اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » فقیرترین کشورهای آسیا در سال 2015

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

فقیرترین کشورهای آسیا در سال 2015

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 30 دی 1394 | بازدیدها: 1188

0
فقیرترین کشورهای آسیا در سال 2015ریچست‌لایف‌استایل نگاهی اجمالی به فقیرترین کشورهای آسیا با توجه به برآورد سرانه تولیدناخالص داخلی (بر اساس شاخص برابری قدرت خرید) آنها انداخته است. بر این اساس، فهرست 15 کشور فقیر آسیا عبارت است از:

15. اندونزی
سرانه GDP معادل 5214 دلار
اندونزی یک کشور در حال توسعه است. با این وجود رشد اقتصادی ثابت این کشور منجر به کاهش تدریجی فقر کلی در این کشور شده است. فرصت‌های زیادی برای رشد در اندونزی وجود دارد.


14. فیلیپین
سرانه GDP معادل 4682 دلار
فقر همچنان به عنوان یک مشکل اجتماعی بحرانی در فیلیپین باقی مانده است. بیش از 25 درصد از جمعیت این کشور زیر خط فقر قرار دارند. رشد جمعیتی مدیریت‌نشده یکی از اصلی‌ترین دلایل فقر در فیلیپین محسوب می‌شود.


13. هندوستان
سرانه GDP معادل 4307 دلار
فقر در سراسر هند، بزرگترین کشور دموکرات دنیا وجود دارد. در واقع فقر در هند واقعیتی تاریخی است. با این وجود، بعد از سال 1991، نوآوری‌های موجود در سلامت غذایی و رشد اقتصادی سریع باعث کم شدن فقر در هندوستان شده است.


12. ازبکستان
سرانه GDP معادل 4038 دلار
ازبکستان یک کشور ثروتمند با مردمانی فقیر است. این کشور در نظر دارد تا به یک کشور بازار محور تبدیل شود.


11. ویتنام
سرانه GDP معادل 4001 دلار
ویتنام یک کشور در حال توسعه تلقی می‌شود. سوءتغذیه و فقر در این کشور برای مدت زیادی وجود داشته است. با این حال، رشد اقتصادی بالای ویتنام در اولین دهه قرن حاضر باعث کاهش چشمگیر فقر در این کشور شده است.


10. پاکستان
سرانه GDP معادل 3144 دلار
مطابق با شاخص توسعه انسانی، 60.3 درصد از مردم پاکستان با کمتر از 2 دلار در روز زندگی می‌کنند. توزیع ثروت در پاکستان به شدت نامتاوزن بوده است. قشر مرفه 10 درصدی جمعیت این کشور 27.6 درصد درآمد و قشر فقیر 10 درصدی 4.1 درصد درآمد را از آن خود کرده‌اند.


9. لائوس
سرانه GDP معادل 3100 دلار
بیش از یک سوم از جمعیت لائوس زیر خط جهانی 1.25 دلار در روز زندگی می‌کنند. با وجود این که لائوس از رشد اقتصادی سریع بهره می‌برد، همه اقشار جامعه این مزایا را احساس نمی‌کنند.


8. قرقیزستان
سرانه GDP معادل 2380 دلار
فقر و سوءتغذیه مهمترین معضلات این کشور استقلال یافته از شوروی سابق است. تقریبا نیمی از جمعیت قرقیزستان زیر خط فقر به سر می‌برند. بسیاری از اوقات بحران گرسنگی در این کشور به وسیله بلاهای طبیعی شدت می‌گیرد.


7. تاجیکستان
سرانه GDP معادل 2373 دلار
نزدیک به 50 درصد جمعیت تاجیکستان فقیر هستند. اقتصاد این کشور بعد از جنگ داخلی هرگز بهبود نیافته است. فقر در سراسر تاجیکستان گسترده است. وقوع حوادث طبیعی تنها به مشکلات می‌افزاید.


6. یمن
سرانه GDP معادل 2351 دلار
یمن کمترین مقدار شاخص توسعه انسانی را در میان کشورهای عربی به خود اختصاص داده است. بیش از 45 درصد از جمعیت یمن در فقر مطلق به سر می‌برند. برنامه‌های بسیاری برای بالابردن استاندارد زندگی مردم در حال اجراست ولی اکثر آنها برای برطرف کردن نیازهای مردم کافی نیستند.


5. نپال
سرانه GDP معادل 2310 دلار
نپال همچنان در حال مبارزه برای غلبه بر میراث 10 ساله قیام مائویست است. عدم ثبات سیاسی مهمترین دلیل فقر در نپال به شمار می‌آید.


4. پاپوا گینه نو
سرانه GDP معادل 2283 دلار
پاپو گینه نو کشوری غنی از منابع با درآمد پایین‌ است. در حدود 40 درصد از جمعیت کشور در فقر به سر می‌برند. کمبود فرصتهای شغلی رسمی برای جمعیت جوان جویای کار یکی از مهمترین دلایل فقر در این کشور قلمداد می‌شود. در حال حاضر این کشور اهداف توسعه هزاره سوم را دنبال نمی‌کند


3. بنگلادش
سرانه GDP معادل 2083 دلار
جمعیت متمرکز بنگلادش با مشکلات بسیاری از قبیل،‌ عدم ثبات سیاسی، سیل، زیر ساخت ضعیف، عرضه نیروی ناکافی و فساد دست و پنجه نرم می‌کند.


2. میانمار
سرانه GDP معادل 1711 دلار
حکومت سلطنتی در جنوب شرق آسیا یکی از فقیرترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید. اقتصاد این کشور به کشاورزی و صادرات وابسته است. سوءمدیریت اقتصادی یکی از اصلی‌ترین دلایل فقر در میانمار است.


1. افغانستان
سرانه GDP معادل 1177 دلار
جنگ در این کشور اثرات منفی بسیاری روی استاندارد زندگی مردم افغانستان وارد کرده است. حکومت پیچیده بین‌المللی و حمله شورشیان افغانستان را به فقیرترین کشور آسیا تبدیل کرده است. زنده‌ماندن در این کشور به عنوان اصلی‌ترین جنگ برای مردمانش (به ویژه زنان و کودکان) تلقی می‌شود. این کشور با چالش‌های اساسی نظیر کمبود تسهیلات بهداشت و درمان، زیرساخت‌های ضعیف، بهداشت زیر سطح استاندارد و کمبود آب پاک دست و پنجه نرم می‌کند.برگرفته: اقتصاد نیوز

موضوعات: اقتصاد جهان, افغانستان و جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید