اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » ۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 12 آبان 1394 | بازدیدها: 1390

0
در این مطلب فهرستی از ۲۰ سخاوتمندترین آدم دنیا تهیه شده‌است که بر اساس کل بخشش‌های‌شان به خیریه‌ها تا به امروز رتبه‌بندی شده‌اند.

زمانی مردم‌شناس پیشتاز آمریکایی، آندرو کارنیج، استانداردی را برای پس‌دادن(ثروت) تعیین کرد: او گفت، " هیچ آدمی ثروتمند نمی‌شود مگر این که دیگران را غنی‌سازد. آدمی که ثروتمند می‌میرد پس از بخشیدن و ارث‌گذاشتن(ثروت‌اش) میمیرد."

تا امروز شمار زیادی از ثروتمندترین آدم‌های ‌جهان به فلسفه‌ی او گرویده‌اند و به صدها دلیل ثروت‌شان را بخشیده‌اند.

ما با هم‌کاری دوستان‌مان در ولث ایکس (Wealth-X) ، شرکتی که ثروت‌خالص افراد فوق‌العاده ثروتمند مختلف را بررسی‌و ارزش‌گذاری می‌کند، فهرستی از ۲۰ سخاوتمندترین آدم دنیا تهیه کرده‌ایم که بر اساس کل بخشش‌هایشان به خیریه‌‌ها تا به امروز رتبه‌بندی شده‌اند.

چون برای زیاد بخشیدن باید دارایی زیادی هم داشت، ولث ایکس برای هر شخص شاخص سخاوت تعیین کرده است که نسبت بخشش‌های کل عمرشان به ثروت خالص کنونی آن‌ها است. بعضی‌ها، مثل سلطان خرده‌فروشی، چاک فینی، که به "جیمزباندِ نیکوکاری" معروف است، شاخصی بالای ۱۰۰% دارند چون بیشتر از دارایی کنونی‌شان بذل و بخشش کرده‌اند.

این بیست نفر با جمع کل ترکیبی ۱۰۶.۸ میلیارد دلار(درحدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان)بخشش، نیکوکارترین آدم‌های دنیا هستند.۲۰. دایتمار هاپ
میزان بخشش کل زندگی: ۱ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۶.۳ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۱۶%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


کارآفرین آلمانی فناوری اطلاعات، دایتمار هاپ، یکی از دو پایه‌گذار و رییس و مدیرعامل سابق سَپ (SAP) است، شرکتی چندملیتی که نرم‌افزار کاربردی(ابزارک) و نرم‌افزار تحلیلی و خدمات مربوط به این نرم‌افزارها را برای بنگاه‌های سرتاسر جهان تولید می‌کند.

بیست سال پیش هاپ، بنیاد دایتمار هاپ اشتیفانگ را تأسیس کرد، که از آموزش ، ورزش، و بهداشت در زادگاه‌اش در آلمان کمک کند، که این حمایت‌ه شامل موسسه‌ی فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی تجربی هیدلبرگ، بیمارستان دانشگاه هیدلبرگ، و بنیاد ناتالی تودنهوفر هستند.


۱۹. پییر امیدیار
میزان بخشش کل زندگی: ۱ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۶.۲ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۱۶%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


ثروتمند ایرانی-آمریکاییِ متولدِ پاریس، پییر امیدیار یکی از بنیان گزاران و رییس کنونی ای‌بِی (eBay) است.

در ۱۹۸۸، او و همسرش، پاملا، بنیاد امیدیار را تأسیس کردند، سازمانی که اکنون شبکه‌ی امیدیار، آزمایشگاه امید، بشریت متحد، و جنبش آلوپونو را در بر می‌گیرد. این سازمان به دلایل مختلفی از جمله کارآفرینی، حقوق بشر، تغذیه و انرژی، و فناوری و بازی‌های رایانه‌ای کمک می‌کند. در ۲۰۱۲، امیدیار و همسرش به جنبش "معاهده‌ی بخشش" پیوستند که ابتدا با پیشگامی وارن بافیت و بیل گیتس با این تعهد که بیشتر ثروت خود را به خیریه‌ها بدهند شروع به کار کرد.

بر اساس گزارش‌ها در آگست ۲۰۱۵، امیدیار ۱۰% سهام اش را در ای‌بِی به خیریه‌هایی که نامشان افشا نشده است فروخت - ارزش سهام هبه‌شده حدوداً ۲۷۰ میلیون دلار بود.


۱۸.مایکل دل
میزان بخشش کل زندگی: ۱.۱ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۱۸.۹ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۶%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


مایکل دل رییس و مدیرعامل شرکت رایانه‌ای دل‌ (Dell) است. از ۱۹۹۹، عضو هیات مدیره‌ی بنیاد مایکل و سوزان دل بوده است، که در درجه‌ی اول به اهداف آموزشی، خدمات اجتماعی و انسانی، هنر و فرهنگ، و توسعه‌ی جوامع می‌پردازد.

اوایل سال جاری، این بنیاد متعهد شد ۲۵ میلیون دلار به سرمایه‌گذاری در ساخت بیمارستان آموزشی جدید در آستینِ تگزاس کمک کند.


۱۷.جیمز سایمونز
میزان بخشش کل زندگی: ۱.۲ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۱۲.۳ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۱۰%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


جیمز سایمونز رییس شرکت مدیریت سرمایه گذاریِ فناوری‌های رونسانس، با دارایی‌ به میزان ۶۵ میلیارد دلار یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مصون‌سازی‌شده در جهان است.

بیست و یک سال پیش، سایمونز و همسرش مریلین بنیاد خانواده‌ی سایمونز را تأسیس کردند که در درجه‌ی اول به اهداف آموزشی کمک می‌کند. از آن زمان، این زوج دو سازمان دیگر را برای یادبود دو پسر خود که در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۳ درگذشته بودند، تأسیس کردند: بنیاد پاول سایمونز به اهداف آموزشی و اجتماعی کمک می‌کند و بنیاد نیک سایمونز کارکنان بهداشت و درمان روستایی را تعلیم می‌دهد و به اهداف اجتماعی و نوع‌وستانه کمک می‌کند.

بنیاد سایمونز همچنین ۳۰ میلیون دلار به پیشبرد پژوهش‌های مربوط به بیماری اوتیسم کمک کرده است و تضمین‌کرده‌است ۱۰۰ میلیون دلار دیگر نیز به این پژوهش‌ها اهدا کند.


۱۶.تِد ترنر
میزان بخشش کل زندگی: ۱.۲ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۲.۱ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۵۷%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


تد ترنر، مدیرعامل سابق سیستم رادیو و تلویزیون ترنر(TBS) و نایب رییس و عضو هیات‌مدیره‌ی ای.او.ال تایم وارنر، رییس کنونی هیات‌مدیره‌ی بنگاه ترنر، یک هلدینگ بسیار گسترده، است.

ترنر همچنین به عنوان متولی بنیاد جهانی ترنر و رییس بنیاد ترنر فعالیت می‌کند که هردوی آن‌ها به توسعه‌ی اجتماعی و حفظ حیات وحش و محیط زیست کمک می‌کنند.

بنیاد سازمان ملل نیز یکی از دریافت‌کنندگان اصلی کمک‌های ترنر است. در ۱۹۹۷ او متعهد به اهدای ۱ میلیارد دلار به این بنیاد شد، بنیادی که به پیشبرد اهداف مربوط به زنان و جمعیت، بهداشت کودکان، محیط زیست، صلح جهانی، و امنیت کمک می‌کند.


۱۵.سِر جان هانتزمن
میزان بخشش کل زندگی: ۱.۲ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۹۴۰ میلیون دلار
شاخص سخاوت: ۱۲۸%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


سر جان هانتزمن بنیان‌گذار و رئیس هیات‌مدیره و مدیر عامل شرکت هانتزمن، تولیدکننده‌ی محصولات شمیایی است.

طبق گزارش‌ها هانتزمن از سرطان پروستات و دهان نجات پیدا کرده است، و در نتیجه، موسسه‌ی سرطان هانتزمن را در دانشگاه یوتا تأسیس کرد. بسیاری از بخشش‌های خیریه‌ای او به دانشکده‌ها و مراکز پژوهش‌های سرطانی بوده است. او و همسرش نیز موافقت کردند به معاهده‌ی بخشش وارن بافت بپیوندند و متعهد شدند ۵۰% دارایی خود را ببخشند.


۱۴.لی کا-شینگ
میزان بخشش کل زندگی: ۱.۴ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۲۶.۶ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۵%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


لی کا شینگ یک سرمایه‌گذار بین‌المللی در فناوری جایگزین و یکی از ثروتمندترین مردان آسیا است.

در ۱۹۸۰، وی بنیاد لی کا شینگ را برای حمایت از آموزش، سلامت، فرهنگ، و اهداف اجتماعی تأسیس کرد. بزرگ‌ترین پروژه‌ی این بنیاد تا به امروز تأسیس دانشگاه شانتو، تنها دانشگاه دولتی با سرمایه‌گذاری شخصی در چین، بوده است.


۱۳.مارک زاکربرگ
میزان بخشش کل زندگی: ۱.۶ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۴۰.۷ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۴%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


پایه‌گذار و مدیرعامل فیس بوک، مارک زوکربرگ، یکی از جوان‌ترین میلیاردرهای خودساخته‌ی جهان است. غول رسانه‌های اجتماعی معاهده‌ی بخشش وارن بافت را امضاء کرده است و متعهد شده است حداقل نیمی از دارایی خود را در طول زندگی‌اش ببخشد.

سال گذشته، زوکربرگ و همسرش پریسیلا ۲۵ میلیون دلار به مبارزه علیه بیماری ابولا کمک کردند. زوکربرگ از طریق بنیاد اجتماعی سیلیکون ولی ۷۵ میلیون دلار به بیمارستان عمومی سان فرانسیسکو اهدا کرد.

آن‌ها به آموزش هم توجه دارند: این زوج ۱۲۰ میلیون دلار به بهسازی مدارس بِی اریا کمک کردند و پیش از آن ۱۰۰ میلیون دلار از ارزش سهام فیسبوک را به یک سیستم مدارس دولتی در نیوجرسی بخشیده بودند.


۱۲.پاول آلن
میزان بخشش کل زندگی: ۲ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۱۷.۳ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۱۲%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


پاول آلن، یکی از دو پایه گذار مایکروسافت، اکنون به عنوان رییس وولکان، شرکت سرمایه‌گذاری شخصی‌اش، مشغول به کار است.

به عنوان رییس بنیاد خانواده‌ی پاول جی. آلن، او میلیون‌ها دلار به اهدافِ بهداشت و درمان جهانی، کمک کرده است، از جمله ۵ میلیون دلار به سیاتل بایومد، ۴ میلیون دلار به گلوبال فین پرینت، پروژه‌ی حفاظت کوسه‌ها در سرتاسر جهان، و ۷ میلیون دلار به انجام پژوهش‌های مربوط به آلزایمر.


۱۱.مایکل بلومبرگ
میزان بخشش کل زندگی: ۳ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۳۷.۷ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۸%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


مایکل بلومبرگ بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت رسانه‌ای بلومبرگ و بنیاد بلومبرگ است، که در درجه اول به اهداف بخش آموزش، بهداشت و درمان، و محیط زیست کمک می‌کند. دریافت‌کنندگان کمک‌های این بنیاد، دانشگاه جان هاپکینز، بنیاد جهانی بیماری‌های ریوی، سازمانی بهداشت جهانی، بنیاد باشگاه سی یرا، و مدرسه‌ی بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ هستند.

اخیراً، بلومبرگ مرکز ۴۲ میلیون دلاریِ "هرآن چه به شهرها کمک می‌کند" را از طریق شعبه خیریه‌اش، خیریه‌ی بلومبرگ، با هدفِ کمک به ۱۰۰ شهر متوسط برای استفاده‌ی بهتر از شواهد و داده‌ها راه اندازی کرده است.


۱۰.جورج کایسر
میزان بخشش کل زندگی: ۳.۳ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۹.۳ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۳۵%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


جورح کایسر، رییس شرکت مالی بُک (BOK)، و همچنین مؤسس بنیاد خانواده‌ی جورج کایسر است که به اهداف آموزشی، سلامتی، مذهبی، اجتماعی، و توسعه‌ی اجتماعی کمک می‌کند، از جمله در بنیاد دانشکده‌ی تولسا کامیونیتی، مراقبت‌های آموزشی اوکلاهاما سیتی، موسسه‌ی سیاست بین المللی انرژی، بنیاد توسکا کامیونیتی و دانشگاه تولسا.

در ۲۰۱۰، کایسر به معاهده‌ی بخشش بافت پیوست و عهد بست نیمی از ثروت خود را به خیریه ببخشد.


۹.الی برود
میزان بخشش کل زندگی: ۳.۳ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۷.۳ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۴۵%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


الی برود که یکی از بنیان‌گذاران کِی.بی. هوم و مدیرعامل پیشین سان اِمِریکا است، از طریق بنیاد برود، در آموزش، علم، و هنر سرمایه‌گذاری می‌کند.

این سازمان در غالب دو شاخه‌ی جدا، بنیاد الی و ادیت برود و بنیاد گسترده‌ی هنر، که هر دوی آن‌ها هدفشان بهبود جوامع و کارآفرینی پیشرفته است به فعالیت می‌پردازد.

به عنوان یکی از اهالی کالیفرنیا، برود از طریق کمک مالی به موزه‌ی هنرهای معاصر در لس آنجلس و موزه‌ی هنرِ لس آنجلس کانتی، به ایالت- و هنر- زادگاه اش کمک می‌کند.


۸. کارلوس اسلیم هِلوُ
میزان بخشش کل زندگی: ۴ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۲۷.۳ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۱۵%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


یکی از ثروتمندترین میلیاردرهای خودساخته‌ی جهان و رییس گروپو کارسو است. عمده‌ی تلاش‌های نوع دوستانه‌ی وی از طریق بنیادِ کارلوس اسلیم هِلو صورت می‌گیرد.

این بنیاد ۱۰۰ میلیون دلار در صندوق جهانی حفظ حیات وحش و در جهت تلاش برای حفظ محیط زیست طبیعی مکزیک سرمایه‌گذاری کرده است، و ۳ میلیون دلار در ۲۰۰۲، به تأمین اینترنت برای خانواده‌های لاتینی که در آمریکا زندگی می‌کنند کمک کرد. همچنین کمک‌های بسیارِ دیگری به سازمان‌های بین‌لمللی کرده است.

اسلیم هلو به عنوان رییس بنیاد تِلمِکس نیز، که در راستای بهبود کیفیت زندگی در مکزیک تلاش می‌کند، مشغول فعالیت است.


۷. گوردون مور
میزان بخشش کل زندگی: ۵ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۶.۵ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۷۷%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


گوردون مور یکی از دو بنیان‌گذار شرکت اینتل در ۱۹۶۸بود، ولی امروزه بر امور خیریه تمرکز دارد. او از مقام اداری خود در ۲۰۰۶ بازنشسته شد، و اکنون بنیاد گوردون و بتی مور را با همسرش اداره می‌کند.

هدف این بنیاد آن است که بر حفظ محیط زیست، مراقبت و درمان بیماران، علم، و جامعه‌ی سان فرانسیسکو تأثیر بگذارد، و برنامه‌های گسترده ای دارد که شامل همه چیز می‌شود، از موسسه‌ی حفظ دریاها گرفته تا تلسکوپ سی متری.


۶. سلیمان بن عبدالعزیز الراجحی
میزان بخشش کل زندگی: ۵.۷ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۵۹۰ میلیون دلار
شاخص سخاوت: ۹۶۶%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


در ۱۹۵۷ سلیمان بن عبدالعزیز الراجحی به همراه سه برادرش بانک الراجحی را تأسیس کرد. این بانک به یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های اسلامی جهان تبدیل شد و الراجحی را صاحب ارزش خالصی ۱۰ رقمی کرد.

ولی او در ۲۰۱۳، توجه خود را به نیکوکاری معطوف کرد و دارایی‌اش را در بانک به شرکتِ صاحب سهم و موقوفه‌ی سلیمان بن عبدالعزیز الراجحی اهدا کرد، شرکتی که از اهداف آموزشی، مذهبی، سلامت، و اجتماعی حمایت می‌کند، از جمله موسسه‌ی عربی زبان عربی، امور سلامت گارد ملی، و مسجد شیخ سلیمان بن عبدالعزیز الراجحی در ریاض عربستان سعودی.


۵. چارلز فرانسیس فینِی
میزان بخشش کل زندگی: ۶.۳ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۱.۵ میلیون دلار
شاخص سخاوت: ۴۲۰،۰۰۰%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


سلطان عرصه‌ی خرده‌فروشی، چاک فینی، معروف به جیمز باندِ نیکوکاری، رسالت خود را بخشیدن کل ثروت‌اش می‌داند - و با سرمایه‌ای با ارزش خالص کم تر از ۱.۵ میلیون دلار، به نظر می‌رسد در این زمینه موفق بوده است.

بنیاد فینی، خیریه‌های آتلانتیک، از آموزش، علم، بهداشت و درمان، و حقوق شهری در چند کشور از جمله آمریکا، ویتنام، و برمودا حمایت می‌کند.


۴.عظیم پِرِمجی
میزان بخشش کل زندگی: ۸ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۱۵.۹ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۵۰%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


عظیم پرمجی، علاوه‌ بر فعالیت به عنوان رییس شرکت فناوری اطلاعات و مشاوره‌ی هندی ویپرو، بنیان‌گذار و رییس بنیاد عظیم پرمجی هم هست، بنیادی که در راستای اصلاح سیستم‌های آزمون گیری و مدارس هندوستان مشغول فعالیت است.

این سازمان به واسطه‌ی سهام اولیه‌ی شرکت ویپرو ی پرمجی فعالیت می‌کند، و ابتکارات جدیدی مثل برنامه‌ی یادگیری به کمکِ رایانه را که آموزش رایانه به ۱۸ زبان است، و دانشگاه عظیم پرمجی، یک دانشگاه غیرانتفاعی که در زمینه‌ی تربیت معلم مدرک می‌دهد راه‌اندازی کرده است.


۳. جورج سوروس
میزان بخشش کل زندگی: ۸ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۲۴.۴ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۳۳%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


جورج سوروس، بنیان گذار بازنشسته‌ی مدیریت سرمایه‌ی سوروس، در حال حاضر به عنوان رییس بنیادهای "جامعه‌ی باز"، شبکه ای از بنیادهایی که در ۱۹۷۹ تأسیس شده‌اند، مشغول به فعالیت است و در درجه‌ی اول به اهداف بین المللی، توسعه‌ی جامعه، خدمات اجتماعی، سلامت، و آموزش کمک می‌کند.

جامعه‌ی باز، بیشتر به خاطر تمرکزش بر حقوق بشر معروف است. نخستین اقدام سوروس در این سازمان شامل تأمین بورسیه برای سیاه پوستان آفریقای جنوبیِ که مورد تبعیض نژادی بودند، می‌شد.


۲.وارِن بافت
میزان بخشش کل زندگی: ۲۱.۵ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۶۱ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۳۵%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


به عنوان رییس و مدیرعامل شرکت صاحب سهمِ برکشایر هاثووی، وارن بافت نه تنها یکی از ثروتمندترین آدم‌های جهان است، بلکه یکی از خیّرترین‌ها نیز هست.

در ۲۰۰۶، بافت عهد بست ۸۵% ثروت‌اش را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس، و همین طور بنیادهای دیگری که اعضای خانواده تشکیل داده بودند، اهدا کند.

و در ۲۰۱۱، اُراکلِ اُماها با گیتس در پایه‌گذاری معاهده‌ی بخشش همکاری کرد، برنامه ای که افراد ثروتمند را به اهدای درصد زیادی از ثروتشان به امور خیریه متعهد می‌کند.


۱.بیل گیتس
میزان بخشش کل زند گی: ۲۷ میلیارد دلار
ثروت خالص: ۸۴.۲ میلیارد دلار
شاخص سخاوت: ۳۲%
۲۰ سخاوتمندترین آدمِ دنیا


درحالی که بیشتر شهرت اش به خاطر بنیان گذاری شرکت مایکروسافت است، بیل گیتس اکنون بیشترِ زندگی‌اش را روی نیکوکاری، اداره‌ی بنیاد بیل و ملیندا گیتس و همچنین همسرش متمرکز کرده است.

این بنیاد برای برنامه‌ها و جنبش‌های سراسر دنیا کمک‌های مالی تأمین می‌کند، و روی توسعه‌ی کشاورزی، کمک‌های اضطراری، کتاب خانه‌های جهانی، فقر مناطق روستایی، سلامت جهانی، و آموزش تمرکز دارد.

از همان آغاز، این بنیاد میلیون‌ها دلار به سازمان‌هایی مثل پیمان گاوی (GAVI) ؛ سازمان جهانی سلامت؛ بنیاد روتاری؛ صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سِل، و مالاریا، و یونیسف کمک کرده است.نویسندگان: تانزا لودنبک و امی مارتین
ترجمه: کامروا ابراهیمی
منبع: بیزنس اینسایدر
برگرفته: اخبار آنلاین

موضوعات: اقتصاد جهان, عمومی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید