اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » چرا ترکیه به جنگنده روس حمله کرد؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

چرا ترکیه به جنگنده روس حمله کرد؟

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 4 آذر 1394 | بازدیدها: 1388

0
به این نقشه نگاه کنید. به منطقه ای که ترکیه دو سالی هست اصرار دارد تا در آنجا یک منطقه پرواز ممنوع، یک منطقه امن تشکیل دهد. چیزی که تاکنون غرب زیر بار آن نرفته است و ترکیه هربار زخمی تر از قبل بر پیشنهاد خود اصرار می کند. اما چرا این منطقه تا این اندازه اهمیت دارد و چرا ترکیه دست به این ریسک بزرگ زد؟ ریسکی که اکنون به دردسری تازه برای ناتو و غرب تبدیل خواهد شد.

چرا ترکیه به جنگنده روس حمله کرد؟


یک - سوریه: حکومت ترکیه نمی خواهد منطقه مهم و استراتژیک حلب به دست ارتش سوریه بیفتد و کار جنگ سوریه را تمام شده ببیند بی آنکه خود در آینده سوریه نقش تعیین کننده ای داشته باشد. دروازه ورود اعضای داعش، جبهه النصره، جهادیست های غربی، کمک های مالی و تسلیحاتی، اردوگاههای آموزشی ارتش آزاد و همه و همه، مرزهای مشترک ترکیه با سوریه است. بخش عمده این مرزها اکنون در دست کردهای سوریه است. کردهایی که با ترکیه و هم پیمان ترکیه - بارزانی - سر سازش ندارند و به دردسر ترکیه تبدیل شده اند.


دو - کردها: دولت ترکیه نمی خواهد که کردهای کانتون عفرین به کوبانی متصل شود و اینگونه دیواری از کردها میان ترکیه و سوریه حائل شود. بر این اساس است که ترکیه با تحرکات کردها در این منطقه به شدت برخورد می کند اما با حضور داعش در این مناطق هیچ مشکلی ندارد. ترکیه می خواهد این منطقه را خط قرمز خود عنوان کند و آن را برای هدف آینده خود رزرو کند.


سه - بحران مهاجران: ترکیه برای تشکیل دادن منطقه پرواز ممنوع، و گذاشتن یک چاقو بر گردن سوریه و کردها، از بحران اخیر مهاجران که اغلب از این کشور به سمت اروپا سرازیر شده اند، بهترین استفاده را برده است و دائم تلاش میکند تا اعلام کند بهترین راه حل برای جلوگیری از سرازیر شدن مهاجرین و پناهجویان به سمت اروپا، تشکیل منطقه امن در درون خاک سوریه و نگه داشتن پناهجویان و آوارگان در خاک سوریه است. ترکیه پیش از حوادث پاریس و به ویژه پس از حوادث پاریس و هراس در کشورهای غربی، این ایده خود را محکم تر و قوی تر اعلام کرده است.


چهار - پیام به متحدین: ترکیه به متحدین خود در ناتو و غرب این پیام را فرستاده است که از حضور نظامی روسیه بسیار عصبانی است و این عصبانیت ترکیه باید مورد توجه متحدینش در ناتو قرار بگیرد، به ویژه آنکه حملات روسیه تمرکز ویژه ای بر آزادسازی مناطق استان حلب است.

نیروهای ایرانی نیز به طور متمرکز و ویژه در این عملیات " موسوم به عملیات محرم" مشارکت کرده اند تا هر چه سریعتر با تصرف کامل حلب، مرز ترکیه با سوریه را ببندند و گام های اصلی برای پیروزی نهایی را در جنگ سوریه بردارند.

تمرکز ویژه روسیه و ایران بر حلب به جای مثلا آزادسازی تدمر - پالمیرا - که می توانست برای روسیه، سوریه و ایران یک پرستیژ تبلیغاتی به همراه بیاورد، نشان از عمل گرایی ایرانی ها و روس ها در سوریه است. آنها این پرستیژ و آزاد کردن ویرانه های اپراطوری روم را نمی خواهند اما بستن "دروازه بحران" سوریه را می خواهند.

ترکیه اما از غربی ها می خواهد که هر طور هست به حساسیت ویژه ترکیه نسبت به این منطقه خاص، اهمیت دهند، صدای ترکیه را بشنوند و به کمک این عضو خود بیایند. ترکیه با این اقدام خود نشان داده است که می تواند به سادگی غرب را در سر یک دو راهی سخت و دشوار قرار دهد. ترکیه به خوبی از سردرگمی غرب نسبت به مسئله داعش و سوریه آگاه است. همان اندازه که غرب نسبت به سوریه سردرگم است نسبت به طرح ترکیه در سوریه مطمئن و مخالف است. آنهم با این دولت ناسیونالیست اردوغان در آنکارا، دولتی که دیگر همچون گذشته آن جایگاه را در چشم غربی ها ندارد.

اردوغان اما اکنون با حوادثی که در پاریس رخ داد و تروریست سوری که از میان پناهجویان خود را به اروپا رسانده بود دل بسته است که شاید در کنار پیشروی های ارتش سوریه و روسیه که مورد پسند غرب نیست، شاید آنکار اکنون بتواند غربی ها را وادار به جدی گرفتن طرح خود در سوریه کند.

ترکیه اما برای غرب در حال درست کردن دردسری است که غرب انتظار آن را نمی کشید. ترکیه می خواهد خود را به بازیگری مهم در مقابل محور ایران، سوریه و روسیه نشان دهد، هر سه این کشورها از نگاه غربی ها منفور هستند، هر سه در حال نزدیکتر شدن هستند اما آیا واقعا غربی ها آماده رویارویی بودند و در دل از اقدام ترکیه راضی هستند؟ این را باید در روزهای آتی دید.


پنجم - پیام به ایران و روسیه: دقیقا زمانی که پوتین در تهران به سر می برد و صحبت از ائتلاف محکم ایران و روسیه در قضیه سوریه است و رهبر ایران می خواهد از پایداری رای پوتین در سوریه اطمینان حاصل کند، ترکیه با سقوط یک جنگنده روس، و فیلم هایی که از آن تهیه کرده است و مشخص است برنامه ریزی شده بود، به تهران، جایی که رهبران ایران و روسیه حضور دارند این پیام را می فرستد که ما نیز در سوریه خط قرمزی داریم و بازی را تمام شده احساس نکنید.نویسنده: فرهمند علیپور

موضوعات: اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید