اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اسرائیل: گاز، نفت و مسائل منطقه شام

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

اسرائیل: گاز، نفت و مسائل منطقه شام

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 9 آذر 1394 | بازدیدها: 2760

0
اسرائیل: گاز، نفت و مسائل منطقه شاماگر تمام برنامه‌های اسرائیل درست پیش بروند، این کشور به یکی از صادرکنندگان عمده نفت و گاز تبدیل خواهد شد. میدان گاز طبیعی لویاتان در شرق مدیترانه که در دسامبر ۲۰۱۰ کشف شده است، عمدتاً “دور از سواحل اسراییل” توصیف شده است.

میدان گازی یافته شده برجسته‌ترین میدان در منطقه تحت بررسی حوزه لاونتینی بود که مساحت آن ۸۳ هزار کیلومتر مربع در منطقه شرق مدیترانه است. در معیت میدان تامار که در همان منطقه و در سال ۲۰۰۹ کشف شده است، چشم‌اندازی از یک منبع انرژی عظیم برای اسراییل، هوستون، Noble Energy تگزاس و شرکای Delek Drilling، Avner Oil Exploration و Ratio Oil Exploration محتمل است.

همچنین کمپانی استرالیایی وودساید پترولیوم در Perth، طی مذاکراتی که به نام “بالا و پایین” شناخته شده است، تفاهم‌نامه‌ای‌ برای سهام ۳۰ درصدی این پروژه امضا کرده است. حدسیاتی وجود دارد که وودساید از معامله خارج شود: “چرا که برنامه‌های اصلی خنک‌کردن گاز برای صادرات با تیرگی روابط ترکیه و اسراییل دنبال شدند. این برنامه‌ها اخیراً تغییر یافته و لوله‌کشی گاز به ترکیه آغاز شده است.”

اخیراً تخمین ذخایر میدان لویاتان از ۱۶٫۷ تریلیون فوت مکعب گاز (TCF) به ۱۹ تریلیون افزایش یافته است. Noble Vice رئیس شرکت کیت الیوت در این مورد عنوان داشت: “ما در حدود ۴۰ tcf گاز کشف کرده‌ایم و ۱۹ tcf از آن در حال صادر شدن به بازارهای منطقه‌ای و خارج از منطقه است. ظرف ۱۰ سال، شاهد افزایش صادرات به ۲ میلیارد فوت مکعب خواهیم بود و هم‌چنان به اکتشاف ادامه می‌دهیم”. هم‌چنین در وب سایت Michael Economides of energytribune.com تخمین زده شده است که احتمالاً ۶۰۰ ملیون بشکه نفت در این منطقه قابل برداشت است (“انرژی شرق مدیترانه- بازی بزرگ بعدی”).

با این حال اگر حتی این تخمین‌ها تا حد متوسط درست باشند، وزارت زمین‌شناسی ایالات متحده در “ارزیابی نفت کشف نشده و منابع گاز شرق مدیترانه” در سال ۲۰۱۰ نوشته است: “میانگین تخمین ما با استفاده از روش‌های ارزیابی زمین‌شناسی، ۱٫۷ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال و به طور متوسط ۱۲۲ ترلیون فوت مکعب گاز قابل استخراج در این منطقه است”.

با این وجود پترولیوم وودساید احتمالاً از اختلافات بیشتر می‌ترسد چرا که هم‌اکنون با دولت استرالیا درگیر است. این درگیری از منطقه تیمور شرقی و در رابطه با معادن انرژی و مواد معدنی در اعماق دریای تیمور نشأت گرفت؛ طی این درگیری، تیمور شرقی استرالیا را به اعمال شنود بر مقامات خود در طول مذاکرات بر سر توافق متهم نمود.

با این حال اثرات درگیری وودساید در تیمور شرقی را می‌توان در اتفاقات خوبی که در لویاتان و تامار پیش‌بینی می‌شود کم‌رنگ کرد. این منطقه بی‌دلیل حوزه لاونتینی خوانده نمی‌شود. با این‌که اسراییل آن را گنج عظیم خود می‌داند، همان‌طور که به خوبی در نقشه‌ها پیداست تنها بخشی از این ثروت در دریای متعلق به اسراییل واقع شده است. بخش عمده‌ای از آن همچنان ناشناخته باقی مانده است اما در حال حاضر بزرگ‌ترین اکتشافات، میان غزه و کرانه غربی رود اردن مشاهده شده است، به علاوه آن‌چه که در آب‌های لبنان و سوریه وجود دارد.

اسرائیل: گاز، نفت و مسائل منطقه شامسوریه در یک حرکت پیش‌دستانه در روز کریسمس اعلام کرد که طی قراردادی با روسیه، ۲۱۹۰ کیلومتر (۸۵۰ مایل) از سواحل مدیترانه را برای کشف گاز و نفت بررسی خواهد نمود… “این معاهده توسط روسیه تأمین مالی می‌شود و نفت و گاز باید در مقادیر تجاری کشف شود. مسکو هزینه‌های اکتشاف را می‌پردازد.”

وزیر نفت سوریه “علی عباس” در مراسم امضای این قرارداد گفت: این قرارداد ۲۵ ساله، چندین مرحله دارد.

سوریه به گونه‌ای فزاینده توسط تحریم‌های بین‌المللی فلج شده است؛ با شروع تهییج اذهان بین‌المللی توسط غرب در مارس ۲۰۱۱ تولید نفت این کشور، ۹۰ درصد کاهش یافت. تولید گاز در این کشور تقریباً نصف شده و از ۳۰ ملیون متر مکعب در روز به ۱۶٫۷ متر روزانه رسیده است.

گزارشات نشان می‌دهد که این معاهده ماه‌ها پس از مذاکرات طولانی میان دو کشور به نتیجه رسیده است. به نظر می‌رسد روسیه به‌عنوان یکی از حامیان دولت سوریه نقش مهمی در ثروت حوزه شام خواهد داشت.

لبنان با نقشه ارائه شده توسط اسرائیل از مرزهای آبی میان این دو کشور مخالف است؛ این کشور نقشه خود را در سال ۲۰۱۰ به سازمان ملل متحد ارائه داد. اسراییل ادعا می‌کند که لبنان سعی در کسب مجوز برداشت گاز و نفت از منطقه‌ای دارد که در انحصار اقتصاد اسراییل است.

خنده‌دار است که تصور کنیم انجام مذاکرات صلح در مناقشه مرزی دریایی مزبور، توسط ایالات متحده و [به سرپرستی] جو بایدن، معاون رییس جمهور، به‌ عنوان میانجی صادق، باعث خواهد شد که اسراییل دوباره به همسایگانش حمله نکند.

بایدن در بازدید از اسراییل در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد: “هنگامی که سخن از امنیت اسراییل در میان است، مطلقاً هیچ گونه فاصله‌ای میان ایالات متحده و اسراییل وجود ندارد” همچنین به هنگام ورود به اسرائیل گفت: “در خانه بودن خوب است”.

آمریکا طی ده‌ها سال “واسطه‌گری صلح” میان اسراییل و فلسطین، تنها راهی که در پیش گرفته است، جانب‌داری، ایجاد دام، و دورویی است. مشکلات میان آن‌ها همچنان ادامه دارد.

در مقوله دیوشناسی، لویاتان یکی از هفت شاه‌زاده جهنم است.


* - * - * - *


به این نقشه دقیق نگاه کنید. در بستر دریای میانزمینی (مدیترانه) یکی از بزرگترین میدان های گازی جهان کشف شده است که در برگیرنده سه خاستگاه می باشد. نخستین آن که به نام دلتا یاد می شود، در شمال کرانه های مصر قرار دارد. دومی که در جنوب قبرس قرار دارد، میان قبرس، ترکیه و سوریه مشترک است و سومی که لیوانت (شام) نام دارد، میان سوریه، ترکیه، لبنان، قبرس و اسراییل مشترک می باشد.

اسرائیل: گاز، نفت و مسائل منطقه شام


حالا برای انتقال این گاز به اروپا، سوریه حیثیت پل را دارد که باید پایپ لاین ها یا لوله های رسانایی گاز از راه آن بگذرد. همین گونه می توان گاز عربستان و قطر را نیز از راه ترکیه به اروپا رساند.

تنها مانع هم بر سر راه این پروژه اسد است. اگر اسد از سر راه برداشته شود، آن گاه غرب می تواند به تنهایی خاستگاه این عظیم را زیر کنترل بگیرد و با رساندن آن به اروپا از راه ترکیه وابستگی گازی اروپا به گاز روسیه پایان بخشد.

این گونه از سویی بهای گاز و نفت در جهان به پایین ترین تراز خواهد رسید و همین گونه جریان گاز روسیه به اروپا به پایین ترین حد ممکن خواهد رسید و این به معنای کاهش شدید تراز بازرگانی 400 میلیارد دالری روسیه و اروپا و یصع شدن دست روسیه از اروپا و زمینگیر شدن نه تنها روسیه، بل ایران هم است.

با براندازی اسد، جنگ بی درنگ برای محاصره ایران و راهیابی به آسیای میانه به عراق و افغانستان کشانده خواهد شد و صدها هزار تروریست به این دو کشور سرازیر خواهند شد. همین گونه می توانند ده ها هزار دیگر را به اوکرایین بفرستند.

از همین رو، سوریه و اسد برای روسیه و ایران و عراق و حتا مصر خط قرمز است که به هیچ رو از آن عقب نشینی نخواهند کرد. زیرا سرنوشت و هستی آنان با این مساله گره خورده است.

دیگر همه چیز حرف مفت است. ترکیه و عربستان و قطر و اردوغان و شیوخ عرب و داعش و القاعده و النصره و ...شیعه و سنی همه و همه ابزارهایی اند که به بازی گرفته می شوند.

تا کنون کشورهای بسیاری چون عراق، سوریه، لبنان و یمن بر سر این بازی ویران شده اند و اگر ترکیه دست از بازی خطرناک آموزش و پرورش و صدور تروریسم بر ندارد، دیر یا زود به سرنوشت این کشورها دچار خواهد شد.


منبع: گلوبال ریسرچ
ترجمه: پایگاه تحلیلی رصد
برگرفته: برگه عزیز آریانفر

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید