اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » افغانستان و جهان » زباله ها و کثافات شهر کابل تهدیدی که میتوان آن را به فرصت تبدیل کرد

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

زباله ها و کثافات شهر کابل تهدیدی که میتوان آن را به فرصت تبدیل کرد

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 6 تیر 1395 | بازدیدها: 1901

0
زباله ها و کثافات شهر کابل تهدیدی که میتوان آن را به فرصت تبدیل کردبایو ماس یک منبع تجدید پذیر انرژی میباشد که از مواد زیستی به دست میآید.به طور کلی کلیه زباله های که منشاء زیستی داشته باشند و از تکثیر سلولی پدید آمده باشند بایو مس نامیده میشوند.

منابع بایومس شامل جنگل ها و ضایعات جنگلی,محصولات و ضایعات زراعتی, باغداری و صنایع غذائی,فضولات حیوانی ,فاضلات های شهری، فاضلاب ها، پسمانده ها و زائیدات صنعتی و ضایعات جامد زباله های شهری میشود. امروز مشخص شده است که سوخت های زیستی بدست آمده از پسمانده های جنگل ها و محصولات کشاورزی جهان میتواند سالانه به اندازه هفتاد ملیارد تن نفت خام انرژی تولید کند که این میزان 10 برابر مصرف سالانه انرژی در جهان است.

بایوماس قابلیت تولید برق، حرارت، سوخت های مایع، سوخت های گازی و انواع مفید کاربرد های شیمائی را در جهان دارا میباشد.

به طور مثال در امریکا سه الی چهار فیصد انرژی مورد نیاز ازمنبع بایوماس تولید میشود. در سال 2005 میلادی حدود 44000 میگاوات نیروی برق با استفاده از تمام فناوری ها در جهان تولید شده است که تنها 22500 میگاوات آن از منابع بایوماس بوده که ایالات متحده امریکا به تنهای 10000 میگاوات آن را به خود اختصاص داده بود.

شهر کابل پایتخت افغانستان وبزرگترین شهر کشور میباشد که به اساس آمار رسمی بیشتر از چهارملیون نفر در آن زنده گی میکنند.

اکثر مناطق و نواحی شهر کابل بدون نقشه بوده و تعداد زیادی از باشنده گان این شهراز اکثر نیاز های اساسی زنده گی شهری محروم میباشند. در 15 سال گذشته نفوس کابل به شدت رشد کرده و از چیزی کم و بیش پنجصد هزار نفر به چیزی کم و بیش چهار ملیون نفر رسیده است.

تجمع نفوس سبب شده است تا کوه ها و ساحات سبز نیز به محلات مسکونی بدل شوند. اکثر خانه های که درساحات غیر نقشه ای اعمار شده اند غیر معیاری بوده و سهولت های اولیه زنده گی در آنها وجود ندارد.

دامنه های کوه های کابل بجای اینکه مزین با درختان زینتی باشد شاهد حضور خانه های مسکونی متعددی میباشد.

با گسترش نا امنی ها در ولایات و تعدادی از ولسوالی ها در چند سال آخر مردم بخاطر امنیت نسبی که در کابل وجود دارد علاقه مند به کابل شده و نفوس آن روز به روز در حال زیاد شدن میباشد.
با ازدیاد غیر برنامه ریزی شده نفوس در کابل هم شهروندان و هم دولت دچار مشکل در استفاده از سهولت های شهر نشینی و مدیریت شهر شده اند.

سیستم منظم برای کانالیزاسیون وجود ندارد, اکثرا جویچه ها غیر معیاری و در بسا محلات هیج جویچه ئی وجود ندارد. میکانیزم درستی برای جمع آوری و کنترول کثافات وجود نداشته و یا نا کافی میباشد.علاوتا سیستم معیاری برای کنترول چاه های فاضلاب و منابع آب اشامیدنی وجود ندارد. خاک و گرد همرا به فضله حیوانی و انسانی ,وجود کثافات بد بوی و مضر در بسا موارد سبب به میان آمدن امراض گوناگون و مهلک برای پایتخت نشینان شده است.

تا کنون دولت قادر به کنترول اساسی کثافات نبوده و گاه گاهی انبار کثافات و زباله های شهری برای ماه ها در کنار سرک ها, محلات مسکونی و حتی شفا خانه های می ماند. کثافات و زباله های شهری در 30 کیلو متری شهر کابل با هزینه های گزاف دفن میگردد.


تبدیل تهدید به فرصت:

تولید برق با استفاده از کثافات جامد شهری

درین اواخر با استفاده از پیشرفت تکنالوژی بشر توانسته است تهدیدات زیادی را به فرصت تبدیل کند. دولت افغانستان به مدیریت درست میتواند تهدیدی را که از ناحیه وجود زباله های جامد شهری وجود دارد به فرصت تبدیل کند. این فرصت با استفاده از تکنالوژی روز تولید برق از کثافات و زباله های جامد شهری و فضله انسانی میباشد که از یک طرف کثافات از میان رفته و از طرف دیگر برق تولید میشود که میتوان با استفاده ازآن هزاران خانه را تدوین و تسخین کرد. به اساس گزارش های علمی وتحقبقات تازه که توسط بخش انرژی موسسه جی آی زید و وزارت آب و برق افغانستان صورت گرفته است, از هر تن کثافات و زباله های جامد شهری 550 کیلووات برق در ساعت تولید میشود که یعنی در یک شبانه روز میتوانم با مصرف 24 تن کثافات 550 کیلو وات برق دوامدار داشته باشیم.

به اساس گزارش های شهرداری کابل , شهر کابل به تنهای ظرفیت تولید 3500 تن کثافات جامد شهری در روز را دارا میباشد که میتوان ازین ظرفیت روزانه به صورت دومدار 80.2 میگاوات برق تولید کرد . که با این برق , میتوان قسمت اعظمی نیاز مندی های شهروندان کابل را مرفوع ساخت.

اگربرنامه تولید برق از زباله های جامد شهری توسط دولت اجراء شود, بر علاوه پاک نگهداشتن شهر کابل, سبب میشود تا در آمد دولت به صورت قابل ملاحظه بالا رفته و از بسا هزینه های سرسام آور دیگرکه برای پاک کاری و تنظیف شهر کابل جلو گیری خواهد شد . اگر در حال حاضرو با در نظرداشت افزایش بیست و پنج صدی قیمت برق, اوسط قیمت یک کیلو وات برق را 3 افغانی محاسبه کنیم میتوانیم به صورت رزوانه 5774400 افغانی و به صورت سالانه 207878400 افغانی معادل 30.5 ملیون دالر امریکائی به بودجه دولت واریز کرده و حتی از پرداخت چنین مبلغ به کشور های بیرونی جلو گیری کنیم که این کار خود سبب انباشته شدن سرمایه در داخل کشور و مانع خروج سرمایه به خارج گردیده و علاوتا در انکشاف اقتصادی کشور نقش مهمی را بازی خواهد کرد.


فضولات انسانی و تولید برق از منابع بایو گاز در شهر کابل:

بیوگازهای ناشی از فضولات انسانی در سطح جهان توان بالقوه تولید برق برای میلیون‌ها خانه و در عین حال بهبود وضع سلامتی و حفاظت از محیط زیست را دارد.

به اساس گزارش موسسه "دانشگاه سازمان ملل متحد" گاز حاصل از فضولات انسانی در جهان معادل حداکثر ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار گاز طبیعی است و می‌تواند برق لازم ۱۳۸ میلیون خانه را تامین کند.
در تحقیقی که اخیرا در موسسه فوق انجام شده آمده است که کشورهای کم‌درآمد با استفاده از بیوگاز می‌توانند توسعه به همراه آورند. بیوگاز از شکست میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های موجود در مدفوع تولید می‌شود.

گزارش فوق می‌گوید ماده باقی مانده از تصفیه فضولات در مقیاس جهانی می تواند سالانه دو میلیون تن سوخت تولید کند که می‌تواند جایگزین سوخت فسیلی شود، از نابودی درختان جلوگیری کند و محیط زیست را حفاظت کند.

سازمان ملل متحد می‌گوید تقریبا یک میلیارد نفر در جهان به توالت دسترسی ندارند و در فضای آزاد مدفوع می‌کنند.

طبق گزارش فوق اگر این فضولات جمع‌آوری و از آن بیوگاز تولید شود، برق حاصل کفاف ده تا ۱۸ میلیون خانوار، معادل ۲۰۰ تا ۳۷۶ میلیون دلار در سال را می‌دهد.

بهداشت پایین عامل اصل انتقال بیماری‌هایی مثل وبا، اسهال، هپاتیت آ، حصبه و فلج اطفال است.

در کابل بیشتر از 4 ملیون انسان زنده گی میکند که تقریبا پنجا درصد آن به کمود های عصری و تشناب های مدرن دسترسی نداشته و از خاک انداز ها و یا هوای آزاد استفاده میکنند. به صورت تقریبی میتوان گفت که نزدیک به 2 ملیون نفر از بد رفت استفاده کرده. هر انسان روزانه به بین 120 الی 250 گرام فضله تولید میکند که طور اوسط 185 گرام بوده که روزانه میتوان در حدود 370 تن فضله انسانی تولید کرد. از هر تن فضله انسانی 550 کیلوات برق در ساعت تولید میشود که میتوان ازین ظرفیت حد اقل 8.1 میگاوات برق در ساعت به صورت دوامدار تولید کرد. با استفاده ازین برق میتوان هزاران خوانوده را در شهر کابل تنویر و تسخین نمود. با استفاده از تکنالوژی بایو گاز ما میتوانیم از چاها های سپتیک و فاضلاب های شهری نیز در تولید انرژی( برق) استفاده نموده و از برق هردو منبع یعنی هم کناراب های سنتی و هم فاضلاب چاه های سپتیک نزدیک 16 میگاوات برق تولید نمود که ارزش سالانه آن میتواند در حدود 6 ملیون دالر خواهد بود.


مزایای اقتصادی صحی و اجتماعی تولید برق از منبع بایومس و بایو گاس و یا زباله های شهرداری و فضله انسانی در شهر کابل:

- در آمدِ سالانه بیشتر از سی و شش ملیون دالر و یا معادل آن به افغانی و واریز آن به بودجه دولت
- پاکی همیشگی و دوامدار شهر کابل از وجود کثافات,فاضلاب, فضله انسانی و زباله هاش شهرداری
- کاهش امراض مهلک,ساری و کاهش مرگ و میر باشنده گان کابل
- صرفه جوی در هزینه های دارو و درمان برای خوانواده ها
- جلو گیری از ضایع شدن پول های که صرف درمان در خاج و یا در بدل ادویه تورید شده به کشور های خارجی پرداخت میشود.
- جلوگری از پرداخت بیشتر از سی ملیون و شش دالر به کشور های خارجی در بدل برق بیشتز از 96 میگاوات به صورت سالانه
- رفع مشکل بودجه تنظیف شهر کابل
- ایجاد مشاغل جدید برای شهروندان کشور به ویژه باشنده گان کابل
- جلو گیری از آلودگی هوای شهر کابل و حفظ محیط زیست
- احیای هویت کابل پاک و تبدیل شدن کابل به حیث یک پایتخت واقعی
- جذب جهان گردان بیشترو سهیم شدن در رشد اقتصادی کشور.
- افزایش سطح رضایت شهروندان توسط دولت


هزینه:
به اساس بر آورد های اولیه برای تولید 80 میگا وات برق از منبع بایوماس به سرمایه گذاری اولیه نزدیک به 12 ملیون دالر ضرورت داریم که تمام هزینه هارا میتوانیم در یک سال از سود خالص دوباره بردست بیاریم.ازین جمله مبلغ نزدیک به هشت ملیون دالر هزینه تجهیزات احداث دستگاه و یا دستگاه های بایومس گردیده و متباقی چهار ملیون دیگر آن هزینه زمین برای ایجاد کارخانه تولید برق, نگهداری کثافات اضافی, موتر های تنظیف, هزینه نصب کارخانه و ماشین آلات مربوطه, کارگران ماهیر و غیر ماهر و سائیر ملحقات ضروری میباشد.

علاوه بر آن برای راه اندازی کار خانه تولید برق از منبع بایو گاز یعنی فضله انسانی که منبع اساسی آن کناراب های سنتی و چاه های فاضلاب ( سپتیک ) میباشد مبلغ در حدود 8 ملیون دالر هزینه خواهد داشت.

دولت در همآهنگی با سکتور خصوصی میتواند با استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر در کشور 397805 میگاوات برق تولید کند که ازین جمع ظرفیت بالقوه برای تولید انرژی از منابع بایوماس 4080 میگاوات, منابع آبی 23310 میگاوات, از منبع آفتاب 222852 میگاوات واز منبع باد 147563 میگاوات میباشد.

دولت و سکتور خصوصی میتوانند به با سرمایه گذاری در تولید انرژی از منابع بایوماس اکثریت نازمندی شهروندان کشور را از انرژی تامین کند.

از مجموع ظرفیت تولید انرژی از منابع بایوماس 100 میگاوات آن از منابع کثافات شهر ها, 850 میگاوات از پارو و فضله حیوانی و 3130 میگاوات آن میتواند از پس مانده های زراعتی و باغی تولید شود. با استفاد از پارو و فضله حیوانی و پس مانده های زارعتی میتوانیم به اکثر مناطق محروم و دور افتاده روستائی که غنی از منابع مذکور میباشند انرژی برق فراهم نموده و چرخه توسعه را در دهات کشور به حرکت در آوریم.

حتی معرفی و ترویج استفاده از بایو ماس برای تولید انرژی خوانواده های روستائی به صورت انفرادی و گروهی میتوانند در تولید انرژی از منابع محلی یعنی پارو و فضله حیوانی سهم گرفته و خانه های خویش را روشن نمایند.

به طور مثال با راه اندازی کارخانه با ظرفیت یک متر مکعب فضله حیوانی که به صورت اوسط روزانه به 25 کیلوگرام فضله حیوانی نیاز دارد که توسط 2 الی 3 گاو به خانواده که دارای 3 الی 4 عضو باشد انرژی برق کافی فراهم نمود. و با راه اندازی دستگاهی با ظرفیت مصرف 6 متر مکعب و یا 150 کیلو گرام فضله حیوانی در روز که توسط 12 الی 18 راس گاو تولید میشود برای خوانواده که دارای جمعیتی در حدود 18 تا 24 نفر باشد انرژی برق تهیه نمود.

به اساس تحقیقات ابتدای که صورت گرفته است حد اقل هزینه برای ایجاد کارخانه کوچک تولید انرژی از بایوماس برای یک فامیل در حدود 400 دالر امریکای در افغانستان میباشد.
نوشته: معروف ضیائی
سرطان 1395

موضوعات: افغانستان و جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید