اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » چین همسایه‌ای با ظرفیت بزرگ اقتصادی

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

چین همسایه‌ای با ظرفیت بزرگ اقتصادی

نویسنده: اندیشکده | تاریخ: 24 تیر 1395 | بازدیدها: 2245

0
چین همسایه‌ای با ظرفیت بزرگ اقتصادی


جمعیت چین نزدیک به یک‌و‌نیم میلیارد نفر می‌رسد. سیاست قطعی تک فرزندی نیز نتوانسته آن طوری که بایسته است جلو رشد جمعیت در این کشور را بگیرد. با این پیش فرض، شما در ذهن خود تداعی خواهید کرد که شهر‌های بزرگ چین باید مانند لانه زنبور با ازدحام و بیروبار شدیدی همراه باشد. ولی در واقعیت این‌طوری نیست.

سفر کوتاه من به این کشور پهناور و پر جمعیت و دیدار با اقشار مختلف این کشور، نشان داد که برای مردم چین چیزی به نام وقت اضافه، کم‌تر وجود دارد. شهر‌های بزرگ این کشور به‌طور معمول در طول روز خلوت دیده می‌شود. زیرا کم‌تر کسی وجود دارد که از فرط بی‌کاری در میان جاده‌ها پرسه بزند. تنها اگر گروهی از مردم را یک‌جا می‌خواهید ببینید، به میدان «تیان آن من» بروید، زیرا در آن‌جا معمولا گروه زیادی از مردم، که اکثر‌‌شان هم جهان‌گردان خارجی یا خود چینی‌های بیرون از شهر بیجینگ می‌باشند، برای دیدن این میدان تاریخی چین گرد هم می‌آیند.

تلاش برای کار بیشتر در خون و پوست مردم چین نهفته است. برای من فرصتی دست داد تا با تعدادی از مدیران چند کارخانه و شرکت صنعتی دیدار به کنم، این شرکت‌ها و کارخانه‌ها تبدیل به غول‌های صنعتی جهان شده‌اند. به‌دلیل مزد پایین کارگر در این کشور، بیشتر کمپنی‌های بزرگ جهان بخش عمده‌ای از قطعات صنعتی مربوط به کمپنی خود را در چین می‌سازند. به‌طور مثال، تمام دستگاه‌های مبایل کمپنی اپل یا همان آی‌فون که ما یاد می‌کنیم، در چین ساخته می‌شود. بخشی از قطعات کمپنی فورد امریکا نیز در چین ساخته می‌شود. ده‌ها کمپنی دیگر جهان در این کشور ابزار خود را تهیه می‌کنند و فقط مونتاژ آن در کشور خود‌شان صورت می‌گیرد.

در عرصه مدیریت اقتصاد جهانی، همه به این نتیجه رسیده‌اند که چین به زودی، تبدیل به قدرتمند‌ترین کشور جهان شده و در راس قدرت اقتصادی جهان قرار خواهد گرفت. چین در حالی به این پیشرفت و تکامل رسیده که در همسایگی شمال غربی‌اش، افغانستان با بد‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

افغانستان که به‌طور معمول یک کشور مصرفی است، بخش عمده‌ای از نیاز‌های خود را از چین وارد می‌کند. اگرچه شهروندان چینی خیلی با اسم افغانستان آشنا نیستند، ولی کارخانه‌داران چینی به خوبی افغانستان را می‌شناسند و حتا بیشتر ولایت‌های افغانستان را با نام یاد دارند. و این به‌دلیلی است که تاجران افغان به‌طور دایم میان افغانستان و چین در رفت‌و‌آمد‌ اند.

چین، ظرفیت خوبی برای رشد اقتصادی کشور ما می‌تواند باشد. در حال حاضر چین، در دو پروژه‌ی بسیار مهم و حیاتی افغانستان سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی کرده است. استخراج مس معدن عینک لوگر و استخراج گاز و نفت شمال. در کنار آن کشور چین پروژه‌های بازسازی زیادی را در افغانستان به پیش برده است.

چین همسایه‌ای با ظرفیت بزرگ اقتصادی


به تازگی‌ها رویکرد سیاسی چین نیز در قبال افغانستان با تغییراتی روبه‌رو بوده است. این کشور دوست دارد تا نقش سازنده‌تری را در افغانستان ایفا کند. نفوذ چین بر پاکستان، این ظرفیت را برای چین می‌دهد که این کشور، پاکستان را برای مفاهمه در زمینه‌ی گفتگو‌های صلح در افغانستان، با کشور ما نزدیک‌تر بسازد. برای خود چین نیز ثبات در افغانستان به یک امر حیاتی تبدیل شده است. اغتشاش‌گری در منطقه خودمختار سین کیانگ و رشد افراط‌گرایی، نگرانی چین را از بابت شکل‌گیری پشت جبهه مطمین برای مسلمانان افراط‌‌گرای «اویغور» در افغانستان، برانگیخته است. مسلما ثبات در افغانستان می‌تواند این حیاط خلوت را برای اویغورهای ضد دولت چین، از بین ببرد.

چنین به‌نظر می‌‌‌رسد که فرصت خوبی برای افغانستان میسر شده است تا با استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و با‌لفعل کشور چین در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی، برای ثبات افغانستان از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کند. در سفر داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی به چین، مقام‌های دولتی این کشور، چندین تفاهم‌نامه و توافق‌نامه را با حکومت وحدت ملی به امضا رساندند. بیشتر این تفاهم‌نامه‌ها در عرصه‌های اقتصاد، زراعت، صنعت و تحصیلات عالی بود. ما در این عرصه‌ها نیاز به کار‌های زیربنایی داریم و به‌نظر می‌رسد کشور چین که مرزی کوتاه ولی با ارزش با ما دارد، می‌تواند در این عرصه ما را یاری بهتر دهد.نویسنده: فریدون آژند
برگرفته: هشت صبح

موضوعات: اقتصاد جهان, اقتصاد و سیاست, افغانستان و جهان, برگرفته

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید