اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » پرسش های اقتصادی - بخش دوم

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

پرسش های اقتصادی - بخش دوم

نویسنده: ebtihaj | تاریخ: 28 شهریور 1393 | بازدیدها: 2026

0
پرسشهای اقتصادی
5- تعرفه گمرکی و عوارض گمرکی از هم چه فرق دارند و دولت در کدام حالات آنها را وضع میکند؟
پاسخ: تعرفه گمرکی عبارت است از مالیات یا عوارض بر کالاهایی که میان کشورها یا منطقه‌ها داد و ستد می‌شود و یا سیاست‌های دولتی ویژه‌ای که این گونه مالیات‌ در آن وضع میشود.
عریضه گمرکی عبارت از مالیات غیرمستقیم بر واردات و صادرات میان کشورها میباشد.
دولت برای محافظت از استقلالیت بازرگانی و همچنان حمایت از تولیدات داخلی و محدود ساختن ورود کالاهای خارجی از تعرفه و عوارض گمرکی بعنوان ابزارهای سیاسی استفاده میکند.


6- اگر دولت بخواهد تجارت را تشویق کند، اسعار را به تجار بفروش نمیرساند، آیا تجار میتوانند این اسعار را از بازار خریداری نمایند یا خیر؟
پاسخ: اگر دولت مستقیماً ارز به بازرگانان بفروش نرساند، بازرگانان میتوانند از بازار ارز با نرخ شناور ارز مورد نیاز خود را خریداری نمایند که عرضه و تقاضای ارز تعیین کننده قیمت آن میباشد. بنابرین افزایش عرضه یا کاهش تقاضای یک ارز در بازار موجب کاهش قیمت و افزایش تقاضا یا کاهش عرضه موجب افزایش قیمت ارز مورد معامله می‌شود.


7- ارزش واقعی پول از روی کدام معیارها تعیین میشود؟
پاسخ: معیارها یا شاخصهای اقتصادی که ارزش واقعی پول در یک کشور را تعیین میکنند عبارت اند از: تولید ناخالص ملی، توزیع درآمد، نرخ ارز، نرخ مسکن، نرخ تورم، نرخ بهرهٔ بانک‌ها، حجم سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و مصرف سرانه در آن کشور.


8- آیا در طول سالها صادرات افغانستان تشویق شده؟ و اگر شده با استفاده از کدام روشها و سیاستها؟ با تخفیف، بیمه، ضمانت نامه، کمک های نقدی و آیا گاهی دولت افغانستان بخاطر کم کردن واردات اقداماتی را انجام داده؟
پاسخ: بله، اداره صادرات افغانستان فعالیتهای كه منجر به رشد صادرات افغانستان بشود انجام می دهد، از قبیل تشویق صادرات و پیدا كردن بازار‌، دور كردن موانع از سر راه صادرات، ارائه زمینه های دسترسی به وام ها و ضمانت نامه های بانکی برای تولید کنندگان و صادر کنندگان و بالا بردن ظرفیت صادركننده ها. همچنان هر نوع مالیه بجز بر سنگهای معدنی بالای تمام اقلام صادراتی معاف است. همچنان دولت افغانستان توافقنامه های تجارتی و ترانزیتی را با کشورهای همسایه به امضا رسانیده است که بر اساس آن ترانزیت کالاهای صادراتی افغانستان از طریق این کشورها به سایر کشورهای جهان سهل تر گردیده است.
یكی از سیاست های اقتصادی دولت بالا بردن تعرفه های گمركی از اول حمل سال 1383 بود كه دولت با این سیاست خود دو پلان را می خواست به پیش ببرد: اول افزایش سرمایه گذاری در كشور و دوم بهبود بخشیدن بیلانس تجارت یعنی كمتر كردن واردات و بیشتر كردن صادرات اما نه تنها این اهداف برآورده نشد بلكه این سیاست به ضرر كشور نیز تمام شد. چون به هر اندازه كه تعرفه های گمركی بالا رود تجار مبلغ اضافه شده را بالای قیمت كالا وضع می كنند و در این میان متضررین اصلی مستهلكین می باشند. و همچنین این سیاست موجب ضربه زدن به سكتور صنعت نیز شد. مثلا در ابتدا مواد اولیه مورد نیاز مردم مانند آرد، روغن، برنج و غیره از تعرفه های گمركی معاف بودند اما در سال 1383 برای این مواد 7% تعرفه وضع شد و بعداً به 5% و بالاخره به 1% كاهش یافت كه این نشانگر سیاست اشتباه دولت می باشد. و همچنین از عواقب منفی این سیاست می توان به كاهش 40 تا 50% حجم تجارت اشاره نمود.همچنین یكی دیگر از سیاست های اقتصادی نادرست دولت اینست كه بالای مواد خام و مواد ضروری كشور تعرفه وضع می كند و همچنین به ورود بیش از اندازه كالاهای غیر ضروری راه را باز كرده است.

موضوعات: اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان, اقتصاد عمومی, بانکداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید