اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » بزرگ‌ترین انتقال سرمایه تاریخ بشر با سقوط قیمت نفت

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بزرگ‌ترین انتقال سرمایه تاریخ بشر با سقوط قیمت نفت

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 24 بهمن 1394 | بازدیدها: 922

0
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، ‌اقتصاددانان خوش‌بین بر این باورند که نفت ارزان برای مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای حساس به کالا بسیار خوب بوده، در حالی که بدبینان معتقدند که نفت ارزان به سرمایه‌گذاری‌های وابسته به انرژی لطمه زده و موجب نابودی سیستم مالی می‌شود.

فرانسیسکو بلانچ، تحلیلگر «بنک آو آمریکا» در یادداشتی تازه، با وجود اعتقاد به چشم‌انداز مثبت در مورد روند حرکت نفت، استدلال کرد که سقوط ادامه دار قیمت نفت موجب انتقال سرمایه 3هزار میلیارد دلاری از تولیدکنندگان نفتی به مصرف‌کنندگان جهانی خواهد شد،‌ که فضا را برای یکی از بزرگ‌ترین انتقال سرمایه در تاریخ بشر فراهم می‌کند.

بلانچ و تیمش شواهدی را ارائه داده‌اند که در آن سقوط قیمت نفت خام اثرات مثبتی روی تقاضا داشته و اعلام داشتند که با عدم افزایش قیمت نفت این موضوع می‌تواند سرعت بیشتری به خود بگیرد.

بلانچ اظهار داشت: «سناریوی جایگزین در مورد قیمت‌های پایین نفت این است که اگر قیمت‌های به طور متوسط در محدوده 40 دلاری در 5 سال آینده معامله‌ شوند، تقاضا 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که 0.3 میلیون بشکه در روز بیش از حالت پایه خواهد بود. نهایتا، میزان رشد تقاضا با نفت 20 دلاری به طور متوسط سالانه 1.7 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که 0.5 میلیون بشکه در روز بیش از حالت پایه خواهد بود.»

بزرگ‌ترین انتقال سرمایه تاریخ بشر با سقوط قیمت نفت


در چین،‌ تحلیلگران مشاهده کردند که افت شدید قیمت نفت موجب افزایش فروش خودروهای اسپرت شاسی‌بلند (SUV) شده است. علاوه بر این، قیمت پایین نفت،‌ مصرف‌کنندگان چینی را به خرید خودروهای بزرگ‌تر تشویق کرده است. فروش SUVها، در سه ماهه گذشته نسبت به سال پیش رشدی 60 درصدی داشته در حالی که خودروهای نقلیه معمولی تنها 22 درصد افزایش فروش داشته‌اند.

قیمت پایین سوخت تنها روی بازارهای درحال ظهور تاثیرگذار نبوده است. بعد از سال‌ها رکود، میزان مسافت طی شده توسط خودروها در آمریکا، در سال 2015 به شدت افزایش پیدا کرده است. با مشاهده این روندها، کاهش ذخایر ارزی خارجی عربستان سعودی و پایان آمدن ارزش سهام تمامی شرکت‌های نفتی، ما شاهد انتقال چشمگیر سرمایه در جهان هستیم.


بزرگ‌ترین انتقال سرمایه تاریخ بشر با سقوط قیمت نفتبرگرفته: اقتصاد نیوز

موضوعات: اقتصاد جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید