اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » فساد در جهان؛ افغانستان بازهم در میان سه بدترین

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

فساد در جهان؛ افغانستان بازهم در میان سه بدترین

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 7 بهمن 1394 | بازدیدها: 1161

0
در گزارش«شاخص درک فساد 2015» که بروز چهارشنبه، از سوی نهاد «ترانسپرنسی انترنشنل یا شفافیت بین المللی» منتشر شد، کشورهای افغانستان، کوریای شمالی و سومالیا سه فاسدترین دولت در میان ۱۶۷ دولت جهان رده بندی شده اند. کوریای شمالی و سومالیا هر کدام با دریافت فقط هشت امتیاز مشترکاً جایگاه فاسدترین دولت جهان را از آن خود کرده اند.

فساد در جهان؛ افغانستان بازهم در میان سه بدترین


شفافیت بین المللی، نهاد غیردولتی مستقر در آلمان که این گزارش را تهیه می کند، گفته است که با وجود مصرف میلیاردها دالر، فساد هنوز به گونه‌ی گسترده در نهادهای عامه و حکومتی افغانستان وجود دارد.

اگر چه رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان بر شدت مبارزه شان بر ضد فساد اداری تاکید داشته اند، اما نهاد شفافیت بین الملل شمارش امتیاز ضد فساد در این کشور را در مقایسه با سال های گذشته افزایش نداده است.

افغانستان در یک دههء گذشته همواره در تهء فهرست جهانی فساد جا گرفته و در سال ۲۰۱۴ هم در میان ۱۷۵ دولت، سومین دولت فاسد شناخته شده بود. در سال ۲۰۱۳ افغانستان در میان ۱۷۷ دولت جایگاه ۱۷۵ (دومین دولت فاسد) رده بندی شده بود.

در همسایگی افغانستان در میان ۱۷۶ دولت جهان کشور پاکستان در رده ۱۱۷، ایران در رده ۱۳۰، چین در جایگاه ۸۳، تاجیکستان هم در رده ۱۳۶، ترکمنستان در رده ۱۵۴، و اوزبیکستان هم در جایگاه ۱۵۳م رده بندی شده اند. به این ترتیب، افغانستان فاسدترین دولت در منطقه نیز معرفی شده است.

شفافیت بین الملل گفته است که هیچ کشوری در جهان عاری از فساد اداری نیست. با آنهم حد فساد اداری و چگونگی درک شهروندان از موجودیت آن در نقاط مختلف جهان متفاوت است.


پاکترین ها

سه کشور اروپایی دنمارک، فنلند و سویدن به ترتیب پاکترین دولت های جهان از فساد خوانده شده اند.

فساد در جهان؛ افغانستان بازهم در میان سه بدترین


دولت شاهی قطر پاکترین در میان دولت های مسلمان رده بندی شده است که در فهرست جهانی جایگاه ۲۲ را به خود اختصاص داده است - جایگاهی که حتی بهتر از فرانسه و چندین کشور اروپایی میباشد.

ایالات متحده امریکا در جایگاه ۱۶ در وضعیت بدتر از کشورهای بریتانیا و آلمان اما بهتر از جاپان (۱۸) قرار گرفته است.

سازمان شفافیت بین المللی هشدار داده است با آن که میزان فساد در کشورهای توسعه یافته کم است اما رابطه آنها با فساد کاملاً نگسیخته است.

به گونهء مثال، سویدن سومین دولت پاکیزۀ جهان را دارد اما یک شرکت نیمه دولتی سویدن متهم به پرداخت میلیون ها دالر رشوه برای گرفتن قرارداد تجارتی در ازبیکستان است.

شفافیت بین الملل گفته است که فساد اداری افراد فقیر و نیازمند را بی رحمانه متضرر می سازد و در بسیاری موارد فرصت های آموزش، صحت و رشد میلیون ها فرد را از بین می برد.فهرست کامل

فساد در جهان؛ افغانستان بازهم در میان سه بدترینبرگرفته

موضوعات: اقتصاد جهان, افغانستان و جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید