اندیشکده اقتصاد » اقتصاد » پاسخ به یک سوال مهم در زندگی مشترک: آیا زوجین باید جیبشان را یکی کنند؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

پاسخ به یک سوال مهم در زندگی مشترک: آیا زوجین باید جیبشان را یکی کنند؟

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 24 بهمن 1394 | بازدیدها: 1511

0
پاسخ به یک سوال مهم در زندگی مشترک: آیا زوجین باید جیبشان را یکی کنند؟«هرچی تو داری مال خودت، هرچی هم من دارم مال خودم!»؛ این جمله، یک تعبیر جوک‌گونه از جمله معروف «هر آنچه که دارم از آن تو و هرآنچه که داری از آن من» است که زوجین در هنگام ازدواج به زبان می‌آورند. اما همانطور که می‌دانید، در پس هر لطیفه‌ای نیز یک حقیقت نهفته است. اما سوال اصلی این است که زوجین چگونه می‌توانند بدون اینکه استقلال خود را از دست ندهند، مسایل مالی خود را مدیریت کنند؟

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اینترنتی کردیت، یکی از سوالات بسیار پرطرفدار این است که «آیا زوجین باید پولها و درآمدهای خود را باهم یکی کنند»؟ درحالی که پول و درآمد ما، معرف استقلال و قدرت شخصی ماست، آیا اگر زوجین دارایی و پولهایشان را یکی کنند، قدرت و استقلال خود را هم از دست خواهند داد؟ این سوالی است که ما در اینجا به آن پاسخ خواهیم داد.

چگونه مسایل مالی را در زندگی مشترک مدیریت کنیم؟
برخی زوجین، بلافاصله پس از آنکه به هم رسیدند، پولهایشان را باهم یکی می‌کنند. هدف آنها از این کار، هیچ دلیل دیگری جز سادگی نیست. آنها هریک حساب شخصی مخصوص خود را دارند و هر ماه بخشی از حقوق و درآمدشان وارد آن می‌شود و هرطور که دوست دارند آن را خرج می‌کنند و مابقی درآمد خود را به یک حساب مشترک منتقل می‌کنند تا بدهی‌هایشان را پرداخته و با این پول به سمت اهداف مشترک مالی خود حرکت کنند. آنها یاد می‌گیرند هرگز در مسایل شخصی مالی خود دخالت نکنند و علاوه‌بر این اهداف مالی دلخواه خود را نیز دنبال نکنند. بعد از مدتی، زوجین می‌آموزند که چگونه در مسایل مالی به یک نگاه مشترک برسند.

برای این زوج ها، تلفیق دارایی‌ها، هیچگاه به مشکل تبدیل نمی‌شود؛ آنها در واقع ترجیح می‌دهند تمام مسایل مالی خود را با هم مدیریت کنند و به طور مشترک بر سرمایه‌گذاری‌های خود نظارت داشته باشند.


رمز موفقیت: شفافیت، شفافیت و باز هم شفافیت
رمز موفقیت زوجین در یکی کردن جیبشان و مدیریت مشترک بر امور مالی زندگی خود این است که از «خیانت مالی» اجتناب کنند.

شاید در اطراف خود، دوستان نزدیک و آشنایان زیادی داشته باشیم که تمایلی برای روی هم گذاشتن درآمد و دارایی خود نداشته باشند. در برخی موارد، یکی از زوجین درآمد بیشتری دارد. در برخی موارد دیگر، مواردی چون استقلال، آزادی و کنترل شخصی بر مسایل مالی مطرح است. در برخی موارد دیگر، طرفین یک فلسفه مشترک مالی یا حتی مدیریت شخصی در مسایل مالی ندارند.

اهمیتی ندارد که چگونه مسایل مالی خود را در روابط زناشویی مدیریت می‌کنید اما آنچه که بیش از هرچیزی اهمیت دارد این است که در روابط مالی خود با همسرتان شفاف باشید و هرکدام درک درستی از مدیریت مالی داشته باشید.

این مساله از دو جنبه اهمیت دارد. نخست اینکه اگر یکی از زوجین در مسایل مالی مشترک، چیزی را از طرف مقابل مخفی کند، این مساله حکایت از مشکلات دیگری دارد که باید به خاطر حفظ رابطه زناشویی آنها را رفع کرد. دومین دلیل این است که انصاف نیست تنها یکی از زوجین در مسایل مالی در دشواری و عسرت باشد به خصوص در مواقعی که اتفاق ناگواری رخ می‌دهد. اما علم به اینکه پول کجاست یا چه قبض‌ها و بدهی‌هایی باید پرداخته شود و چه زمانی و چگونه می‌توان به پول دسترسی داشت، از مهمترین اطلاعاتی است که زوجین نباید از یکدیگر پنهان کنند.

قرارگیری در وضعیت مبهم مالی می‌تواند سبب سردرگمی شود که این گونه اتفاقات، احساس خوبی برای زندگی زناشویی نیست. بنابراین، سعی کنید مسایل مالی خود را به هر ترتیبی که فکر می‌کنید برایتان خوب جواب می‌دهد، مدیریت کنید اما در مدیریت آن پنهان‌کار نبوده و صادق باشید.نوشته: محسن عارفی
برگرفته: اقتصاد نیوز

موضوعات: اقتصاد, اقتصاد عمومی, رموز موفقیت, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید