اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » این دو زن و رابطه پیچیده سیاست و اخلاق

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

این دو زن و رابطه پیچیده سیاست و اخلاق

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 20 فروردین 1395 | بازدیدها: 1624

0
این دو زن و رابطه پیچیده سیاست و اخلاق

میشل باچلت، رئیس جمهور شیلی، زخم‌خورده حکومت کودتایی پینوشه است. پدرش که از افسران ارشد وفادار به آلنده بود با کودتا بازداشت شد و زیر شکنجه دوام نیاورد و کشته شد. خود میشله هم که دانشجو بود زندانی شد و مدتی زیر بازجویی و آزار بود. بعدا که آزاد شد همراه مادر به استرالیا و نهایتا به آلمان شرقی گریخت. در اواخر دوران پینوشه به کشورش بازگشت و در فعالیت‌های مخفیانه حزب سوسیالیست شرکت داشت. بعد از پایان دوران پینوشه در کابینه‌های کشور وزیر بود.

از جمله وزیر دفاع، آن هم در ارتشی که همچنان مقام‌های ارشدش اغلب گرایش مثبتی به پینوشه داشتند. در دوران بعد از پینوشه مدتی هم با این مشکل روبرو بود که در ساختمانی زندگی می‌کرد که بازجو و شکنجه‌گرش هم مقیم همانچا بود و گهگاه دیدار ناخوشایند در آسانسور و پله، و دلخوری از این که چرا هنوز نمی‌توان کل و جز سیستم سرکوب دوارن پینوشه را به سوال و محاکمه کشید.

سال ۲۰۰۶ باچلت رئیس جمهور شیلی شد. ۹ ماه بعد پینوشه درگذشت. باچلت در مقام رهبر کشور و به اعتبار هواداران نسبتا قابل اعتنایی که پینوشه و احزاب نزدیک به او در جامعه شیلی داشتند اجازه داد که پرچم‌ها در امکان نظامی به حال نیم‌افراشته درآیند و جسد پینوشه برای آخرین وداع هوادارانش در یکی از مقرهای ارتش گذاشته شود. او به رغم آن که نهایتا به خواست بخشی از ارتش برای مراسم رسمی دولتی در مورد مرگ پینوشه تن نداد، اما وزیر دفاع خود را برای ابراز تسلیت نزد خانواده پینوشه فرستاد.

این اقدامات البته بدون انتقاد نماند، ولی استدلال باچلت این بود که من رئیس جمهور همه مردمم و به رغم زخمی که خود و خانواده‌ام از پینوشه و دورانش خورده‌ایم، نباید شخصی اقدام کنم.

سال ۲۰۱۴ که باچلت دوباره خود یک دور دیگر خود را نامزد ریاست جمهوری کرد، بخشی از آرای راست‌ها را به هم به دست آورد و حالا با گام‌های کم و بیش محکمی در صدد تغییر قانون اساسی دوران پینوشه و نیز قانون تبعیض‌گرای انتخابات آن دوره است. هدف دورکردن هر چه بیشتر شیلی از زیر سایه دوران پینوشه اعلام شده تا دمکراسی در این کشور غنای بیشتری بیابد. با این همه، بسیاری از منتفدان اقدام او در مورد پینوشه یا حرکت تدریجی در بازخوانی پرونده سیاه سرکوب در آن دوران یا گام‌های غیرسریع برای تغییر قانون اساسی هم، همچنان انتقادهای خود را تکرار می‌کنند.


خانم آنگ سان سوچی، رهبر حزب لیگ ملی برای دمکراسی در برمه که بیست سالی را در حصر ارتش و حکومت زیر سلطه آن به سر برد، حالا هم به رغم این که حزبش در انتخابات بیشترین آرا را به دست آورده اجازه رئیس جمهور شدن ندارد. قانون اساسی سال ۲۰۰۷ را نظامیان عمدا طوری نوشته‌اند که هر کس که شوهر یا فرزندانی دارای تابعیت خارجی داشته باشد اجازه رئیس جمهور شدن نداشته باشد و این بند در مورد خانم سان سوچی مصداق دارد.

سان سوچی از ابتدا هم گفته بود که اگر به خاطر محدودیت یادشده کس دیگری هم از حزبش رئیس جمهور بشود، حرف اوست که پیش خواهد رفت. حالا هم که تین چیاو از حزب خانم سان سوچی رئیس جمهور شده، خود او به عنوان وزیر خارجه در کابینه حضور خواهد داشت و عملا سکان هدایت کشور در دست او خواهد بود.

و طرفه این که، یکی از قائم‌مقام‌های رئیس جمهور که بنا بر قانون اساسی باید ارتش پیشنهاد کند و مجلس به آن رای بدهد مینت سو است که قبلا رئیس پیشین سازمان امنیت برمه بوده و دستی به شدت آلوده در سرکوب جنبش‌های مردمی و از جمله تظاهرات دانشجویان رانگون دارد. و حالا خانم سان سو چی باید هر هفته با ایشان سر یک میز بنشیند و امور کشور را تمشیت کند.

سو چی البته استدلالش این است که این‌ها از ملزومات دوران گذار است و ما این دوره را پشت سر خواهیم گذاشت، هم قانون اساسی که نقشی پررنگ را برای ارتش رقم زده عوض خواهیم کرد و هم ... منتهی همه این‌ها نیازمند زمان و حرکت گام به گام و بعضا نشستن ناخوشایند من در کنار کسانی است که قبلا در حصر من و سرکوب مردم نقشی اساسی داشته‌اند.

هر دو مورد بالا نمونه‌هایی از رابطه پیچیده سیاست و اخلاق هستند. آیا اقدام باچلت و سان سوچی قابل تایید است؟ یا صرفا قابل درک است؟ یا بی برو و برگرد باید مورد انتقاد باشد؟ یا ...نویسنده: حبیب حسینی فرد

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید