اندیشکده اقتصاد » اقتصاد » چرا اقتصاددانان ثروتمند نیستند؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

چرا اقتصاددانان ثروتمند نیستند؟

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 26 دی 1394 | بازدیدها: 2147

0
چرا اقتصاددانان ثروتمند نیستند؟تارنمای «مجمع جهانی اقتصاد» مضمون جالبی از وبلاگ اقتصادی بانک مرکزی نیویارک را تحت نام «کی میخواهد ثروتمندترین اقتصاددان شود؟» را منتشر ساخته است. نویسنده این مضمون تلاش ورزیده تا به این پرسش پاسخ بیابد که « چرا اقتصاددانان ثروتمند نیستند؟ »

ثروتمندترین اقتصاددانیکه تابحال گذشته، دیوید ریکاردو (1772 تا 1823) بوده است که نخست ثروتمند شد، بعداً اقتصاددان. او کاروبار خرید و فروش سهام را داشت که خودش در عوض دلال مالی، حسابات خود را خرید و فروش میکرد.

حین مرگش، ثروت او بالغ بر 100 ملیون دلار (ارزش امروزی) بود.
این پرسشی را ایجاد میکند که چرا اقتصاددانان ثروتمند نمیشوند؟

یک مقاله در تارنمای اینویستوپیدیا تلاش ورزیده تا به این پرسش پاسخ بدهد. براساس این مقاله، اقتصاددانان همواره نظریه پردازی میکنند، نه عمل گرایی. اگرچه تعدادی از آنها پولهای هنگفتی را از راه تحلیل مالی در بورسهای سهام بدست می آورند، اما فقط زمانی به این پول دست می یابند که بازار برخلاف مدل های طرح کرده آنها نرود!

روبرت سکستون در کتابش تحت عنوان « کاوش اقتصاد » مینویسد: "اگر هدف تان از اقتصاد خواندن، رسیدن به ثروت هست، شما ناامید خواهید شد. اگرچه زندگی بسیاری از اقتصاددانان بسیار بارفاه و آسایش هست، اما تعداد اندکی از آنان ثروت شان را مدیون علم اقتصاد شان هستند. درحقیقت اگر اقتصاددانان کدام رمزی برای کسب ثروت را یاد میداشتند، آنها نخست از همه، آنرا به مفاد مالی خودشان بکار میبردند..... سخن کوتاه، اقتصاد لازما شما را ثروتمند نخواهد ساخت، اما شما را از بعضی تصامیمی که منجر به فقر شما می‌شوند، جلوگیری خواهد کرد."

به هر صورت، ریکاردو بخاطر ثروتش معروف نشد، بلکه بخاطر بعضی از نظریات بسیار مهم اقتصادی اش از جمله نظریه مزیت نسبی (ویدیوی یک دقیقه‌ی) و نظریه اجاره بها (ویدیوی دو دقیقه‌ی) مشهور شد.منبع: مجمع جهانی اقتصاد
برگردان: اندیشکده اقتصاد و سیاست

موضوعات: اقتصاد, اقتصاد عمومی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید