اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » اقتصاد و سیاست » بهترین و بدترین مکان برای راه اندازی یک کسب و کار

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

بهترین و بدترین مکان برای راه اندازی یک کسب و کار

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 8 آبان 1393 | بازدیدها: 2340

0
http://blog.daneshnamah.net/uploads/doing-business-2014.jpgشما شاید قهرمان باشید و یا هم بخواهید قانون شکنی کنید، اگر بخواهید یک کسب و کاری را در ونزویلا، افغانستان یا لیبی آغاز نمایید. این کشورها در پائین ترین رده گزارش "آغاز کسب و کار" سازمان ملل قرار دارند. که 189 کشور را براساس سهولیات راه اندازی یک کسب و کار یا تاسیس یک شرکت درین کشورها رده بندی میکند.
آغاز یک کسب و کار و کارآفرین شدن در کشورهای دورافتاده چون زمبابوه، به دلیل موانع بسیار زیاد، بسیار سخت و واقعا یک عمل قهرمانانه است. اقتصاددان و مدیر شاخص های جهانی بانک جهانی، آگستو کارلوس (Augusto Lopez-Claros) میگوید.
این فهرست، رشوه و فساد در کشورها را سنجش نمیکند. اما بانک جهانی میگوید، در جاهای که مقرارت سنگین باشند، زمینه رشوت، فساد و سایر کارهای خلاف قانون هم در آنجا مساعد میشود. کشورهای که دارای قوانین طاقت فرسا هستند، همیشه درین فهرست در رده های پائینی قرار میگیرند، همانند لیبی و افغانستان. که در آن قوانین سنگین جا برای معاملات فراقانونی باز میکند.
این رده بندی شاید مزیت یا هم تحقیر بسیاری کشورهای در حال رشد و بازارهای نوظهور در سرتاسر جهان باشد که بدنبال جذب سرمایه گذاری های بیشتر هستند. آنها وابسته به شاخص های اند که مشکلات آغاز و اجرای یک کسب و کار از جمله پرداخت مالیات، ثبت دارایی ها، مجوز و اجرای قراردادها را ارزیابی میکند.
هفت کشور کسب و کار پسند این فهرست، از جمله سنگاپور و زیلاند نو، رده بندی سال گذشته خود را حفظ نموده اند. اریتره، لیبی و جمهوری آفریقای مرکزی به عنوان بدترین کشور برای کارآفرینی شناخته شده اند. کلمبیا، جامایکا و آلبانی هم درین فهرست جست بالایی برداشته اند، درحالیکه کشورهای صربستان، عراق، سوریه و کامرون نسبت به سال گذشته چندین رده پائین سقوط کرده اند.
آقای لوپز میگوید؛ باوجود اینکه راه اندازی و اجرای یک کسب و کار درست در بدترین کشورهای این رده بندی، کار بسیار دشواریست، اما فاصله بین پائین ترین چارک (Quartile) و بقیه کشورها به طور قابل توجهی در دهه گذشته کاهش یافته است. طوریکه در سال 2005، بطور متوسط 116 روز طول میکشید تا یک کسب و کار درستی را درین کشورها آغاز و اجرا کرد، اما حالا میتوان در 44 روز یک کسب و کار یا بزنس را درین چارک راه انداخت و به اجرا درآورد.
او همچنان میگوید، کشورهای مشکل زای این فهرست، با گذر زمان روشهای ملموسی را برای بهبود و سهل سازی زمینه های کارآفرینی و آغاز کسب و کار را روی دست گرفته اند.
فراتر از ارسال یک سیگنال به کارآفرینان، بهبود و یا شکست در بزنس نیز بدلیل تاثیرگذار بودن بر رشد تجارت، برای سرمایه گذاران مهم و ارزنده است.
سرمایه گذاران در سرتاسر جهان، نگران وضعیت منطقه یورو (eurozone) و سایر بازارهای در حال رشد اند که اقتصادهای بزرگ جهان را بسوی ورشکستگی و بیم سوق میدهد. ایجاد یک محیط سازگار برای راه اندازی و اجرای یک کسب و کار مناسب، بهترین راه برای تحریک اعتماد سرمایه گذاران و بالنوبه رشد اقتصادی میباشد.
محیط دوستانه کسب و کار همچنان پایه مالیات را گسترش میدهد که بالواسطه موجب رشد و بهبود منابع تعلیمی، زیرساختها و سیستم بهداشت عمومی میشود. بعداً بهره وری و رقابت نیز درین مناطق افزایش می یابد که باعث رشد و انکشاف بیشتر اقتصادی و تغییر چشم انداز های بدهی و ایجاد یک چرخه سازگار و مداوم اقتصادی میگردد.
یافته های این گزارش همچنان نشان میدهد که راه اندازی و پیگیری قانونی یک کسب و کار تازه، از مجاری دولتی و بدون پرداخت رشوه در ونزوئلا اوسطاً 144 روز طول میکشد، اما همه این کارها در زلاند نو فقط نیم روز را در بر میگیرد.
در گینه بیسائو یا سورینام، اگر یک شرکت نتواند یک قرارداد را بدرستی انجام دهد، بطور متوسط 1715 روز یا نزدیک به پنج سال در بر میگیرد تا دادگاه بازگردانی پول از آن شرکت را طی مراحل نماید. اما اینکار در سنگاپور فقط 5 ماه طول میکشد.
در تاجیکستان، شما برای واردات باید 11 فورم و برای صادرات 12 فورم را پر کنید و طی مراحل اداری واردات یا صادرات بطور متوسط 9000 تا 10650 دلار هزینه برمیدارد. اما در هنگ کانگ برای تجارتهای فرا مرزی 3 سند را باید امضا کنید و 565 تا 590 دلار برای طی مراحل اداری آن هزینه بپردازید.
در زیر رده بندی 189 کشور جهان براساس یافته ها و گزارش بانک جهانی را میتوانید ببینید.

بهترین و بدترین مکان برای آغاز یک کسب و کار


منبع: وال ستریت ژورنال

موضوعات: اقتصاد و سیاست, خبرهای اقتصادی, کارآفرینی, انفوگرافی

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید