اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » فقر و تروریسم چه رابطه‌ای دارند؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

فقر و تروریسم چه رابطه‌ای دارند؟

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 7 فروردین 1395 | بازدیدها: 1255

0
فقر و تروریسم چه رابطه‌ای دارند؟پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ مطالعات و پژوهش‌های گسترده‌ای در باب شناخت رابطه‌ی فقر و بنیادگرایی از سوی نهادها و دولت‌ها انجام یافته است. نتیجه و برآیند همه این دریافت‌ها در بسیاری موارد همگون و همسان نیست. در یک دید، درآمد ناکافی، عدم اشتغال، بی‌عدالتی و نابرابری با بنیادگرایی و افراطیت خشونت‌آمیز روابط نزدیک دارد. از سوی دیگر دلایل زیادی وجود دارد که راه‌اندازی برنامه‌های توسعه‌ای و زیربنایی نمی‌تواند باعث قطع رابطه‌ی بنیادگرایی و خشونت‌های مذهبی شود. پیتربرگن، کارشناس تروریسم و نویسنده‌ی معروف امریکایی معتقد است که محرومیت اقتصادی نه الهام‌بخش عمل سیاسی است و نه انگیزه‌ای برای کنش تروریستی بوده می‌تواند.

در اکثر کشورهای اسلامی از خاورمیانه تا شرق و جنوب آسیا و شماری از کشورهای افریقایی، فقر یکی از ابزار جلب و جذب سازمان‌های تروریستی برای کشاندن جوانان بی‌کار، بی‌بضاعت و محروم است. از طرف دیگر سازمان‌های تروریستی با شعار مبارزه علیه بی‌عدالتی، نا‌برابری و آزاد‌سازی سرزمین‌های اشغال‌شده توسط قوای خارجی به انگیزش جوانان می‌پردازند. هر‌چند افزایش فقر و بی‌کاری توانایی و ظرفیت دولت‌ها را در ارایه خدمات ابتدایی به تحلیل می‌برد، و مشروعیت نظام‌ها از نظر می‌افتد اما حتا در کشورهای نسبتا ثروتمند اسلامی این گروه‌ها فرصت‌های باروری خشونت و راه‌اندازی اردوگاه‌های آموزشی تروریستی را به‌دست می‌آورند.

مطالعه حوادث تروریستی در سراسر جهان نشان می‌دهد که عامل فقر- با توجه به موقعیت جغرافیایی، نوع نظام، مناسبات نژادی و زبانی و نارضایتی‌های سیاسی- اجتماعی- در جلب و جذب افراد به جریان‌های بنیادگرا و افراطی می‌تواند متفاوت باشد. عامل ایدیولوژیک، رهبران مذهبی و دینی و فعالیت افراد بنیادگرا و شبکه‌های مدارس دینی در جوامع مختلف هم‌چنان در انگیزش و بسیج جوانان نقش داشته است.


حکومت‌های ضعیف، فقر و تروریسم

تحقیقات نشان می‌دهد که کشورهای دارای حکومت‌های ضعیف در معرض گسترش تفکر بنیادگرایی خشونت‌آمیز و حملات آن‌ها قرار دارند. حکومتداری ضعیف، مناطق بی‌قانون، اراضی ناهموار و دشوار‌گذر، موجودیت کانال‌های اکمالاتی و عدم تراکم جمعیت و ارایه خدمات عامه از عوامل گسترش شبکه‌های خشونت‌پرور به شمار می‌آید. کشورهای ضعیف و درگیر بحران‌های سیاسی و- اجتماعی فضای ایده‌آل را برای راه‌اندازی حملات و گسترش شبکه‌های دهشت‌افگن فراهم می‌کنند.

حکومت‌های ناکام و ساختارهای سیاسی شکننده در تامین امنیت مرزی و کنترول اراضی قابلیت لازم را ندارند و به همین دلیل به ساد‌‌گی می‌توانند به پناهگاه تروریسم تبدیل شوند. در نتیجه افراطی‌ها با استفاده از این اراضی به مرور زمان تجارب نظامی و سازمانی به‌دست می‌آورند. برای مثال جنگ افغانستان در برابر شوروی زمینه گسترش القاعده و شبکه‌های افراطیت‌‌گستر محلی و بین‌المللی را فراهم کرد. هزاران بنیادگرای اسلامی از آسیای میانه، شمال و شرق افریقا و خاورمیانه به مناطق بی‌قانون، غیر‌قابل کنترول و دشوارگذر در افغانستان و پاکستان سرازیر شدند.


عامل فقر

از آن‌جا که کشورهای فقیر، با اقتصادی ضعیف، درآمد نا‌کافی، ضعف در تولیدات ملی، ناتوانی در تطبیق پالیسی‌ها و حفظ ارزش پولی و نبود ظرفیت جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی مواجه‌اند، بیشتر در معرض تبلیغات و فعالیت‌های سازمان‌های تروریستی و جریان‌های بنیادگرا و افراطی قرار دارند. پژوهشگران و کارشناسان در این زمینه دید‌گاه‌های متفاوتی دارند. فهم عام این است که خشونت‌های برخاسته از محرومیت، فقر و بی‌کاری رابطه‌ای بسیار ضعیف با تروریسم دارند. پژوهشگران با رویکرد روانشناسی- جامعه‌شناسی به این باور‌اند که محرومیت، شرایط اجتماعی-اقتصادی، دیدگاه افراد نسبت به شرایط اجتماعی و خواست افراد رابطه‌ی مستقیم با شورشگری و عمل آن‌ها دارد.

البته باید اذعان داشت که در سطح پالیسی سیاسیون جهان بر شناخت رابطه‌ی مستقیم فقر و تروریسم تاکید دارند، در حالی که پژوهشگران مطالعات جامعه‌شناسی، فرهنگ و بشرشناسی به قضیه نگاه دیگری دارند. به‌طور مثال ۲۹.۸ در‌صد جمعیت هند که در حدود ۳۶۰ میلیون تن‌ می‌شود عملا در زیر خط فقر به سر می‌برند، در حالی که تحرکات تروریستی این جمعیت نزدیک به صفر در‌صد است. این واقعیت، اهمیت عامل فقر را در مطالعات تروریسم در جوامع اسلامی می‌کاهد، و بر عکس بر نقش عامل ایدیولوژیکی‌ بنیاد‌گرایی می‌افزاید.


نتیجه

شناخت رابطه و پیوند فقر و تروریسم و ریشه‌های گرایشات خشونت‌آمیز و توضیح درهم‌تنید‌‌گی میان این دو با توجه به پیچیدگی رفتار افراد، گروه‌ها و جریان‌های بنیادگرا و افراطی دشوار است. اما برای کاهش عوامل گرایش به افراطیت و بنیاگرایی حکومت‌ها باید به مساله عدم اشتغال و خطر‌های برخاسته از آن در کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان تلاش کنند. فقر و بی‌کاری می‌تواند سربازان دواطلب از طیف‌های مختلف را به جریان‌های بنیادگرای خشونت‌گستر، مافیای مواد مخدر و باند‌های جرایم سازمان‌یافته فراهم کند، از این‌رو سرمایه‌گذاری روی بهبود سیستم آموزش و پرورش، توسعه زیرساخت‌ها، بهبود وضع معیشتی شهروندان و رفع نارضایتی آن‌ها کمک‌ می‌کند تا گرایش و تمایل افراد به پیوستن به جریان‌های بنیادگرا و افراط‌پرور کم شود.نویسنده: بهار مهر
برگرفته: هشت صبح

موضوعات: اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید