اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » برندگان و بازندگان اقتصاد جهان در سالی که گذشت

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

برندگان و بازندگان اقتصاد جهان در سالی که گذشت

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 14 دی 1394 | بازدیدها: 879

0
در سال 2015 میلادی، عملکرد راکد بازارها حتی با تزریق نقدینگی بانک‌های مرکزی ادامه داشت، قیمت نفت دوباره سقوط کرده و تورم در حد متوسطی بوده است.

سال 2015 همچنین سالی با عملکردهای متفاوت بوده است. در حالی که قیمت کالاهای اساسی در بازارهای درحال ظهوری چون برزیل و روسیه به شدت افت کرده است، در دیگر اقتصادهای در حال ظهور مانند هند و ویتنام این روند به شدت صعودی بوده است. در دنیای توسعه یافته، رشد آمار اشتغال آمریکا منجر به این شد تا فدرال‌رزرو برای اولین بار از سال 2006 تصمیم به سفت و سخت‌تر کردن سیاست پولی خود بگیرد.

بلومبرگ نگاهی اجمالی به برندگان و بازندگان سال 2015 انداخته است: در اقتصادهای پیشرفته، کشورهای اروپایی کوچک‌تر بهترین عملکرد را داشته‌اند. اقتصاد ایرلند در سه‌ماهه چهارم سال جاری رشدی 7 درصدی داشته (حتی سریع‌تر از چین) که بسیار بیش از رشد 1.6 درصدی منطقه یورو در مدت مشابه بوده است.

برندگان و بازندگان اقتصاد جهان در سالی که گذشت


بر خلاف ایرلند،‌ تصویر اقتصادی فنلاند به شدت متفاوت است. شمالی‌ترین عضو اتحادیه اروپا، که به دلیل کمک مالی به یونان از سوی منتقدان تحت فشار بود، با مشکلاتی در صنایع اساسی خود نظیر کاغذسازی رنج می‌برد. علاوه بر این تقاضای ضعیف صادرات از سوی روسیه نیز به اقتصاد این کشور ضربه زده است.

در دنیای بازارهای درحال ظهور، عملکرد برجسته در اختیار ویتنام، تانزانیا و چین بوده است. حتی پس از سقوط 5 هزار میلیارد بازار سهام و چیزی که از آن به عنوان کندترین رشد اقتصادی در 25 سال اخیر یاد می‌کنند، رشد کلی تولید ناخالص داخلی چین در مقایسه با همتایان خود به نسبت قدرتمند باقی مانده است. اقتصاد هند نیز سریع‌تر از حد انتظار توسعه یافته است.

برندگان و بازندگان اقتصاد جهان در سالی که گذشت


بدترین عملکرد از آن مظنونین همیشگی بوده است. روسیه به دلیل قیمت پایین نفت بدترین افت اقتصادی خود را در دو دهه اخیر تجربه کرده است. اقتصاد برزیل به دلیل قیمت پایین کالاهای اساسی،‌ آشفتگی‌های سیاسی و رسوایی فساد مالی و کمبود بودجه به شدت زمین‌گیر شده است. غایب مهم این لیست ونزوئلا است. چرا که بانک مرکزی آماری از تولید ناخالص داخلی این کشور برای سال جاری منتشر نکرده است.

ژاپن به دلیل رکودی که تا به حال تجربه نکرده بود، تحت توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. بازنگری آمار بدان معناست که تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم بیش از چیزی که تصور می کردند، رشد داشته است و این یعنی سومین اقتصاد بزرگ دنیا از دومین سال بحران اقتصادی در سه سال اخیر رهایی پیدا کرده است. برخی اقتصاددانان اعلام کردند که عملکرد اقتصاد ژاپن نشان می‌دهد که این کشور به طور کلی در مسیر بهبود قرار گرفته است حتی اگر چالش‌های زیادی همچنان باقی مانده باشد.

برندگان و بازندگان اقتصاد جهان در سالی که گذشت


با فاصله گرفتن از ارقام GDP، مشاهده می‌شود که آمار اشتغال در دنیا تصویر پیچیده‌ای را ارائه می‌کند. کمترین نرخ بیکاری در دنیا در کشورهایی نظیر ژاپن و سوئیس و یا تایلند و سنگاپور بوده است ولی کشورهای غرب اروپا همچنان با سطوح بالایی از بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند. نرخ بیکاری دو رقمی در یونان و اسپانیا نمایانگر چالش‌های پیش روی این کشورها خواهد بود.

برندگان و بازندگان اقتصاد جهان در سالی که گذشت

برگرفته: اقتصاد نیوز

موضوعات: اقتصاد جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید