اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » کارنامه بازارهای جهانی در سال 2015 به‌روایت 4 نمودار

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

کارنامه بازارهای جهانی در سال 2015 به‌روایت 4 نمودار

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 17 دی 1394 | بازدیدها: 1182

0
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، نفت خام در سال 2015 میلادی در حدود 36 درصد افت قیمت را تجربه کرده است. این در حالی است که عرضه مازاد، قیمت نفت را به پایین‌ترین سطح 11 سال اخیر خود نیز رسانده بود. چشم انداز قیمت نفت برای سال 2016 همچنان تیره و تار باقی مانده است.

شاخص کالای CRB توماس رویترز با سقوط 24 درصدی در سال جاری به کمترین سطح 6 سال اخیر خود رسید.

کارنامه بازارهای جهانی در سال 2015 به‌روایت 4 نمودار


در میان واحدهای پولی، دلار آمریکا بعد از افزایش نرخ بهره آمریکا برای اولین بار در نزدیک به یک دهه اخیر به شدت تقویت شده است. در پی کاهش قیمت کالاها و تقویت دلار، دارایی‌های بازارهای در حال ظهور نیز به شدت ضربه خورده‌اند. در میان دیگر ارزهای معاملاتی، پزو آرژانتین و رئال برزیل با افتی بیش از 30 درصد در برابر دلار، راند آفریقای جنوبی، لیره ترکیه و روبل روسیه با کاهش ارزش 18 درصدی، 5 واحدپولی بودند که بدترین عملکرد را در سال جاری داشته‌اند.

کارنامه بازارهای جهانی در سال 2015 به‌روایت 4 نمودار


در بازارهای سهام، دانمارک با رشد 30 درصدی در شاخص MSCI، بهترین عملکرد را در بازارهای توسعه یافته به نام خود ثبت کرد. این در حالی بود که شاخص‌های آمریکا رشد ناچیزی را تجربه کردند. شاخص جهانی MSCI افتی 2 درصدی را در سال 2015 به ثبت رساند.

کارنامه بازارهای جهانی در سال 2015 به‌روایت 4 نمودار


در میان بازار سهام کشورهای در حال ظهور، مجارستان با رشد 35 درصدی بهترین عملکرد را داشت و این در حالی بود که اکثر کشورها سال را با سرخ‌پوشی به اتمام رساندند.

کارنامه بازارهای جهانی در سال 2015 به‌روایت 4 نمودار


در آسیا، شاخص نیکی ژاپن با رشد 9.1 درصدی بیشترین تاثیر روی شاخص MSCI داشته است و این در حالی است که شاخص سهام آسیا-پاسیفیک خارج ژاپن سال را با کاهش 12 درصدی به پایان رساند.

علی رغم تابستانی وحشتناک که بازارهای جهانی را تارومار کرد، چین بهترین عملکرد شاخص بازارهای در حال ظهور منطقه را در سال 2015 به ثبت رساند، شاخص کمپوزیت شانگهای و شاخص CSI300 به ترتیب رشد 10.5 درصدی و 6.6 درصدی را تجربه کردند. نیوزلند نیز با صعود 13.5 درصدی، بهترین عملکرد را در بازار توسعه یافته آسیا-پاسیفیک داشته است.برگرفته: اقتصاد نیوز

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید