اندیشکده اقتصاد » اقتصاد جهان » خبرهای اقتصادی » ملیاردرهای جهان دانش آموخته کدام دانشگاهها اند؟

دانشنامه اقتصاد و مدیریت
دانش نامه اقتصاد و مدیریت
ما در پینترست
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
ما در تویتر
اندیشکده اقتصاد و سیاست در فیسبوک
 
 
 

ملیاردرهای جهان دانش آموخته کدام دانشگاهها اند؟

نویسنده: ابتهاج | تاریخ: 16 آبان 1393 | بازدیدها: 1653

0
ملیاردرهای جهان دانش آموخته کدام دانشگاهها اند؟براساس یک گزارشی که در تارنمای بی بی سی نشر شده، نشان میدهد که حدود دو سوم ملیاردرهای جهان حداقل دانش آموخته یکی از دانشگاه های برتر جهان اند. این تعداد در انگلیس نسبت به سایر جاهای دیگر بیشتر است، و از هر پنج ملیاردر، چهار تن آنان فارغ از یکی از دانشگاههای معتبر اند.
گزارشیکه از سوی گروه بانکی سویس و یک نهاد تحقیقاتی سنگاپور آمارگیری و نشر شده، نشان میدهد که از میان 2300 ملیاردر جهان، بیشتر آنان دانش آموخته یکی از دانشگاهها معتبر جهان اند و یافته های این آمار نشان میدهد که یک سوم آنان حداقل دارای مدرک کارشناسی (لیسانس) و یک دهم آنان دارای مدارک دکترا (PhD) اند و آنهایکه فوق العاده ثروتمند اند، بیشتر دانش آموخته دانشگاه اند، نه ثروتمندان خود آغازگر و خودآموز.
16 دانشگاه از میان 20 دانشگاه برتر جهان که تعداد زیادی از ثروتمندان جهان در آن آموزش دیده اند، در آمریکا میباشد که در آن میان دانشگاه های پنسلوانیا، هارورد، یلی، دانشگاه ساوت کلیفورنیا، پرینستون، کارنل و ستانفورد بالاترین مقام را دارند. یافته های جالب این آمارگیری نشان میدهد که بیشتر این ثروتمندان ثروتشان را از راه معاملات پولی چون بانکداری، سرمایه گذاری و امور مالی بدست آورده و در ضمن دانش آموخته همین بخش نیز بوده اند.
یافته های این گزارش همچنان نشان میدهد که جغرافیای ثروت درحال تغییر است. با رشد سریع اقتصاد هند، دانشگاه ممبی درین فهرست مقام نهم را از آن خود ساخته است.
یگانه دانشگاه انگلیسی درین فهرست ثروتمندان، لندن سکول آف اکنامکس هست که در مقام دهم قرار دارد. دانشگاههای بزرگی چون آکسفورد و کمبریج درین فهرست جایگاهی ندارند.
دانشگاه دولتی لومونوسو مسکو، باوجود تعداد زیاد ملیاردرهای روسی، مقام یازدهم را درین فهرست از آن خود ساخته است.
برتری دانشگاه های آمریکا نسبت به سایر دانشگاه های برتر جهان نشانگر این نیست که تمامی دانش آموخته های ثروتمند این دانشگاه ها آمریکایی اند، بلکه یک چهارم ملیاردرهای که در ایالات متحده به دانشگاه رفته اند و حداقل مدرک کارشناسی دارند، از سایر کشورهای جهان میباشند و حدود 39 درصد ثروتمندانیکه از آمریکا مدرک کارشناسی ارشد گرفته اند، غیرآمریکایی اند.
یافته های این گزارش همچنان میرساند که رابطه این ملیاردرها با دانشگاه هایشان پس از فراغت هم همچنان برقرار هست. حدود نیمی ازین ثروتمندان، مشغول کارهای خیریه نیز هستند و یگانه انگیزه مورد حمایت همه آنها، آموزش و تعلیم، بالخصوص آموزشهای عالی و مسلکی بوده است. یکی از نمونه های آن کمپاین جمع آوری کمک دانشگاه هارورد هست که سالانه شش و نیم ملیارد دالر را از همین ثروتمندان جهان کمک مالی جمع آوری میکنند.
همچنان مطالعات این گزارش نشان میدهد که الگوی ثروت در تعداد اندکی مکانها متمرکز شده. بیشتر از 40 درصد ملیاردرهای اروپا در 10 شهر زندگی میکنند که شهرهای مسکو و لندن سرفهرست اند. و بیشترین تعداد آنها در نیویارک مسکن گزینند.
آمار های بدست آمده ازین گزارش تضادهای نامطلوبی را نیز ببار آورده است. نیجریه، کشوریست با بیشترین تعداد کودکان بدون دسترسی به تعلیم، اما آمار نشان میدهد که کشور نیجریه در مسیر رسیدن به بیشترین تعداد ملیاردرها در آفریقاست.
مطالعات مکرر سازمان های بین المللی چون سازمان برای همکاری های اقتصادی و توسعه همچنان نشان میدهد که آموزش دانشگاهی، همواره شانس دستیابی به درآمد بالاتر را تضمین میکند و این ایده را که میگویند نرفتن به دانشگاه حرکت دقیقتری است یا ارزش مدرک دانشگاهی همواره پائینتر از هزینه تعلیم میباشد، را کاملا رد میکنند.


منبع: بی بی سی

موضوعات: خبرهای اقتصادی, رموز موفقیت

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
Visit Econopedia - Economics Encyclopedia's profile on Pinterest.
 
ما را حمایت کنید