اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » هند نخستین کشور آسیایی، به مریخ دسترسی یافت!

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

هند نخستین کشور آسیایی، به مریخ دسترسی یافت!

نویسنده: ebtihaj | تاریخ: 3 مهر 1393 | بازدیدها: 1517

0
برنامه هندی مریخدیروز روز بزرگی برای کشور و ملت هند بود. اولین ماهواره ساخت این کشور به مدار مریخ رسید و گردشش پیرامون این سیاره سرخ رنگ را آغاز کرد.
این دستاورد بزرگی برای دانشمندان هندی هست که در نخستین تلاش خود، ماهواره ساخت خود بنام منگلیان (Mangalyaan) را به این سیاره پرماجرا برسانند. در ضمن این ارزان ترین برنامه مریخ پیماست که حدود 47 ملیون دالر هزینه برداشته است و در مقایسه با 671 ملیون دالر هزینه سازمان ناسا، هزینه بسیار ناچیزی است.
در ماه جون گذشته، نخست وزیر هند، نریندرا مودی مدعی شده بود که دانشمندان هند با هزینه کمتر از فیلمسازان هالیوود، ماهواره فضاپیمای خود را به مریخ خواهند رساند. (ساخت فیلم Gravity که در مورد فضانوردان معلق در فضا هست، حدود 100 ملیون دالر هزینه برداشت.)

اما هند چطور هزینه این برنامه را کم کرد؟
دانشمندان فضایی هند میگویند آنها از فناوریهای ساخت هند در این ماهواره استفاده نموده اند که نسبت به فناوریهای فضانوردی آمریکایی، اروپایی و روسی ارزان تر است، در ضمن حجم و وزن این ماهواره بسیار کوچکتر از همقطاران آمریکایی و اروپایی اش است - حدود 15 کلوگرام - و هزینه سوخت آن هم خیلی کمتر از سایرین است. برای این کار نخست این ماهواره در مدار زمین قرار داده شد تا نیروی حرکتی کافی برای حرکت بسوی مریخ پیدا کند، و سپس بسوی مریخ پرتاب گردید.

برنامه مریخی هند


بودجه سازمان فضانوردی هند سالانه حدود 1.2 ملیارد دلار هست، در حالیکه این مقدار برای سازمان فضانوردی آمریکا (ناسا) حدود 17.5 ملیارد دلار سالانه است.

موضوعات: اقتصاد جهان, انفوگرافی, تکنولوژی و فناوری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید