اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » جنگی که فکر ما را ترور کرد!

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

جنگی که فکر ما را ترور کرد!

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 7 فروردین 1395 | بازدیدها: 3784

0
جنگی که فکر ما را ترور کرد!


ملک‌ فیصل، پادشاه عربستان سعودی در سال ۱۹۶۵ کمال ادهَم را به صفت نخستین رییس استخبارات عمومی عربستان سعودی General Intelligence Presidency, GIP گماشت. ادهَم از بنیان‌گذاران استراتژی سازمان استخبارات نظامی پاکستان ISI در دوران جنگ سرد (سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۹) بود. وی ذهنیت «عمق استراتژیک» پاکستان را در افغانستان، در سال‌های هفتاد حمایت کرد.

هجوم ارتش سرخ به افغانستان این ذهنیت را با دکترین برژنسکی هم‌آهنگ گردانید و ISI به پارتنر مهم استراتژیک غرب مبدل شد. در نخستین سال یورش شوروی‌ها به افغانستان ملک خالد پادشاه عربستان سعودی که پس از ملک فیصل به قدرت رسیده بود، ترکی‌الفیصل از اعضای نزدیک خانواده‌اش را به این سمت مهم گماشت. ترکی‌الفیصل وظیفه گرفت تا در حمایت ISI نقش تعیین کننده‌یی را ادا نماید. وی در سال ۱۹۷۹ به واشنگتن سفر کرد و با برژنسکی مشاور امنیت ملی رییس جمهور جیمی کارتر و ستانسفید ترنر رییس سازمان استخبارات بین‌المللی امریکا CIA پیرامون نقش سعودی در جنگ افغانستان صحبت کرد. امریکا در آن زمان دومین بستهء حمایتی هشتاد ملیون دالری از مجاهدین افغانستان را از کانگرس به تصویب رسانید.

دومین سفر رسمی ترکی‌الفیصل به اسلام‌آباد راه‌اندازی شد. وی با ضیا‌الحق رییس جمهور پاکستان ملاقات کرد و تعهدش را به حمایت از ISI اعلام کرد. تیوری ترکی‌الفیصل خطرناک‌تر از هر دکترین دیگر بود. وی بحث حمایت رهبران دینی عربستان سعودی را از جنگ افغانستان با خود آورده بود. در واقع ترکی‌الفیصل جنگ فکری و ایدیالوژیک را در میان افغان‌ها برای نخستین بار، با این گسترده‌گی بنا گذاشت. ترکی‌الفیصل از طریق ملک خالد و ملک فهد (ملک فهد پس از ملک خالد پادشاه عربستان شد) بر واعظان دینی که در مکه و مدینه تاثیرات فروانی داشتند، فشار آورد تا فتوای حمایت جهان اسلام را از جنگ در افغانستان، از طریق پاکستان صادر کند. این خبر، برژنسکی را بسیار خشنود گردانید و هم‌آهنگی بیش‌تر سیاسی و اقتصادی میان دکترین برژنسکی و تیوری ترکی الفیصل شکل گرفت.

در سال ۱۹۸۱ استراتژی ISI دست‌خوش تغییر شگرفی شد. در این سال شاخهء هم‌آهنگی نهاد های هم‌کار Coordination Division for Partnership در آی اس آی شکل گرفت که وظیفه داشت نهادهای تاثیر گذار دینی را در افغانستان و پاکستان شناسایی کرده و هم‌کاری آن‌ها را با CIA ، ISI و GIP فراهم گرداند.

به زودی آی اس آی در میان گروه‌های مذهبی افغان رخنه کرد. این روند به ساده‌گی تمام راه‌اندازی گردید چون پیام قدرت‌مندی را از مکه و مدینه با خود حمل می‌کرد.

در واقع سازمان استخبارات عربستان سعودی از حضور خانهء خدا و آرام‌گاه رسول اکرم استفاده‌ء سیاسی کرده و دکترین برژنسکی را به پیروزی رسانید.نویسنده: ملک ستیز

موضوعات: اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید