اندیشکده اقتصاد » عمومی » بنیان‌گذار "اَپل" هم فرزند یک مهاجر سوری بود

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بنیان‌گذار "اَپل" هم فرزند یک مهاجر سوری بود

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 27 آبان 1394 | بازدیدها: 1496

0
در حالی که تا کنون فرمانداران ۳۰ ایالت از ۵۰ ایالت امریکا اعلام کرده‌اند که از پذیرش پناه‌جویان سوری در ایالت‌های‌شان به دلایل امنیتی خودداری خواهند کرد، وب‌سایت "هافینگتون‌پست" با انتشار تصویری از "استیو جابز"، بنیان‌گذار و مدیرعامل فقید کمپانی "اَپِل" به امریکایی‌ها یادآوری کرده که او فرزند یک مهاجر سوری بود.

"استیو جابز" که یکی از چهره‌های پیشرو در تاریخ صنعت و تکنولوژی امریکا به شمار می‌رود روز ۲۴ فبروری ۱۹۵۵ در شهر سن‌فرانسیسکو از مادری امریکایی و آلمانی‌تبار به نام "جوئَن کارول شیِبل" و پدری سوری به نام "عبدالفتاح (جان) جندلی" متولد شد.

بنیان‌گذار "اَپل" هم فرزند یک مهاجر سوری بود


"عبدالفتاح" در شهر "حُمص" سوریه رشد یافته بود. پدر او که یک میلونر خودساخته اما بدون تحصیلات دانشگاهی بود، فرزندش را برای تحصیل به دانشگاه امریکایی بیروت فرستاد؛ جایی که "عبدالفتاح" به خاطر فعالیت‌های سیاسی‌اش مدتی را در زندان سپری کرد. او که قرار بود در ابتدا در رشته‌ی حقوق تحصیل کند، در نهایت به تحصیل اقتصاد و علوم سیاسی تا مقطع دکترا در دانشگاه "ویسکانسن" امریکا مشغول شد. وی در آن‌جا با "جوئن شیبل" آشنا شد و آن‌ها با هم وارد رابطه شدند. "جوئن" در سال ۱۹۵۴ در سفری به زادگاه دوست‌پسرش، شهر "حُمص" حامله شد؛ آن هم در حالی که پدرش به شدت با ازدواج او با "عبدالفتاح" مخالف بود. درواقع "جوئَن" از خانواده‌ای مسیحی محافظه‌کار بود و نمی‌توانست خانواده‌اش را در خصوص ازدواجش با "عبدالفتاح جندلی" که یک مسلمانِ عرب بود، متقاعد کند.

سرانجام این زوج پیش از آن‌که "استیو" به دنیا بیاید از هم جدا شدند و "جوئن" که نمی‌خواست به تنهایی فرزندش را بزرگ کند، به سن‌فرانسیسکو رفت و در آن‌جا نوزادش را به یک زوج امریکایی به نام "پل رینهولد جابز" و "کلارا هاگوپیان" سپرد.

"استیو جابز" همواره پُل و کلارا را پدر و مادر خود معرفی می‌کرد و حتی در زندگی‌نامه‌ی خود نوشته آن‌ها «۱۰۰۰ درصد، پدر و مادر من بودند».

او ۴ سال قبل در اکتبر ۲۰۱۱ پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان، در سن ۵۶ سالگی از دنیا رفت. این در حالی است که "عبدالفتاح جان جندلی" هم‌چنان زنده است و در حال حاضر ۸۴ سال دارد.برگرفته: برگه تقاطع

موضوعات: عمومی, دانستنی, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید