اندیشکده اقتصاد » عمومی » انفوگرافی » برای آموختن و موفقیت هیچ وقت دیر نیست

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

برای آموختن و موفقیت هیچ وقت دیر نیست

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 6 آبان 1393 | بازدیدها: 9503

1
برای آموختن و موفقیت هیچ وقت دیر نیست آیا به عمر 40 یا 50 یا بالاتر از آن رسیدید و فکر میکنید وقت تعلیم و آموزش تان گذشته و دیگر نمیتوانید چیزی یاد بگیرید؟
نخیر، تاریخ نشان میدهد که هیچ وقت دیر نیست تا کشف نمایید برای چی و چه منظوری بدنیا آمده اید!
دلایل زیادی را میتوان پیش آورد که کارآفرینان تا زمانیکه بطور کامل حرفه ی نشده اند، به حقیقت وجود خود پی نمیبرند. تعدادی وقت زیاد خود را به سادگی پی تمرکز بر شغل غیررویایی شان صرف میکنند. بطور مثال مارتا ستیورت سالها دلال سهام بود، جولیا چایلد یک کارمند معمولی دولت بود. هیچ یکی ازینها به مشاغل رویایی خود تا زمانیکه از چهل سالگی عبور نکردند، دست نیافتند.
تاریخ پر است از نمونه هایی از افرادی که مهارت های خود را لزوماً در اوایل زندگی شان بنمایش گذاشتند، هیچ بهتری از آنانیکه در حین سالخوردگی و پختگی عمر بکمال مهارت رسیدند.
ذیلا 15 تن از افراد موفق را که بعمر بالای در زمینه های مختلفی به موفقیت و شهرت جهانی دست یافتند را بمعرفی میگیریم.
جوزف کونراد، نویسنده مشهور انگلیسی، پولندی نژاد (ناول نویس) تا بیست سالگی حتی انگلیسی هم بلد نبود و تا 39 سالگی بازرگان دریایی بود. اما شغلش را رها کرد و به نویسندگی روی آورد و به یکی از ناولست های موفق و مشهور انگلیس مبدل گردید.
پال سیزان، نقاش و رسام فرانسوی، تا 20 سالگی نه رسامی یاد داشت و نه هم نقاشی و اولین رسامی موفق خود را بعمر 24 سالگی انجام داد که بعدا گامهای فراتر موفقیت در زمینه رسامی را از آن خود ساخت. اکنون وی یکی از تاثیرگذارترین نقاشان مدرن فرانسوی و همچنین یکی از برجسته‌ترین نقاشان پسادریافتگر محسوب می‌شود.
راکی مارسیانو، قهرمان بوکس حرفه‌ای آمریکا و قهرمان سنگین وزن بوکس حرفه‌ای جهان و تنها فردی است که به عنوان بوکسور سنگین وزن در رقابت‌های حرفه‌ای ورزش بوکس شکست نخورده است. اما جای تعجب اینست که وی تا 20 سالگی حتی یکبار هم مشت زنی (بوکس) نکرده بود، اما بعمر 25 سالگی قهرمان بوکس سنگین وزن جهان شد.
جی کی راولنگ را کیست که نشناسد؟ جوانا جو راولنگ با نام نویسندگی جی کی راولنگ ناولست و نویسنده سری کتابهای مشهور هری پوتر که براساس آن سری فیلمهای هری پوتر ساخته شده، یکی از مشهورترین نویسندگان انگلیسی است که کتابهای وی همیشه از جمله پرفروش ترین کتابهای جهان بوده است. سری کتابهای هری پوتر جوایز بسیاری را به خود اختصاص داد و به ۶۵ زبان و به طور تقریبی در ۴۰۰ میلیون نسخه منتشر شده‌است. کتاب‌های افسانه‌ای هری پاتر از پرفروش ترین کتاب‌های تاریخ بشر بوده‌اند. اما میدانید، جی کی رولینگ، تا 23 سالگی معلم یک دبستان بود. و ایده نویسندگی بعمر 25 سالگی به وی دست داد و اولین کتاب سری کتابهای هری پوتر را بعمر 25 سالگی آغاز کرد که در مدت سه سال آنرا نوشت. پس از نشر اولین کتابش، وی به شهرت جهانی دست یافت. در سال ۲۰۰۷ فهرست ثروتمندان ساندِی تایمز میزان ثروت رولینگ را به ۴۵۴ میلیون پوند (۱٫۰۷ میلیارد دلار) تخمین زد و در بین پولدارترین زنان انگلیس رولینگ را در رده ۱۳ جدول قرار داد. فوربز (Forbes) رولینگ را در رده چهل و هشتمین شخصیت معروف در سال ۲۰۰۷ معرفی کرد.
سیلوستر استالون یا همان راکی بوکسر یا جان رامبور را هم بخوبی میشناسید. بازیگر، کارگردان و نویسنده موفق و مشهور سینمای هالیوود، تا عمر 24 سالگی فقط در فیلمهای هرزه نقش بازی میکرد. او که حین زایمان طی یک اشتباه پزشکی، دچار مشکل عصبی و نوعی معلولیت در صورتش می‌شود. قسمت پایین سمت چپ صورت، شامل قسمتی از لب، زبان و چانه‌ی او فلج است. در اثر این اتفاق بود که صورت سیلوستر حالت غم‌آلود به خود گرفته و نوع حرف زدنش نیز کمی نامفهوم است. فیلم راکی وی که بعمر 30 سالگی وی به سینما رفت، وی را یک شبه به اوج موفقیت و شهرت رساند. سیلوستر استالون بخاطر بازی در فیلم راکی نامزد دریافت دو جایزه اسکار، یکی برای بهترین بازیگر و دیگری برای بهترین نمایشنامه شد. وی سومین بازیگر تاریخ بود که بخاطر یک فیلمش، نامزد دریافت این دو جایزه شد. پیش از او فقط چارلی چاپلین و اورسن ولز به این افتخار نائل شده بوند.
رید هافمن، سرمایه گذار موفق از ابتدا موفق بود؟ نه! تا سی سالگی نه شرکتی داشت، نه کسب و کار و نه هم شرکت و این همه موفقیت. او از ابتدای جوانی و زمانیکه دانش آموز بود، تلاشهای متعددی برای ایجاد کسب و کار های مختلفی نمود، اما همواره با شکست روبرو شد. وی زمانیکه از دانشگاه ستانفورد فارغ شد، شبکه اجتماعی آنلاین ای ورلد (eWorld) را در سال 1994 براه انداخت اما چندان موفقی نبود و آنرا به AOL بفروش رساند. بعداً در سال 1996 اولین شرکت خود بنام سوشل نیت (SocialNet.com) براه انداخت. اما موفقترین کار وی تاسیس شرکت و وبسایت شبکه اجتماعی لینکدان هست که وی را به اوج شهرت و ثروت رسانید. فوربز مجموع ثروت وی را حدود 4.5 ملیارد دلار میگوید.
کسانیکه در بخش نقاشی مهارت یا دلچسپی دارند، اسم ونسنت وان گوگ را حتما شنیده اند. رسام و نقاش مشهور هلندی تا 27 سالگی یکبار هم نقاشی نکرده بود. او در زمان حیاتش در گمنامی به سر می‌برد و در تمام طول عمر خود تنها یک تابلو یعنی تاکستان سرخ را فروخت، اما اکنون به عنوان یکی از تاثیرگذارترین نقاشان پسادریافتگر شناخته می‌شود. وی جوانی خود را به عنوان دلال آثار هنری و معلم گذراند. مدتی نیز در انگلستان و همچنین در میان کارگران معادن زغال سنگ شهر بوریناژ در بلژیک به عنوان مُبلغ مسیحی فعالیت کرد. وی فعالیت‌های جدی خود را به عنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷ سالگی شروع کرد، و از آن‌جاکه در سن ۳۷ سالگی درگذشت، در واقع تمام آثارش را در ۱۰ سال پایانی عمر خویش آفرید که شامل بیش از ۹۰۰ نقاشی، بیش از ۱۱۰۰ طراحی و ۱۰ چاپ می‌باشد. نگاره ها و نقاشی های وی 60 سال پس از مرگ وی به شهرت جهانی رسیدند.
آلن ریکمن، بازیگر انگلیسی و برندهٔ جایزه امی، گلدن گلوب، انجمن فیلم انگلستان، بهترین بازیگر تلویزیونی و بهترین بازیگر روی صحنه تئاتر همچنین در مجموعه فیلم های هری پاتر هم بازی کرده است. وی تا عمر 28 سالگی یک فلم هم نداشت.
مارتا استیورت، سرمایه گذار موفق، مجری تلویزیون و طراح فیشن، اهل آیالات متحده تا 35 سالگی نه ثروت داشت، نه هم طراحی های موفق و نه هم مجری نامداری بود. اولین کار موفقیت آمیز وی برگزاری موفقیت آمیز مراسم رونمایی از کتاب همسرش آندریو ستیوارت بنام (The Secret Book of Gnomes) در سال 1977 بود. اما زمانیکه وی اولین کتاب خود در زمینه آشپزی بنام (Entertaining) را در سال 1982 نوشت، کتابش یکی از پرفروشترین کتابهای جهان در زمینه رهنمایی های آشپزی گردید و موفقیت، شهرت و ثروت زیادی را به وی به ارمغان آورد. پس از موفقیت اولین کتابش، وی کتابهای متعددی در زمینه های رهنمایی آشپزی، طراحی وغیره نوشت. ثروت مجموعی وی اکنون حدود 640 ملیون دلار هست.
ژولیا چایلد، سرآشپز موفق آمریکایی که غذای فرانسوی را به آمریکا آورد. او بخاطر نوشتن نخستین کتاب آشپزی خود به عنوان تسلط بر هنر آشپزی فرانسوی همچنین برنامه‌های تلویزیونی پس از آن، به عنوان معرف آشپزی فرانسوی به مردم آمریکا شناخته می‌شود. اما وی تا 30 سالگی هیچ درکی از آشپزی فرانسوی نداشت.
ورا ونگ، طراح لباس مد که بیشتر شهرتش را بخاطر طراحی لباس عروس بدست آورده است، آمریکایی چینی نژاد هست. او موفق ترین طراح لباسهای عروسی در آمریکاست که برای بسیاری ستاره‌های مشهور، لباس عروسی طراحی کرده است. کتاب وی در مورد لباسهای عروسی بنام (Vera Wang on Weddings) در سال 2001 جوایز مختلفی را به وی به ارمغان آورد.
جالب ترین فرد این فهرست، گرندما موسس (مادربزرگ موسی) یا انا ماری رابرتسن موسس هست که بعمر 78 سالگی رسامی و نقاشی را آغاز کرد و اکنون یک نقاش خودآموخته آمریکایی هست که نقاشی‌هایش از زندگی روستایی محل زندگی‌اش در اطراف نیویورکِ دهه‌های ابتدایی ۱۹۰۰میلادی، مشهور است.
آش خوران یا نودل خوران باید مدیون موموفوکو آندو، سرمایه گذار تایوانی-ژاپنی باشند چون وی شرکت غذایی نیسان فود کمپنی را تاسیس کرد که مخترع نودل یا آش هست. وی اگرچه در یک خانواده ثروتمند تایوانی متولد شده بود، اما اولین سرمایه گذاری شخصی خود را بعمر 22 سالگی در بخش منسوجات که شغل خانوادگی وی بود، تاسیس کرد اما به موفقیت دست نیافت و از تایوان به ژاپن منتقل شد. اما پس از جنگ جهانی دوم و شکست سنگین ژاپن، دولت ژاپن مردم را بنابر نبود مواد کافی غذایی، دعوت به خوردن نان خشک که از آمریکا وارد میشد میکرد. آندو بارها به دولت پیشنهاد کرد که چرا مردم را تشویق به خوردن نودل در عوض نان خشک نمیکند، پاسخ می یافت، شرکت های تولید کننده نودل، بسیار ضعیف اند و ظرفیت تکافوی نیازمندیهای این همه مردم را ندارند، بناءً وی تصمیم گرفت تا صنعت نودل را با شعار "صلح تا زمانی نهادینه نمیشود تا اینکه شکم مردم سیر نباشد" توسعه ببخشد. پس از بارها تلاش، وی بالآخره در سال 1958، زمانیکه 48 سال عمر داشت، برای اولین بار نودل های پخته شده بنام (Chikin Ramen instant noodles) را معرفی کرد که طعم مرغ داشت. بزودی صنعت وی پیشرفت چشمگیری نمود و در سرتاسر جهان شهیر شد. در سال 1997، وی ظروف پولیستری ضدآب را معرفی کرد که اکنون در سرتاسر جهان از آن استفاده میشود.
سرمایه گذار موفق، دیو مککلور، را شاید ستارت اپ داران بخوبی بشناسند. او که بنام (Angel investor) یا سرمایه گذار فرشته نیز شهرت دارد، در استارت اپ ها و تحقیقات مختلف سرمایه گذاری میکند. اما تا چهل سالگی نه ثروت داشت و نه هم سرمایه گذاری. سرمایه گذاری های وی در سال 2005 آغاز شد، اما در سال 2010 زمانیکه 44 ساله بود شرکتش بنام (500 Startups) که مجموعه ای از استارت اپ های انترنتی مختلفی هست. وی که اکنون 48 سال عمر دارد، یکی از موفقترین سرمایه گذاران انترنتی در آمریکاست.
فوجا سینگ، دونده ماراتون صدساله انگلیسی با اصلیت سیک پنجابی است. او رکورددار جهان به دلیل سن اش است که بعمر 89 سالگی در مسابقات دوش ماراتون لندن شرکت کرد و در سال 2003 بعمر 92 سالگی در 5 ساعت و 40 دقیقه توانست رکورد مسن ترین دونده ماراتون را از آن خود نماید.

Never too late to learn - 15 Late bloomers who found massive success

پس همیشه بیاد داشته باشید: برای آموختن و موفقیت هیچ وقت دیر نیست...

موضوعات: انفوگرافی, رموز موفقیت

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
<
  • تعداد مطالب: 0
  • تعداد نظرات: 0
  • آیدی یاهو:
9 آبان 1393 03:06

Karimullah

پاسخ
  • گروه کاربری: ميهمان
  • تاریخ عوضیت: --
  • وضعيت:
 

No any comment for the momentارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید