اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » پرسش های اقتصادی - بخش نخست

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

پرسش های اقتصادی - بخش نخست

نویسنده: ebtihaj | تاریخ: 28 شهریور 1393 | بازدیدها: 2201

0
پرسشهای اقتصادی1 درود و سلام
یکتن از دوستان، پرسشهای را برایمان فرستاده اند خواهان پاسخدهی به آنان بودند.
ما به پرسشهایشان پاسخ دادیم و همچنان آن پرسشها را همراه با پاسخهای ارائه شده اینجا خدمت شما هم میگذاریم، شاید شما هم از آن مستفید شوید.
(مجموعاً 10 پرسش هست که بنابر طویل بودن بعضی از پاسخها، ما آنرا در سه پست خدمت شما میگذاریم).

1- ضمانت نامه اعتبار صادرات چیست، و از آن چگونه استفاده میشود، خصوصیات آن چیست؟
پاسخ: ضمانت نامه اعتبار صادرات، نوعی از بیمه ایست که صادر کننده را در برابر عدم پرداخت وارد کننده محافظت میکند. این ضمانت نامه عموما از سوی آژانس یا اداره توسعه صادرات یک کشور صادر میشود. طوریکه این ضمانت نامه یک پوشش بیمه ی را بر نسبت هزینه و قیمت (ad valorem fee) ارائه میدهد که اعتبار وارد کننده و خطر (ریسک) کشوری را در نظر میگیرد.
خصوصیات آن اینست که خطرات احتمالی مربوط به وام گیرنده - خطرات تجاری (commercial risks) - یا کشور وام گیرنده - خطرات سیاسی (political risks) - را زیر پوشش قرار میدهد، همانند ورشکستگی سیاسی، عجز بازپرداخت، محدودیت در انتقال ارز، برنامه ریزی مجدد بدهی، سلب مالکیت، جنگ یا شورشهای سیاسی در یک کشور.

2- بیمه اعتبار صادراتی چیست و کدام ویژگی را دارد؟ نقش بیمه اعتبار صادراتی در حالت صادر نشدن مال تاجر چیست؟
پاسخ: بیمه اعتبار صادراتی نوعی از بیمه ی است که مطالبات خارجی بازرگانان را در برابر خطرات تجارتی و سیاسی که منجر به عدم پرداخت صورتحساب صادراتی میشوند را تحت پوشش قرار میدهد. ویژگی آن اینست که در صورت هرگونه محدودیت های سیاسی و بازرگانی، با داشتن این نوع بیمه، بازرگان از هر نوع خطرات احتمالی که منجر به عجز بازپرداخت میشود، مصئون میباشد و در ضمن اعتبار تجارتی بازرگان در خارج از کشور، همیشه مصئون و مستحکم باقی میماند.

3- تخفیف پیمان اسعاری چیست و در تجارت چگونه استفاده میشود؟
پاسخ: تعهد یا پیمان نامه ارزی عبارت است از تعهد انتقال ارز (اسعار) حاصل ازصدور کالا به کشور و تخفیف پیمان ارزی، عبارت از روشیست که بازرگانان یا شرکتهای بازرگانی برای محافظت از خطرات تبادله ارز در معاملات به ارز خارجی از آن استفاده میکنند.
زمانیکه یک سرمایه گذار تعهدی را برای پرداخت یا بازستانی پرداختها به ارز خارجی در یک زمان یا تاریخ معین آینده مینامید، و تاریخ پرداخت به ارز خارجی و آخرین تاریخ تخفیف پیمان ارزی بسر میرسند، سرمایه گذار مکلف به پرداخت نرخ تبادله ارز میگردد و آن زمان فروشنده یک نرخ تبادله در آینده را بدون هزینه پیش از پیش تعیین میکند.
بطور مثال یک بازرگان آمریکایی با یک بازرگان آلمانی امروز برای فروش لوازم الکترونیکی پیمان میبندد. براساس پیمان، خریدار یا وارد کننده باید در مدت شش ماه آینده به یورو پول فروشنده یا صادرکننده را بپردازد. در مدت شش ماه آینده، نرخ تبادله یورو در مقابل دالر بالا یا پائین میرود، برای از بین بردن خطرات یا کاستن عدم اطمینان در مورد جهت نرخ ارز، صادر کننده در ابتدا ممکن نرخ فروش به یورو و تسلیمی به دالر را تعیین کند. با این روش وی از تخفیف پیمان ارزی در ابتدای پیمان بازرگانی برای محافظت از نرخ یورو در مقابل دالر استفاده کرده است که فروشنده یا صادر کننده را از هر گونه تناوب نرخ ارزی پائینتر از نرخ پیمان محافظت میکند و اگر نرخ تبادله بالاتر از نرخ ذکر شده در پیمان باشد، را به واردکننده واگذار میشود.

4- جواز اسعاری چیست و در تجارت چگونه بکار میرود؟
پاسخ: جواز اسعاری یا مجوز ارزی، عبارت از جواز یا مجوزیست که از سوی بانک مرکزی یا نهاد مرکزی ارزی کشور برای شرکت ها یا بازرگانان برای ارائه خدمات اولیه نقد کردن چک و فروش حواله برای پرداخت هزینه ها و درگیری با فعالیت های مشابه ارزی، صادر میشود.
از جواز ارزی برای نقد کردن چک و فروش حواله جات در تجارت برای پرداخت هزینه ها استفاده میشود.

موضوعات: اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان, اقتصاد عمومی, بانکداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید