اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » ۱۱.۵ میلیون سند افشاشده در رسوایی و افشاگری «اسناد پاناما»، چگونه می‌تواند تحلیل و بررسی شود؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

۱۱.۵ میلیون سند افشاشده در رسوایی و افشاگری «اسناد پاناما»، چگونه می‌تواند تحلیل و بررسی شود؟

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 30 فروردین 1395 | بازدیدها: 1153

0
اسناد پاناما


تا حالا به احتمال زیاد خبر داغ این چند روز اخیر را خوانده یا شنیده‌اید:

بزرگ‌ترین افشاگری و رخنه اطلاعات محرمانه در طول تاریخ رخ داده است که منجر به برملا شدن ارتباط ۷۰ رهبر کنونی و سابق جهان در روندهای گریز از پرداخت مالیات و پول‌شویی شده است. در جریان این عملیات، در طی سال‌ها میلیاردها دلار پول وارد حساب‌های «فراساحلی» off-shore شده و از گزند بازرسی و شمول قوانین روتین مالی، در امان مانده است.

در طی درز اطلاعات «اسناد پاناما»، فعالیت‌های شرکتی موسوم به موساک فونسکا افشا شد. این شرکت به صدها موکل خود که با قدرتمندترین آدم‌های دنیا ارتباط داشتند، کمک کرد که پول‌شویی کنند، از مالیات بگریزند یا تحریم‌ها را دور بزننند.

اسناد توسط شخص ناشناسی در اختیار روزنامه‌نگاران قرار گرفته است، در حال حاضر ۱۰۰ سازمان خبری و ۴۰۰ روزنامه‌نگار به این اسناد دسترسی دارند و جالب است بدانید که تا به حال یک سال از زمان درز اطلاعات و شروع عملیات تحلیل و بررسی آن گذشته است.

اما حجم اسناد واقعا بزرگ است. در واقع ما با ۱۱٫۵ میلیون فایل، شامل ۴٫۸ میلیون ایمیل، دو میلیون سند PDF و ۳۲۰ هزار فایل متنی سر و کار داریم. به این ترتیب این اسناد درز پیدا کرده، حتی از اسناد افشاشده توسط ویکی‌لیکس یا ادوارد اسنودن هم بیشتر هستند.

اما هیچ فکر کرده‌اید که این اطلاعات که بالغ ۲٫۶ ترابایت هستند، چطور باید بررسی و تحلیل شوند؟

اطلاعات نخست در اختیار نشریه آلمانی زود دویچه زایتونگ Süddeutsche Zeitung قرار گرفت. این نشریه به نوبه خود اطلاعات را به کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاری تحقیقی ارائه کرد تا به صورت گروهی مورد بررسی قرار گیرد.

این اسناد بازه زمانی بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۵ را در بر می‌گیرند. این اطلاعات نشان می‌دهند که شرکت موساک فونسکا، برای کارهای خود با ۱۴ هزار بانک، شرکت حقوقی، شرکت، واسطه، بنیاد و اتحادیه اقتصادی، ارتباط داشته است.

برای بررسی و تحلیل اطلاعات، مرحله اول این بود که به کمک نرم‌افزارهای OCR، اسکن اسناد به فایل‌های متنی تبدیل شود تا قابل جستجو شوند. برای این منظور، نشریه زود دویچه زایتونگ و کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاری تحقیقی از خدمات شرکتی به نام Nuix بهره برد.

به این ترتیب حجم عظیم اطلاعات سامان یافتند، نمایه‌سازی شدند و متادیتای همه آنها استخراج شد. دیتابس نهایی، از لحاظ حجمی ۳۰ درصد فایل‌های خام اولیه بود.

کار دیگر این بود که اطلاعات در سرورهای امن خصوصی، آپلود شوند، طوری که تنها برای روزنامه‌نگاران قابل دسترسی باشند و افرادی در خارج مجموعه به آنها دسترسی پیدا نکنند.

بعد از انجام این کارها می‌شد به سادگی نام شخصیت‌های مشهور را به نرم‌افزارهای و الگوریتم‌های جستجوگر داد، تا وجود آنها را در اسناد بررسی کنند. در ضمن اگر روزنامه‌نگاران به تصادف به نامی در حین بررسی اسناد، برمی‌خوردند، به سرعت می‌توانستند بررسی کنند که همین نام و شخصیت در چه اسناد دیگری، نامش تکرار شده است. مثلا در گام اول نام ۱۳۰ چهره مشهور دنیا و نیز ۶۰۰ نفری که در فهرست تحریم‌های سازمان ملل بودند به نرم‌افزارها داده شدند تا تنها در عرض چند دقیقه وجود همین نام‌های در ۱۱٫۵ میلیون سند بررسی شود.

بررسی و تحقیق روی این اسناد ادامه دارد و انچه تا امروز برملا شده، تنها قسمتی از کل پژوهش‌های انجام شده است. برآورد می‌شود که در ماه آینده میلادی یعنی ماه می، فهرست کاملی از شرکت‌های درگیر، ارائه شود.


اسناد پاناما و سیاستمدارانی که پول‌هایشان را خارج کردند


اسناد ۲۱۴هزار شرکت صوری که توسط یک دفتر وکالت در پاناما تاسیس شده‌اند، رو شد. تاسیس شرکت در آن سوی مرزها خلاف قانون نیست، اما در اینجا کسانی را ببینید که پول‌هاشان را در این شرکت‌ها "پارک" کرده‌اند.


اسناد پاناما


تقریبا 2.6 ترابایت سند (برای مقایسه: ویکی لیکس 1.7 گیگا بایت سند بود) مربوط به تاسیس ۲۱۴ هزار شرکت فرامرزی از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۵ توسط فردی ناشناس فاش شده‌اند. این شرکت‌ها در دفتر وکالت "Mossack Fonseca" در پاناما (در این ساختمان شیشه‌ای) به ثبت رسیده‌اند.


اسناد پاناما


حجم اسناد افشاشده به قدری زیاد است که روزنامه "زود‌دویچه" از سازمان بین‌المللی خبرنگاران برای بررسی اسناد کمک خواسته است. در حال حاضر ۴۰۰ روزنامه‌نگار از ۱۰۰ روزنامه و شبکه رسانه‌ای از ۸۰ کشور جهان در حال بررسی "اسناد پاناما" هستند که نتایج آن به‌مرور منتشر خواهد شد.


اسناد پاناما


شرکت‌هایی با سرمایه‌های میلیونی که صاحبان آن‌ها بسیار نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هستند توسط دفتر وکالت "موساک فونسکا" در پاناما به ثبت رسیده‌اند. یکی‌از آن‌ها سرگئی رولدوگین (نفر سمت چپ) است. او موزیسینی است که در سال ۱۹۸۵ سمت پدرخواندگی دختر پوتین را در مراسم غسل تعمید بر عهده گرفته بود.


اسناد پاناما


دو ماه پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور اوکراین در سال ۲۰۱۴، پترو پروشنکو، شرکت فرامرزی خود را به وسیله دفتر وکالت "موساک فونسکا" به ثبت می‌رساند. بر اساس گزارش مجله فوربس ثروت پروشنکو برابر ۸۵۸ میلیون دلار است. او ماهانه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار به حساب شرکت واریز کرده و از آنجا پول‌ها روانه اتریش و لتوانی شده‌اند.


اسناد پاناما


نام تعدادی از شرکت‌هایی که در آن سوی مرزهای آذربایجان تاسیس شده‌اند با اعضای خانواده الهام علی‌اف، رئیس جمهور کشور پیوند خورده است. بیشتر این شرکت‌ها در تجارت طلا فعال هستند. دفتر وکالت "موساک فونسکا" در پاناما که به "بهشت مالیاتی" شهرت دارد این شرکت‌ها را به ثبت رسانده است.


اسناد پاناما


نام ماریسیو ماکری، رئیس جمهور آرژانتین در میان "اسناد پاناما" دیده می‌شود. دفتر ریاست جمهوری آرژانتین اعلام کرده که "شرکت فرامرزی" تاسیس شده، شرکتی خانوادگی بوده است و آقای رئیس جمهور سرمایه‌ای در این شرکت ندارند.


اسناد پاناما


اسامی نخست‌وزیر، وزیر اقتصاد و کشور ایسلند در "اسناد پاناما" دیده می‌شود. شرکت فرامرزی زیگموندور داوید گونلاگسون، نخست وزیر ایسلند، صاحب اوراق قرضه یک بانک است که در دوران بحران اقتصادی به سوی ورشکستگی کشیده شد و با "کمک مالی دولت" از بحران خارج شد. ارزش این اوراق قرضه اکنون بسیار بالا رفته و ثروت هنگفتی برای نخست وزیر به همراه آورده است.


اسناد پاناما


شرکت وابسته به ملک سلمان، پادشاه عربستان در "اسناد پاناما" نیز وجود دارد. وظیفه این شرکت تامین مالی خرید مسکن لوکس در لندن است.


اسناد پاناما


وکیل شیخ "حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی" نخست وزیر قطر(نفر وسط) اعلام کرده است که "اجازه ندارد در این زمینه اظهار نظر کند".


اسناد پاناما


"مگا استار اینترپرایز" نام شرکتی صوری است که نیمی از آن در تملک لیونل مسی، ستاره جهانی فوتبال است. خورخه هورایکو، پدر مسی نیز در این شرکت شریک است. این شرکت فرامرزی حتی تا چند هفته پیش نیز فعال بوده است.


اسناد پاناما


ایان کامرون، پدر دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا شرکت‌هایی را در آن سوی مرزهای کشورش به ثبت رسانده بود تا بتواند مالیات کمتری در بریتانیا بپردازد. ایان کامرون روز ۸ دسامبر سال ۲۰۱۰ درگذشت. دیوید کامرون هنوز به سئوالات خبرنگاران گاردین در این زمینه پاسخ نداده است. اسامی ۶ تن از اعضای مجلس اعیان بریتانیا نیز در "اسناد پاناما" دیده می‌شود.


اسناد پاناما


جمال و علاء مبارک (نفر سمت چپ) پسران حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق مصر. یکی از شرکت‌های علا مبارک که در خارج از کشور ثبت شده به موضوع تحقیقات ماموران اداره دارایی مصر تبدیل شده است.


اسناد پاناما


حافظ و رامی مخلوف (عکس از رامی مخلوف) دو پسر خاله بشار اسد هستند که نام آن‌ها در چند شرکتی که در پاناما به ثبت رسیده، دیده می‌شود. شرکتی نیز با نام ایاد علاوی، سیاستمدار عراقی به ثبت رسیده است.


اسناد پاناما


بررسی‌های اولیه‌ی این اسناد نشان می‌دهند که حدود ۱۴۰ سیاستمدار و مدیر برجسته از سراسر جهان در مظان اتهام پولشویی قرار دارند. در این میان نام ۱۲ رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر کشورهای جهان دیده می‌شود که برخی از آنان دیگر مسئولیت‌های دولتی ندارند. شرکت برون‌مرزی متعلق به خلیفه بن زیاد آل نهیان، نخست وزیر و خلیفه ابو ظبی اعلام کرده است که "قادر به توضیح و تفسیر اتهامات نیست".


فهرست کامل افرادی که نام شان در اسناد پاناما تذکر یافته است


فهرست کامل افرادی که نام شان در اسناد پاناما تذکر یافته است
برگرفته: یک پزشک و داچ ول و وایس هندی

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید