اندیشکده اقتصاد » اقتصاد » 3 توصیه مالی مفید به زوجین

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

3 توصیه مالی مفید به زوجین

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 21 بهمن 1394 | بازدیدها: 1887

0
پول خوشبختی نمی‌آورد، اما روابط را پیچیده می‌کند

3 توصیه مالی مفید به زوجینهمه می‌گویند پول نمی‌تواند خوشحالی و خوشبختی بخرد، اما قطعا می‌تواند روابط زناشویی را پیچیده کند. مشکلات مالی، اغلب منشا اصلی عدم توافق میان زوجین و اصلی‌ترین عامل طلاق محسوب می‌شود. با این حال، این بدان معنا نیست که زوجین به کلی از این موضوع بگذرند.

به‌گزارش اقتصادنیوز، به‌ نقل از پایگاه اینترنتی چیت‌شیت، نتایج یک مطالعه ازسوی موسسه فیدلیتی نشان می‌دهد تعداد زیادی از زوجین آمریکایی باید اولویت‌های مالی خود را با یکدیگر همراه و همزمان کنند. در این مطالعه، 51 درصد از زوجین گه‌گاه یا حتی دائما، بر سر مسایل مالی با یکدیگر مشاجره داشته‌اند. از همه بدتر اینکه، 38 درصد از آنها، هرگز تلاش نکرده‌اند مسایل مالی خود را به صورت مشترک و به شیوه مورد توافق طرفین، حل و فصل کنند. در حقیقت، از هر 10 زوج، چهار زوج، حتی بر سر شیوه زندگی مورد انتظار خود برای ایام بازنشستگی اتفاق نظر ندارند.

«لورن بروهارد»، مدیر بخش بازنشستگی موسسه فیدلیتی می‌گوید: این واقعیت که زوجین بر سر مسایل مالی باهم اتفاق نظر نداشته باشند، چیز عجیبی نیست؛ اما فهمیدن اینکه بسیاری از آنها واقعا این مشکلات را حل نمی‌کنند، منشا نگرانی خواهد بود. همان‌طور که زوجین برای هر مساله‌ای در زندگی خود برنامه‌ریزی و هدف‌سازی می‌کنند، برنامه‌ریزی مالی نیز باید به یکی از مهمترین اهداف آنها و بخشی از مکالمات روزمره میان طرفین بدل شود.

در ادامه، نظر شما را به سه نکته آسان و در عیم حال مفید جلب می‌کنیم که رعایت آنها می‌تواند شرایط مالی شما را به شدت تغییر دهد.


ارتباط کلامی را فراموش نکنید
در فرآیند روابط زناشویی، درجات مختلفی برای صحبت کردن و ارتباط کلامی میان زوجین وجود دارد. در ابتدا، باید عادت‌های مالی طرف مقابل را بشناسید. آیا همسرتان شخصیتی پرخرج دارد یا اهل پس‌انداز است؟ اگر با فردی مواجه شدید که عادتهای مالی او کاملا با شما در تضاد است، احتمالا در ادامه زندگی مشکلات جدی‌تری خواهید داشت بخصوص اگر سعی نکنید خیلی رک و صریح در این باره با او صحبت کنید. هرچه روابط زناشویی به جلو می‌رود، باید در صحبت کردن راجع به اهداف بلند مدت مالی نظیر خرید خانه، تشکیل خانواده و رویاهای دوران بازنشستگی خجالت را کنار بگذارید. این مذاکرات و صحبت‌ها نباید منجر به عهدشکنی یا جاخالی دادن از مسئولیت‌ها باشد بلکه همین که انتظارات طرف مقابل را به موقع بشناسید، کمک بسیاری به شما خواهد کرد.


تعیین نقش کنید
هریک از زوجین، باید مسئولیت‌های خود را بشناسند. زوجین باید در همان ابتدا تصمیم بگیرند که چه کسی مسئول پرداخت قبوض، پاس کردن چک‌ها، پس‌انداز برای سفر، پرداخت اقساط و سرمایه‌گذاری برای آینده است. حتی ممکن است لازم باشد بعضی از زوجین یک طرف را به عنوان مسئول پرداخت اقساط و بدهی‌های ماهانه انتخاب کنند در حالی که طرف مقابل تنها بدهی‌های سه‌ماهه یا سالانه را می‌پردازد. بنابراین، طرفین هردو در جریان هزینه‌های زندگی قرار خواهند داشت و بدین ترتیب ارزش پول را بهتر درک می‌کنند.

البته نباید فراموش کرد که وقتی صحبت از مدیریت مسایل مالی می‌شود، همه زوج‌ها این شانس را ندارند که شریکی کاملا برابر و هم‌پا از نظر انجام مسئولیت‌های مالی داشته باشند با این حال، موسسه فیدلیتی اشاره می‌کند که حتی اگر یکی از زوجین، مسئولیت بخش وسیعی از وظایف مالی را داشته باشد، طرف مقابل باید این شرایط را درک کرده و سایر مسئولیت‌های خانوادگی را به عهده بگیرد. این درست زمانی است که اهمیت صحبت کردن و هم‌کلامی زوجین بیش از پیش نمود پیدا می‌کند.


برنامه و نقشه مشخصی داشته باشید
به محض اینکه توانستید از هنر مذاکره و هم‌صحبتی با همسرتان نهایت بهره را ببرید و نقش‌های خود و او را مشخص کردید، باید با تعریف یک برنامه، به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت دست یابید. این نکته را به خاطر داشته باشید که این اهداف باید براحتی قابل ارزیابی و دست‌یافتنی باشند. در میان مسایل دیگر، باید تصمیم بگیرید که هرماه چه میزان از درآمدهایتان باید صرف پس‌انداز، بدهی‌ها و ایام بازنشستگی شود. البته، هزینه تفریح و مواردی از این دست را نیز فراموش نکنید. اما یک خبر خوب اینکه بنا بر اعلام بانک HSBC، حدود 77 درصد از مردم، به نحوی برنامه مالی خاص خود را دارند؛ در نتیجه آنهایی که اهداف مالی دارند، بیشتر پس‌انداز می‌کنند.نوشته: محسن عارفی
برگرفته: اقتصاد نیوز

موضوعات: اقتصاد, اقتصاد عمومی, کارآفرینی, رموز موفقیت, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید