت احتمالی آینده شان دارند، در عوض بدنام سازی و برچسب زدن های بی اساس، آنرا در دسترس مردم قرار دهند تا روی آن هم همانند برنامه اقتصادی تیم اصلاحات بحث صورت بگیرد و نقاط ضعف یا کمبودیهای آن نشاندهی شود تا در صورت برد این تیم در انتخابات پیش رو، آنها یک برنامه جامع، درست، مدون و همه جانبه برای رشد و انکشاف اقتصادی کشور داشته باشند. لاف و پتاق را همه یاد دارند، اما بدانند مرد عمل، برنده میدان است!

برنامه اقتصادی تیم اصلاحات و همگرایی: http://goo.gl/۹UjSUR
استراتژی انکشاف ملی افغانستان: http://goo.gl/CYwIac

http://www.facebook.com/eqtisad

موضوعات: اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید