اندیشکده اقتصاد » اقتصاد » برندگان جایزه نوبل اقتصاد

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

برندگان جایزه نوبل اقتصاد

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 21 مهر 1394 | بازدیدها: 1477

0
جایزه یادبود نوبل در اقتصاد هر ساله توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد به محققان در زمینه اقتصاد اعطا می‌شود. این یکی از پنج جایزه نوبل است که در سال ۱۸۹۵ توسط آلفرد نوبل برای مشارکت‌های برجسته در زمینه‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، صلح و فیزیولوژی یا پزشکی اهدا می‌شود. البته جایزه نوبل اقتصاد، جایزه‌ای است که به یاد آلفرد نوبل توسط بانک مرکزی سوئد به اقتصاددانان اعطا شده و به بیان دقیق و رسمی جزء جوایز نوبل محسوب نمی‌شود. این جایزه توسط بنیاد نوبل اداره می‌شود و توسط یک کمیته که متشکل از پنج عضو منتخب آکادمی علوم سلطنتی سوئد هستند به برندگان اعطا می‌شود. این جایزه از سال ۱۹۶۸ هر ساله به محققان در زمینه اقتصاد اعطا می‌شود. برای نخستین بار این جایزه در سال ۱۹۶۹ به یان تینبرگن از هلند و رنجر فریچ از نروژ اهدا شد.

هر جایزه شامل یک مدال، یک دیپلم افتخار و جایزه نقدی است که در طول سال‌های مختلف مقدار آن متفاوت بوده‌است. در سال ۱۹۶۹، مقدار جایزه یان تینبرگن و رنجر فریچ به طور مشترک ، ۳۷۵٫۰۰۰ کرون بود که در دسامبر ۲۰۰۷ برابر با ۲،۸۷۱،۰۴۱ کرون است. در سال ۲۰۰۸، این جایزه به پل کروگمن که مقدار آن ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ کرون سوئد (اندکی بیش از ۱ میلیون یورو، یا ۱.۴ میلیون دلار آمریکا) بود اهدا شد. این جایزه در سالانه استکهلم در تاریخ ۱۰ دسامبر برابر با سالگرد مرگ نوبل به برندگان اهدا می‌شود.

تا سال 2015 این جایزه به 76 نفر داده شده‌است. تا کنون هفت جایزه در زمینه اقتصاد کلان بوده که بیش از هر زمینه‌ای در اقتصاد بوده و همچنین ۲۶ نفر از برندگان به دانشگاه شیکاگو وابسته بوده‌اند.


برندگان جایزه نوبل اقتصاد

برندگان جایزه نوبل اقتصاد

برندگان جایزه نوبل اقتصاد

برندگان جایزه نوبل اقتصاد

برندگان جایزه نوبل اقتصاد

برندگان جایزه نوبل اقتصاد

برندگان جایزه نوبل اقتصاد

موضوعات: اقتصاد, دانستنی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید